Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Kot

Nefropatia kontrastowa - czy naprawdę istnieje?

Recommended Posts

Jak świat światem radiolodzy straszną nas i robią problemy dotyczące tylko dwóch sytuacji: reakcji alergicznej na kontrast i pokontrastowej niewydolności nerek. Odkąd pamiętam zawsze robili problemy z robieniem badań pacjentom z podwyższona kreatyniną.

Natknąłem się ostatnio na badanie z którego wynika, że niewydolność nerek częściej występuje bo TK bez kontrastu niż po TK z kontrastem jodowym (sic!). Badanie retrospektywne na ponad 50 000 pacjentów.

http://pubs.rsna.org/doi/pdf/10.1148/radiol.12121823

Polecam!

Mnie jeszcze uczą, że istnieje. Być może niedługo coś się zmieni. Wymaga to oczywiście badań. :)

Odkąd pamiętam zawsze robili problemy z robieniem badań pacjentom z podwyższona kreatyniną.

Mnie tam chyba nigdy nie robili prawdę mówiąc - jeżeli pacjent wymaga badania to wymaga i tyle, nie ma za bardzo nad czym debatować.

Mnie jeszcze uczą, że istnieje. Być może niedługo coś się zmieni. Wymaga to oczywiście badań.

To czy termin nefropatii kontrastowej będzie w literaturze czy też nie, nie zmieni faktu, że są pacjenci, u których podanie kontrastu może wywoływać powikłania ze strony nerek.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować