Skocz do zawartości

Studenci medycyny - wolontariusze


Kot

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z nas oprócz zwykłej nauki na studiach chodzi w ramach "wolontariatu" do różnych szpitali na różne oddziały. Zdobywamy wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne w późniejszej pracy (co uważam za bardzo ważne). Czasem są to dyżury w ramach koła naukowego, czasem u znajomych lekarzy na różnych oddziałach, czasem zostajemy trochę dłużej po praktykach studenckich w miejscu, które szczególnie nam się spodobało. Często zależy od tego wybór specjalizacji i cała przyszła kariera zawodowa.

W niektórych sytuacjach szpitale wymagają załatwienia pewnych formalności (bywa, że szalenie rozbudowanych), w innych przychodzimy "po cichu" korzystając z czyjejś dobrej woli.

Zauważyłem, że szpitale coraz częściej robią problemy studentom zasłaniając się "niejasnymi przepisami" lub niewiedzą jak takie sprawy załatwić. Bardzo chciałbym wiedzieć jak taką sprawę załatwić oficjalnie ze szpitalem "nieklinicznym".

No właśnie - czy taki student jest wolontariuszem i odnoszą się do niego powyższe przepisy z Ustawy o działalności leczniczej? Czy może jednak nie (bo de facto nie udziela świadczeń zdrowotnych)?

Art 21

1. Świadczenia zdrowotne mogą być udzielane również w ramach wolontariatu, na zasadach określonych w porozumieniu, o którym mowa w art. 44 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536), zawartym z wolontariuszem.

2. Do wolontariatu stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

3. Studenci zdobywający kwalifikacje do wykonywania zawodu medycznego oraz uczestnicy studiów doktoranckich mogą brać udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ramach kształcenia w podstawowej jednostce organizacyjnej uczelni medycznej lub innej uczelni, w której prowadzone jest kształcenie w kierunkach medycznych, pod bezpośrednim nadzorem osób wykonujących zawód medyczny właściwy ze względu na treści kształcenia.

Czy może wolontariat dotyczy jedynie lekarzy/pielęgniarek a studenci mogą kształcić się jedynie na zasadach określonych poniżej w szpitalach, które zawarły odpowiednią umowę z uczelnią medyczną?

Art. 89.

1. Podmiot leczniczy utworzony lub prowadzony przez uczelnię medyczną wykonuje działalność leczniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 i 2 pkt 2, oraz jest obowiązany do realizacji zadań polegających na kształceniu przed- i podyplomowym w zawodach medycznych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia.

2. Podmiot leczniczy, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany do udostępnienia uczelni medycznej jednostek organizacyjnych niezbędnych do prowadzenia kształcenia przed- i podyplomowego w zawodach medycznych.

3. Podmioty wykonujące działalność leczniczą inne niż określone w ust. 1 mogą udostępniać jednostki organizacyjne niezbędne do prowadzenia działalności, o której mowa w ust. 1.

4. Udostępnienie, o którym mowa w ust. 2 i 3, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy uczelnią medyczną a podmiotem wykonującym działalność leczniczą, zwanym dalej „udostępniającym”.

5. Umowa, o której mowa w ust. 4, określa co najmniej:

1) czas trwania umowy i warunki jej wcześniejszego rozwiązania;

2) środki finansowe należne udostępniającemu z tytułu jej realizacji, sposób przekazywania tych środków oraz zasady ich rozliczeń;

3) wykaz ruchomości i nieruchomości udostępnianych w celu jej realizacji, sposób ich udostępniania oraz zasady i warunki ich wykorzystywania;

4) określenie liczby oraz kwalifikacji zawodowych nauczycieli akademickich mających wykonywać w udostępnianej jednostce organizacyjnej zadania, o których mowa w ust. 1;

5) okoliczności, w których może nastąpić zmiana warunków umowy;

6) zasady odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez studentów, uczestników studiów doktoranckich lub nauczycieli akademickich i zasady postępowania w przypadku naruszenia przez nich porządku ustalonego przez udostępniającego;

7) zasady prowadzenia kontroli przez uczelnię medyczną w zakresie wykonywania zadań badawczych i dydaktycznych u udostępniającego;

8) zasady rozpatrywania sporów wynikających z jej realizacji.

