Skocz do zawartości

Zasada działania pompy insulinowej


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam konkretne pytanie dotyczące pompy insulinowej (może pamiętacie z zajęć albo zajrzy tu endokrynolog:)). Czy taka pompa, której zakończenie jak rozumiem na ogół jest wszczepiane podskórnie, jednocześnie mierzy poziom glukozy i od tego uzależnia ile ma podać? Czy działa to tak, że podaje ciągle tyle samo?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka pompa, której zakończenie jak rozumiem na ogół jest wszczepiane podskórnie

Pacjent sam zakłada sobie wkłucie podskórne.

Pompa podaje tyle samo, pacjent na podstawie pomiarów glukozy glukometrem ustala ewentualne dodatkowe bolusy insuliny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa to nic innego jak automatyczna strzykawka z insuliną podłączona do małego wkłucia śród/podskórnego (tego nie wiem), które zmienia się co jakiś czas. Pacjent ustawia "bazę" - czyli konkretne ilości insuliny, które przyjmuje każdego dnia o konkretnych porach i one sobie lecą przez cały dzień powoli. Oprócz tego w zależności od nadmiarowych wymienników węglowodanowych (bo posiłki czasem są bardziej obfite - tort na urodzinach, butla coca-coli itp) podaje sobie dodatkowe ilości tzw "bolusy". Zwykła pompa insulinowa nie mierzy stężenia glukozy we krwi choć pojawiają się obecnie modele, które mają takie możliwości. Od takiej zaawansowanej pompy odchodzą dwa "kabelki" - dodatkowy idzie do drugiego wkłucia i tam następuje pomiar stężenia glukozy.

Nadal trochę brakuje do sztucznej trzustki ale myślę, że to tylko kwestia czasu. Testowane są urządzenia wszczepiane pod skórę do których można dostrzykiwać porcje insuliny jak do vascuportu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

to prawda co napisał Kot.

pompa ma ustawioną bazę. Co pół godziny, lub co godzinę a w nowszych modelach nawet częściej jest podawana stała porcja insuliny krótkodziałającej. O każdej konkretnej godzinie jest ustalona dawka przez lekarza lub pacjenta robiącego korekte. W razie zmiany trybu funkcjonowania (np. dzien wiekszego wysilku, przeziebienie, miesiączka, etc. ) można zmienić bazę włączając tymczasową bazę w procentach..np. 120% bazy podstawowej lub tylko 50%. i wtedy automatycznie każdej godziny jest podawane adekwatnie mniej lub wiecej insuliny.

Co do Bolusów czyli wstrzykniec dodatkowych. Wiadomo,że daje się je do posiłku ale też pomiędzy by zrobić korektę na wysoki cukier pomiędzy posiłkami.

sa trzy rodzaje bolusów:

*prosty - jak zastrzyk z pena

*przedłużony- określa się ilość insuliny,która będzie podana w określonym czasie.( przydatne w posilkach bialkowo-tluszczowych - na kazde 100g białka i tluszczów razem wzietych przypada 1 wymiennik a czas, na ktory sie rozklada to 1h + ilośc wymienników x h. )

*złozony to dwa pierwsze razem wziete.

reasumując to pacjent i lekarz zawsze decydują o podawaniu insuliny a pompa tylko to wykonuje. a pomiary cukru przez pompe sa mozliwe, zaklada sie transmitery specjalne, które nie sa tak wspaniale jakby sie wydawalo.. porównując wyniki z glukometrem wystepują znaczące róźnice świadczace o wciaz jeszcze niedoskonalej formie tego sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam :) Jestem chora na cukrzycę i jestem użytkowniczką pompy

zaklada sie transmitery specjalne, które nie sa tak wspaniale jakby sie wydawalo.. porównując wyniki z glukometrem wystepują znaczące róźnice świadczace o wciaz jeszcze niedoskonalej formie tego sprzetu.

nie mam pompy w wersji z transmiterami, ale wydaje mi się, że te transmitery są bardzo dobre i przydatne w przypadku chorych malych dzieci, które jeszcze nie odczuwają/nie sygnalizują objawów hipoglikemii, a więc transmiter przesyłając dane do pompy o stężeniu cukru wywołuje 'alarm' pompy, która zatrzymuje dopływ insuliny na czas hipoglikemii. Myślę, że ten sprzęt jest bardzo dobry, a różnice w wynikach z transmitera a glukometrem biorą się stąd, że transmiter podłączony jest najczęściej do brzucha, a w przypadku glukometru nakłuwane są palce. Może stąd bierze się róznica pomiędzy wynikami :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.