Skocz do zawartości

Sarkoidoza


Hymenophyllum

Rekomendowane odpowiedzi

Choroby wewnętrzne stan wiedzy na rok 2010 (pod red. prof.dr hab. A.Szczeklika): choroby układu oddechowego >>> choroby śródmiąższowe płuc >>> strona 644

Myślę, że na początek powinno Ci wystarczyć.

Polecam generalnie szukanie odpowiedzi na tego typu wątpliwości w literaturze, nie na forach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jeszcze jakby w tym Szczekliku bylo to napisane zrozumiale i dobrze dla laika de facto.

Sarkoidoza jest chorobą, która zazwyczaj przebiega lagodnie (zwłaszcza jeżeli się ostro zaczyna - gorączka, kaszel, bóle stawów, rumień guzowaty czyli tzw. Zespół Lofgrena) - ma tendencję do samoistnego ustępowania nawet. Dużo zależy od stadium (rtg + badania czynnościowe płuc + inne badania obrazowe). Generalnie źle rokuje zajęcie serca, OUN, oczu oraz hiperkalcemia z hiperkalciuria (zwłaszcza dużą) - wtedy się leczy - z wyboru encorton (glikokortykosteroid) - dobrze hamuje progresję zmian w innych narządach, słabo hamuje zmiany w sródmiąższu płuc (wtedy dołącza się inny lek - metotreksat, azatioprynę czy inną immunosupresję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE jest to choroba nowotworowa, NIE ma tu mowy o żadnych przerzutach!

Nie wiem z jakiego powodu twoje pytania, ale jeśli z czystej ciekawości to naprawdę wpierw postaraj się poczytać cokolwiek o istocie tej choroby a tu ew. postaramy się rozwiać wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie tylko o sarkoidozie. W obliczu zbliżajacych się strasznych egzaminów z interny książka ta coraz mniej mi się podoba, na pewno mit książki idealnej, jaki istniał w mojej głowie jeszcze zanim zacząłem się z niej porządnie uczyć,całkowicie upadł. I nie jest to tylko moje odosobnione uczucie, no ale to nie temat o wadach Szczeklika ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło bardziej o to, żeby nasz młodszy kolega chociaż spróbował poczytać coś sensownego, zanim zacznie zadawać pytania na forach internetowych... I stwierdził, że to chyba jednak trochę za wcześnie na wgryzanie się w istotę poszczególnych chorób. Że może jednak warto zacząć od czegoś prostszego, najlepiej od fizjologii (i tu polecam książkę Pawła Hosera - "Anatomia i fizjologia człowieka" - książka przygotowana dla licealistów, dosyć stara, ale dobra. Czytałam sobie w LO, mogę polecić)

Cieszę się, że jesteś ambitny, ale naprawdę, zacznij od czegoś łatwiejszego, z resztą na studiach też najpierw uczymy się anatomii i fizjologii, a dopiero później patologii różnych narządów i układów. Nie bierze się to znikąd i pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego powodu twoje pytania, ale jeśli z czystej ciekawości to naprawdę wpierw postaraj się poczytać cokolwiek o istocie tej choroby a tu ew. postaramy się rozwiać wątpliwości.

Nie są to pytania z ciekawości, po prostu w mojej rodzinie jest osoba która ma tą chorobę.

(i tu polecam książkę Pawła Hosera - "Anatomia i fizjologia człowieka" - książka przygotowana dla licealistów, dosyć stara, ale dobra. Czytałam sobie w LO, mogę polecić)
Tak się składa że mam tą książkę i zdążyłem ją już przeczytać :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.