Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Kot

Koloidy czy krystaloidy?

Recommended Posts

Zastanawia mnie co lepiej stosować we wstrząsie hipowolemicznym/krwotocznym - krystaloidy czy koloidy?

Krystaloidy są tanie, w łożysku naczyniowym pozostają przez 20-40 minut, na każdą objętość utraconej krwi należy przetoczyć 3 objętości krystaloidów.

Koloidy są drogie, w łożysku naczyniowym pozostają przez kilka godzin, na każdą objętość utraconej krwi trzeba przetoczyć 1 objętość koloidów, mogą powodować reakcje alergiczne i z uwagi na dużą masę cząsteczkową zwiększają ryzyko uszkodzenia nerek.

Jakie jeszcze cechy tych płynów znacie? Który jest lepszy? Może widzieliście jakieś badania na ten temat - te do których ja dotarłem nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Tutaj jest całkiem fajna prezentacja, częściowo w tym temacie. Podaż płynów zależna od sytuacji, miejsca krwotoku, zaopatrzezia go, planowanego zabiegu etc.

http://www.machala.info/media/repository/2012/Machala_W_Masywny_krwotok_i_uraz_FORUM_PLYNOTERAPII_Wawa_2012_04_20.pdf

A tu w prezentacji nr 102 trochę statystyk nie dających odpowiedzi na pytanie ;)

http://www.machala.info/site,118.html

przecież mówią to na każdych zajęciach od farmy począwszy na chirurgii i anestezjologii skończywszy że w badaniach we wstrząsie oligowolemicznym nie ma przewagi jednych nad drugimi - poszukaj na pubmedzie, w Szczekliku i MP też to chyba było.

m90 wielkie dzięki za podanie linka - strona naprawdę robi wrażenie i będę się w nią zagłębiał! Doświadczenia wojskowe napędzają postęp w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii od kilkuset lat. Jestem ciekaw nowych poglądów na ten temat z wojny w Iraku i Afganistanie.

Kaamil - ja wiem co mówią na zajęciach, czytałem bardzo wiele publikacji na ten temat, ale chciałbym wiedzieć więcej bo wyjaśnienia wykładowców mnie nie przekonują. Pubmed nie ma przede mną tajemnic, ale nie do wszystkich prac mogłem dotrzeć. To forum służy wymianie wiedzy i doświadczeń więc stwierdzenia typu "poszukaj na google" to już trochę nie ten poziom.

Myślę, że to jest temat, którego zdecydowanie nie wyczerpuje Szczeklik, mp i informacje z zajęć ;) Kocie, poszukaj na stronce, bo jest dużo fajnych prezentacji o płynoterapii w med-rat i IT

Podaż płynów zależna od sytuacji, miejsca krwotoku, zaopatrzezia go, planowanego zabiegu etc.

a także od lokalnego protokołu, tego co kto lubi i jak go nauczyli. Mój kolega pracujący w USA wali Hespan ile wlezie, tu gdzie pracuję jesteśmy bardziej ostrożni (rzaaadko przekraczamy 1000mg koloidu, dajemy głównie tam gdzie nie da się szybko uzupełnić objętości krystaloidem)

Badania nie są jednoznaczne, poza tym różnie się do nich podchodzi - jedni np. nie stosują koloidów w urazie głowy, inni stosują i twierdzą, że zalecenie nie stosowania to wniosek zbyt daleko idący i nadinterpretacja wyników.

Analogiczne kontrowersje dotyczą HyperHAESu, zwłaszcza po tym jak pojawiły się prace negujące skuteczność SVR.

A na chirurgii to zazwyczaj nie patrzą co leją, ważne, żeby dużo ;)

Stało sie! Preparaty zawierające hydroksyetyloskrobie (HES) wycofane z rynku. Powodem są ostatnie badania w których okazało sie ze ich stosowanie nie zwiększa wcale przezywalnosci pacjentów w porównaniu z krystaloidami a zwiększają ilośc powikłań nerwowych i dodają kosztów związanych z dializami.

Znalazłem link 

URPL zwrócił się do GIF z zaleceniem wycofania wszystkich produktów leczniczych zawierających HES z powodu przewagi ryzyka niewydolności nerek i zgonu nad korzyściami z ich stosowania.

O ile się nie mylę, jeszcze nie zostały wycofane. Producenci maja czas do jesieni, żeby zidentyfikować grupy pacjentów którzy maja wskazania do bezpiecznego stosowania HESów. Może się więc zdarzyć, że nie zostaną wycofane a jedynie zmodyfikowana zostanie ChPL

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować