Skocz do zawartości

Skrócone studia lekarskie - wrażenia i wieści


meomartino

Rekomendowane odpowiedzi

ja myślę, że jak za kilka lat zaczną wychodzić absolwenci zombiaki, to może ktoś pójdzie po rozum do głowy i zreformuje ten program tak, żeby to mialo ręce i nogi. Wiele razy już pisaliśmy o tym, że te studia mogłyby trwać 5, a nie 6 lat, gdyby nie przedmioty zbędne, tylko ktoś powinien nad tym usiąść i pomyśleć, ale od początku do końca, a nie naprędce na kolanie wymyślać obcinanie 10 h tu, a 14 h tu i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle zastanawiam się po co ten program 5 letni i jaki jest sens ekonomiczny, społeczny, jakikolwiek inny w skróconych studiach...

Przecież więcej lekarzy nie będzie, bo co roku wychodzi ich tyle samo. Tylko w jednym roczniku wyjdzie ich 2 razy więcej, ale jeden rocznik nie zapełni od razu dziury pokoleniowej. Przecież skrócenie studiów o rok jest korzystne tylko dla studentów, którzy zaczną szybciej pracować. Z ekonomicznego punktu widzenia co roku tyle samo pieniędzy idzie na dany rocznik. Zresztą zajęć jest niemal tyle samo co poprzednio (w całym toku studiów), więc na dany rok trzeba i tak wydać więcej pieniędzy względem roku w poprzednim systemie - po 5 latach wyjdzie na to samo, co wcześniej po 6.

Ja w tym sensu nie widzę. Tylko zombiaki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma stażu, a staż to tysiące lekarzy stażystów o pensji prawie 2000 PLNnetto miesiecznie

staż to nie tylko pensja lekarza, pieniądze dostają też koordynatrorzy w szpitalach, opiekunowie stażystów, osoby robiący kursy (np. w ZUSie) itd. - w sumie wyjdzie duużo więcej niż 2007 zł, które dostaje się brutto w przeliczeniu na 1 lekarza.

 

A co do luki pokoleniowej to niby jest, a w praktyce czesto jej nie ma, bo tylko 3 proc. lekarzy idzie na meeryturę = odchodzi z zawodu po osiądnięciu odpowiedniego wieku,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale problemem jest średnia wieku specjalistów - powyżej 55 lat. Nie tak łatwo będzie zapełnić tę środkową lukę.

 

Rzeczywiście, jedynym sensem skrócenia studiów jest likwidacja stażu, ale czy nie można było tego zrobić po prostu zabierając staż i zostawić 6 lat tak jak było do tej pory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaamil masz oczywiście rację iż koszty są o wiele wyższe , tak na szybko pisząc pominąłem cześć po prostu

 

 

no tak, ale problemem jest średnia wieku specjalistów - powyżej 55 lat. Nie tak łatwo będzie zapełnić tę środkową lukę.

 

Rzeczywiście, jedynym sensem skrócenia studiów jest likwidacja stażu, ale czy nie można było tego zrobić po prostu zabierając staż i zostawić 6 lat tak jak było do tej pory?

 

Ale staż wnosi wiele do rzeczywistego przygotowania bo na zajęciach nie zawsze są możliwości i czas by dobrze nauczyć się "w praktyce" zawodu wiec staż bywa pierwszym obszernym spotkaniem z pacjentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaamil masz oczywiście rację iż koszty są o wiele wyższe , tak na szybko pisząc pominąłem cześć po prostu

 

 

no tak, ale problemem jest średnia wieku specjalistów - powyżej 55 lat. Nie tak łatwo będzie zapełnić tę środkową lukę.

 

Rzeczywiście, jedynym sensem skrócenia studiów jest likwidacja stażu, ale czy nie można było tego zrobić po prostu zabierając staż i zostawić 6 lat tak jak było do tej pory?

 

Ale staż wnosi wiele do rzeczywistego przygotowania bo na zajęciach nie zawsze są możliwości i czas by dobrze nauczyć się "w praktyce" zawodu wiec staż bywa pierwszym obszernym spotkaniem z pacjentem

no ok, ale teraz w tym nowym programie tak chyba będzie, bo nie powiesz mi, że wciągnięcie większości "klinik" na szósty rok może zastąpić 13-miesięczny staż? Dlatego mogli po prostu go zlikwidować o zostawić program studiów po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrobili tak ? 

Mogłabyś podesłać jakiś program studiów stanowiący tak - bo z tego co się spotkałem programy są trochę na bieżąco robione a ja myślałem że zajecia upchną normalnie w 5 lat a 6 to czysta praktyka jako rozwiniecie już posiadanych umiejętności  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.