Skocz do zawartości

Wirtualny lekarz


hypersonic

Rekomendowane odpowiedzi

Lekarz musi osobiście zbadać pacjenta przed rozpoznaniem choroby i wdrożeniem leczenia. W skład badania lekarskiego wchodzi wywiad i badanie przedmiotowe. Jeśli pacjent, któremu udzielono konsultacji telefonicznej będzie chciał pozwać lekarza zrobi to bez problemu. Lekarz nie dochował należytej staranności - nie zbadał pacjenta przedmiotowo przez co mógł nieprawidłowo rozpoznać chorobę i wdrożyć leczenie. Niestety jeśli konsultowanej na odległość osobie spadnie chociaż włos z głowy - czapa dla doktora!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już, to ja takie konsultacje on-line widze bardziej w formie, że lekarz (np. endokrynolog) prowadzi pacjenta np w niedoczynności tarczycy i co jakiś czas go kontroluje - pacjent przesyła wyniki badań, lekarz podejmuje decyzje czy zmienia leczenie czy jest ok.

 

Nie bardzo wyobrażam sobie, że ktoś może przez neta postawić ostateczną diagnozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Bynajmniej nie chcę robić reklamy nowego portalu, jednak chciałbym, poddać dyskusji i zobaczyć co sądzą inni w kontekście nowego portalu internetowego z którym zaczęli współpracować lekarze i udzielać konsultacji - qzdrowiu.pl

 

Szczególnie chodzi mi o to jakie lekarz ma prawa i obowiązki i czy nie przekracza ich udzielając konsultacji/porad lekarskich nie mogąc zbadać fizykalnie pacjenta? A z tego co niektórzy lekarze mówią (i to dobrzy specjaliści!) to zakres ich usług jest bardzo szeroki: http://www.qzdrowiu.pl/wideokonsultacje

 

I druga sprawa... czy lekarz stażysta może udzielać konsultacji??? I to czasem bardzo fachowej np. z kardiologii (np. http://www.qzdrowiu.pl/konsultant/lekarz-malgorzata-horbaczewska ). Oraz czy lekarz stażysta może mówić że jest zatrudniony na jednym oddziale ( http://www.qzdrowiu.pl/konsultant/lekarz-pawel-baljon ) ??? Z tego co jest mi wiadome to staż się odbywa na różnych oddziałach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co dziś się dowiedziałem porady udzielane za pośrednictwem tego portalu nie są traktowane jako usługa medyczna, więc prawnie jest ok :) Szczegółów nie znam, więc ciężko mi jest coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mnie to nie przekonuje, a przynajmniej nie do końca. Tak naprawdę, do tej pory to właściwe fora medyczne spełniały i spełniają taką rolę - coś mi dolega, nie wiem co, pomóżcie - najczęściej pojawiają się odpowiedzi: to prawdopodobnie X, idź do lekarza, jak się nie poprawi... Tu, jak mówicie, jest podobnie, tylko pobiera się za to kasę. Jeśli to ma być takie doradcze, to spoko, ale jakoś nie widzę prawdziwej medycyny w tym. Ja wszelkie powiązania medycyny z nowymi technologiami pochwalam, ba sam z nich korzystam, bo używam programu do zarządzania placówką medyczną, który umożliwia pacjentom rejestrowanie się na wizyty online. Ale na tym kontakt lekarz - pacjent przez internet dla mnie się kończy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
mnie przeraża jeżeli pacjenci diagnozują się przez internet-szukają porad i wytłumaczeń przyczyn swoich dolegliwości a nie pójda tak naprawdę do lekarza w realu, to w ogóle jakiś obłęd

a mnie to w ogóle nie dziwi, że tak robią, skoro do specjalisty trzeba czekać miesiącami, a nie każdego stać na prywatne wizyty. Przekonałam się o tym ostatnio chcąc zarejestrować się do gastrologa - terminy na koniec roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie przeraża jeżeli pacjenci diagnozują się przez internet-szukają porad i wytłumaczeń przyczyn swoich dolegliwości a nie pójda tak naprawdę do lekarza w realu, to w ogóle jakiś obłęd

a mnie to w ogóle nie dziwi, że tak robią, skoro do specjalisty trzeba czekać miesiącami, a nie każdego stać na prywatne wizyty.

 

Zdrowie jest bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niektórych jednak nie stać na prywatne wizyty ; )

Ja znam mnóstwo ludzi, którzy nieco bagatelizują swoje objawy i często szukają przyczyn swoich dolegliwości w sieci, nie chcąc zawracać gitary doktórowi w przychodni. Uważają że nie są to poważne objawy, ewentualnie jeżeli internetowy artykuł coś konkretnego zasugeruje, to ruszą rzyć do POZtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.