Skocz do zawartości

Pieczątka lekarska - Czy specjalizacja jest wyamgana?


kawonnd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam I stopień specjalizacji z laryngologii, właśnie otworzyłem inną specjalizacje i mam pytanie odnośnie pieczątki.

Czy mogę posługiwać się pieczątką na której nie będzie podana moja specjalizacja - moja nowa specjalizacja nie ma nic wspólnego z poprzednią i wygląda to co najmniej dziwnie gdy podbijam się jako lekarz laryngolog.

Mam wątpliowści ponieważ w uchwale w sprawie treści pieczątki lekarskiej jest zapis, który mówi iż teoretycznie powinienem uwzględnić specjalizacje.

http://www.izba-lekarska.org.pl/313-tresc_pieczatki_lekarskiej

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w podobnej sprawie i mógłby się nimi podzielić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinieneś uwzględnić na pieczątce wszystkie posiadane przez siebie specjalizacje, bo tego wymaga uchwała, o której wspominasz. W praktyce, na dobrą sprawę, nikt tego za bardzo nie kontroluje. Spokojnie więc możesz zrobić pieczątkę bez specjalizacji i używać jej w pracy. 

 

Ja np. mam specjalizację z anestezjologii i transfuzjologii klinicznej - miałem dwie pieczątki, na każdej z nich inną specjalizację. Używałem ich w zależności od potrzeb (karty znieczulenia stemplowałem tą anestezjologiczną, wyniki  laboratoryjne tą "transfuzjologiczną"). Moi znajomi postępowali zresztą podobnie (znajoma miała jedynkę z diagnostyki laboratoryjnej i IIkę z dermatologii - też miała dwie pieczątki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na pieczątce niezbędne są dane: imię i nazwisko o raz nr prawa wykonywania zawodu. Nie ma nigdzie nakazu o umieszczaniu na pieczątce informacji o posiadanych specjalizacjach. Choć są sytuacje, kiedy taka informacja jest przydatna (np. przywystawianiu zapotrzebowania na sprzęt ortopedyczny, jednak podbicie karty "zwykłą" pieczątką nie jest błędem, a jedynie dołoży pracy NFZtowi, który będzie musiał zweryfikować uprawnienia osoby podbijającej do wystawienia zapotrzebowania ;)). Jeśli jednak posiadana specjalizacja w żaden sposób nie pokrywa się z obecną, nie ma przymusu przyznawania się do jej posiadania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nigdzie nakazu o umieszczaniu na pieczątce informacji o posiadanych specjalizacjach.

 

To akurat nie jest do końca prawda.

 

Rozporządzenie w sprawie dokumentacji mówi, że dokumentacja indywidualna, podobnie zresztą jak np. skierowanie musi zawierać:

3) oznaczenie osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych

oraz kierującej na badanie, konsultację lub

leczenie:

a) nazwisko i imię,

B) tytuł zawodowy,

c) uzyskane specjalizacje,

d) numer prawa wykonywania zawodu — w przypadku

lekarza, pielęgniarki i położnej,

e) podpis;

 

Jeśli więc ktoś stempluje skierowania czy wpisy w dokumentacji pieczątką to musi ona zawierać informację o specjalizacji.

Takiego wymogu nie ma natomiast w przypadku recept - informacja o osobie uprawnionej (naklejka/nadryuk/pieczęc) ma zawierać imię/nazwisko i nr PWZ.

 

NFZ się póki co zawartości pieczątek nie czepiał, bo na topie było numerowanie stron, ale ponieważ teraz wszyscy numerują trzeba znaleźć inne podstawy do wlepienia kary.

 

 

Takie są cuda na tych pieczątkach, że za zatajenie jednej specjalizacji chyba nie będą nikogo ścigać.

 

Teraz się już nieco tytułomania pieczątkowa opanowana, ale kiedyś niektórzy wspinali się na wyżyny obciachu z pieczątkami typu "XYZ lekarz, specjalista XYZ, adiunkt w Klinice...." i innymi tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.