Skocz do zawartości

Co po Bio-Chem? Czyli najlepszy kierunek po tym profilu oraz perspektywy młodych lekarzy w PL


jmuhha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 
Temat może nie do końca związany z medycyną, ale można powiedzieć, że z tej rodziny.
Mam 17 lat i i za rok pisze mature, uczęszczam do Liceum Ogólnokształcącego na profil bio-chem. Lubię Biologie i "trochę mniej" chemię. Ale nie o to się rozchodzi. Chciałbym zapytać się starszych już osób jaką ścieżkę zawodową obraliście i czy dziś jesteście z tego wyboru zadowoleni?  Czy za te kilka lat wciąż medycyna czy kierunki medyczne będą dobrym wyborem?
 
Kim dziś jesteście? Napiszcie! Moje drugie pytanie brzmi; Jakie są dobre kierunki studiów dla osób po bio-chemie [pomijając farmacje, medycyne i stome] 
 
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od osobistych predyspozycji. Choć po tej sesji stwierdzam, że nie mam pojęcia, po co ja się tak męczę, kiedy mój brat na 1 roku informatyki (który przecie najgorszy jest wszędzie i zawsze) na fakt, że jest sesja niemalże nie zwrócił uwagi (a jakimś wybitnym geniuszem nie jest). Więc chyba przyznaję rację berbelkowi.

 

Pytanie czy jesteś w stanie poświęcić na te studia jednak "trochę" czasu, dokształcać się przez całe życie (no dobra, tutaj informatyka stoi z nami na równi) i jeszcze parę innych uroczych aspektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm koledzy z SGH już na studiach zarabiali tyle ile może ja będę kiedyś zarabiał po specjalizacji, więc nie do końca.

 

Zresztą słabi czy niezaradni życiowo czy po SGH czy po medycynie mogą się nie załapać, takie przypadki pominąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoich znajomych tak poza tym

 

Ale wydaje mi się że wciąż nawet dla tych szarych myszek medycyna oferuje bezpieczniejsza perspektywę- może kariery czy własnej cessny nie zdobędą ale o bezrobociu to jeszcze nie słyszałem w przeciwieństwie do innych branż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, wszystko zależy od Twoich preferencji, jeśli dobrze czujesz się w biol-chemie i w ogóle nie widziałabyś się w mat-fizie to nawet nie ma co się nad tym zastanawiać - lepiej pociągnąć tę ścieżkę kształcenia do końca. Lekarze i stomatolodzy na pewno będą potrzebni zawsze, tym bardziej, że lekarzy brakuje ciągle, mimo coraz większej ilości przyjmowanych studentów, i to w każdym kraju. Dobra rada - zdaj maturę międzynarodową i idź na studia za granicę (jeśli masz możliwości finansowe, chociaż jeszcze niedawno w Szkocji były darmowe studia, nie wiem jak jest teraz) lub przemęcz się w Polsce, ucz się języków na potęgę i wyjedź do pracy gdziekolwiek za zachód lub północ, bo tam dopiero można zarabiać i żyć godnie, jak na człowieka, który całą swoją młodość spędził nad książkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, wszystko zależy od Twoich preferencji, jeśli dobrze czujesz się w biol-chemie i w ogóle nie widziałabyś się w mat-fizie to nawet nie ma co się nad tym zastanawiać - lepiej pociągnąć tę ścieżkę kształcenia do końca.

 

Całkowicie się nie zgadzam, bo co ma wspólnego nauka o paprotnikach, roślinkach i ekologii czy rozwiązywanie zadań chemicznych do późniejszej pracy lekarza, farmaceuty, dentysty, fizjoterapeutki, pielęgniarki, masażystki etc.etc.? Nic.

 

A co do tego, że lekarze będą potrzebni - to z tego nic nie wynika. Bo są i będą potrzebni, ale czy będą pieniądze na to zapotrzebowanie? Na ich szkolenie i pensje? Można wyjechać za granicę, ale dokąd i co robić. Czy w Niemczech jest tak różowo? Możesz jechać do Skandynawii na koło podbiegunowe. W UK specjalizacji nie zrobisz.

 

Dlatego, proponuję szybko naprawić swój błąd, póki jeszcze można i zdawać maturę z tego, co jest potrzebne do rekrutacji na politechnikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.