6. Oznaczenia „klinika” albo „kliniczny” oraz „uniwersytecki” mogą używać wyłącznie udostępniający oraz jednostki organizacyjne udostępnione w trybie ust. 2 i 3.

Art. 90. Uczelnia medyczna jest obowiązana do przekazywania udostępniającemu środków finansowych na realizację zadań dydaktycznych i badawczych.

A co z innymi szpitalami - "nie klinicznymi"? Na jakich zasadach mogą tam przebywać studenci? Czy może zamiast zawierać oficjalne umowy i podania lepiej przychodzić do nich "nieoficjalnie"?

EDIT - nie chodzi mi oczywiście o wolontariat w rodzaju "odwiedzam chore dzieci w szpitalu", ale o pomoc lekarzom i pielęgniarkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Podbijam temat - czy ktoś zna podstawę prawną, z której wynika, że koło naukowe nie może funkcjonować przy szpitalu nieklinicznym albo czy są może osoby, które w takim kole działają? Jak wygląda Wasza współpraca z placówkami nieklinicznymi? Jeśli chodzi o praktyki to raczej nie ma z tym problemu, a co z inną formą działalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę na koło, które funkcjonuje przy szpitalu nieklinicznym i wiem, że nie jest ono jedyne we Wrocławiu. Wszystko działa normalnie, a nawet lepiej niż w szpitalu klinicznym więc złego słowa nie mogę powiedzieć o tej współpracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć wszystkim :)

 

Pytanie do white: a czy wiesz może na jakiej podstawie to koło "niekliniczne" działa? Bo spotkałam się z opinią, że student, jako osoba bez prawa wykonywania zawodu, czyli bez odpowiednich kwalifikacji, nie może (poza zajęciami w ramach studiów, praktyk na które wysyła uczelnia i domyślam się, że koła naukowe przy szpitalach klinicznych też to obejmuje (?)) brać udziału w procedurach medycznych, nawet jako tzw. wolontariusz. Jako kto tam funkcjonujecie i jak to wygląda z ubezpieczeniem? Szpital musiał się jakoś dogadać z uczelnią czy to ich dobra wola, czy jak?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa tak jak każde koło naukowe, a nawet lepiej ;) Studenci mogą robić praktycznie wszystko pod okiem personelu czyli od pobierania krwi, przez szycie małych ran po stanie przy hakach podczas operacji. Ponadto można też pisać rózne prace naukowe i wygłaszać je na konferencjach. Koło funkcjonuje już od wielu lat i jest w głównej mierze zasługą dobrej woli prof. Witkiewicza (dyrektora szpitala), który jest jego opiekunem. Nie jest to jedyne koło działające poza szpitalem klinicznym, bo jest też np koło kardiochirurgii w dolnośląskim centrum chorób serca medinet, które też działa bardzo dobrze. Nie wiem czy ta zasłyszana opinia o braku jakichkolwiek praw do brania udziału w procedurach medycznych ma jakieś potwierdzenie w ustawach. Trzeba by było to sprawdzić. Co do ubezpieczenia to nie musiałem kupować jakiegoś specjalnego bym mógł być członkiem koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to, że koło działa bez zarzutu wierzę jak najbardziej! Ale nie o to pytam ;) Chodzi mi właśnie o tę biurokratyczną stronę, jak to się odbywa, czym to jest podparte. Szukam w ustawach, ale prawnik ze mnie żaden, a zapisy bywają niejednoznacze, stąd liczę, że może ktoś ma jakieś informacje, doświadczenia. Bo jestem obecnie w takiej sytuacji, że w miejscu mojego zamieszkania ja jestem chętna do nauki (w wakacje poza praktykami, właśnie jako wolontariusz), a specjalista do nauczania, ale dochodzą mnie słuchy, że dyrekcja szpitala już taka przychylna nie jest. Zawsze przed rozmową z nimi dobrze jest mieć jakiś argument, że gdzie indziej to działa w taki a taki sposób. Chyba, że taka działalność szpitala musi mieć w tym przypadku status koła przy uczelni?

White, dzięki za informacje, jako przykład do zacytowania są dla mnie bardzo cenne :) Jeśli ktoś jeszcze chciałby się jakimś info podzielić, to będę bardzo wdzięczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.