Skocz do zawartości

Urologia


Rekomendowane odpowiedzi

Zbytnio doświadczony nie jestem, ale się wypowiem, bo i tak tu pusto.

 

Urologia w Polsce uchodzi za prestiżową. Ale po zajęciach nie wyniosłem wielkiego wrażenia. W sumie te urologiczne procedury na kolana nie powalają. Potem w internecie czytałem, że na zachodzie urologia nie cieszy się wielkim prestiżem, więc to pewnie polska specyfika wynikająca z małej liczby specjalistów. W polskich warunkach to dobra, dochodowa specka, którą nie jest łatwo zrobić. I do tego z urologii jest europejski egzamin specjalizacyjny. Jak się go dobrze zda to chyba nie powinno być problemów z pracą na Zachodzie, więc są to fajne możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Tak się składa, że mam przyjemność być rezydentem urologii, więc podzielę się swoimi wrażeniami.

Faktycznie urologii na studiach jak na lekarstwo, tak więc statystyczny student nie ma możliwości bardziej jej się przyjrzeć. Ponadto w powszechnym mniemaniu (również wśród studentów medycyny) urologia polega w na zajmowaniu się moczem, cewnikowaniu, badaniu per rectum, w najlepszym wypadku robieniu jakichś tam zabiegów endoskopowych, co dodatkowo odwodzi wielu młodych medyków od zainteresowania się tą dziedziną. Powszechna jest również niewiedza (o zgrozo!) młodych adeptów medycyny o tym, że jest to specjalizacja zabiegowa. Tak więc wielu przyszłych medyków o zacięciu zabiegowym poświęca uwagę chirurgii ogólnej/dziecięcej albo bardziej medialnym kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej. Muszę przyznać, że również mnie bardziej atrakcyjnym wydawało się pójscie w ślady Bilrotha, Brossa czy Religii, niż zajmowanie się tym czy ktoś sika czy nie. Tymczasem trafiłem na ludzi, którzy potrafili mnie tematem urologii zainteresować, pokazać za co dziś jestem bardzo wdzięczny.

Jeżeli w kimś drzemie dusza zabiegowca to urologia oferuje szerokie pole do popisu - duże spektrum zabiegów endoskopowych - TURP, TURB, HoLEP, PCNL, URS, RIRS oraz operacji otwartych - począwszy od tzw. "miejscówek" czyli plastyk napletka, operacji wodniaków jąder lub torbieli nasiennych najądrza, przez operacje Palomo w żylakach powrózka nasiennego, adenomektomii, zabiegów rekonstrukcyjnych moczowodów, miedniczek nerkowych, pieloplastyki Hynes-Andersona, operacji nietrzymania moczu, taśmowych aż do zabiegów onkologicznych tj. orchidektomii, nefrektomii, NSS, prostatektomii radykalnej czy też cystektomii. Jeżeli ktokolwiek miał okazję asystować do tzw. ewenteracji przedniej - czyli cystektomii radykalnej z usunięciem macicy i przydatków, z limfadenektomią, z wytworzeniem pęcherza zastępczego z jelita cienkiego, czyli jednej z największych operacji w chirurgii, trwającej wiele godzin, łączącej w sobie elementy chirurgii onkologicznej, przewodu pokarmowego i rekonstrukcyjnej, z pewnością nie powie, że urologia nie potrafi zrobić wrażenia;) Naprawdę stosunkowo niewiele w tym "babrania się" w moczu i wkładaniu palca w rectum, choć jest to z pewnością nieodłączny element tej pracy. Jeżeli pragniesz zostać chirurgiem to urologia pozwoli Ci się z pewnością "wyżyć" zabiegowo.

Ponadto urologia, jak niewiele specjalizacji zabiegowych, oferuje możliwość wyłącznego zajmowania się leczeniem zachowawczym, ponieważ w obszar jej działania wchodzą takie poddziedziny jak urologia czynnościowa, endokrynologia i rehabilitacja urologiczna, którymi z powodzeniem można zajmować się w leczeniu poradnianym i jeżeli praca zabiegowca już Cię znudzi, zawiedzie lub zwyczajnie będziesz chciał nieco zwolnić to nie będziesz narzekał na brak zajęcia. ;) Urologia jest różnorodna, każdy dzień w pracy jest inny i nuda z pewnością nikomu nie grozi.

Z dostaniem się na specjalizację faktycznie nie jest łatwo, w moim województwie miejsca pojawiały się w ilości 1-2 z częstotliwością raz na 2 lata i jest to raczej trend ogólnopolski. Niemniej jednak z doświadczenia wiem, że jeżeli jest się zdecydowanym na tę specjalizację to warto podjąć trud, zaryzykować, czasem nawet poczekać pół roku, rok i w końcu uda się dostać;) 

Wiem również z autopsji, że często o tym jaką specjalizację wybieramy decyduje to jakich lekarzy-mistrzów spotkaliśmy na naszej drodze i że nawet najciekawsza dziedzina może stać się nieatrakcyjna jeśli ludzie, którzy się nią zajmują nie potrafią wzbudzić autorytetu lub są poprostu niesympatyczni. Z pewnością atmosfera pracy jest ważna, o ile nie najważniejsza, dlatego starajcie się szukać miejsc, w których ktoś weźmie was pod skrzydła i będzie szczerze kształcił - nawet w Polsce jest to możliwe ;)

Myślę, że po krótce nakreśliłem specyfikę specjalizacji, w razie jakichkolwiek pytań piszcie śmiało ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A jak wygląda sprawa z "ciężkością" zabiegów? Są długie? Urologia wydaje mi się ciekawa, ale bardziej ta część zachowawcza. Do chirurgii wydaje mi się, że nie jestem stworzony: Po dłuższym czasie bolą mnie plecy od stania, a oprócz tego pocą mi się ręce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam, nie wiem jakiej specjalizacji się podjąć na studiach, dlatego piszę tego posta żeby zaczerpnąć waszej opinii. Ogólnie mówiąc chciałabym podjąć się specjalizacji, której ukończenie umożliwi mi karierę bądź staż w takiej o przychodni: http://www.urologia.unimed.szczecin.pl/ Bodajże skończę Liceum i nie wiem, który kierunek wymaga większej ilości czasu na przyswojenie całej wiedzy i materiału ze wszystkich semestrów. Ogólnie chciałam aplikować na Urologię, czy ktoś z was jest doświadczony i może udzielić porad w kwestii wyboru ? Czym dokładnie wyróżnia się Urologia? Jakie ma wady i zalety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.