Skocz do zawartości

Dodatkowa praca na stażu?


Rekomendowane odpowiedzi

Wprawdzie do stażu jest jeszcze chwila, ale... niedawno rozmawiając usłyszałem że istnieje możliwość podjęcia się legalnej dodatkowej pracy oprócz stażowania, tak co by do pensji stażysty coś dorobić. Czy ktoś coś słyszał, bądź jest bardziej zorientowany w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz legalnie w knajpie wieczorami dorobić, ale w zawodzie średnio.

W zawodzie raczej ciężko, a przynajmniej ja o żadnym takim przypadku nie słyszałem. Zresztą ograniczenie pod postacią braku prawa wykonywania zawodu nie pozwala na inną pracę niż staż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ale dodatkowa praca nie koliduje ze stażem? Ja np. od kilku miesięcy pracuję, możnaby rzec "w zawodzie" bo piszę artykuły naukowe i tak się zastanawiam czy nie ma przypadkiem jakiegoś rozporządzenia zabraniającego dodatkowej pracy podczas stażu. Orientuje się ktoś jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, jestem praktycznie pewien, że nie ma czegoś takiego, przecież możesz mieć kilka prac. Dsk bardziej chyba pytał o pracowanie strickte w zawodzie tak jak zasugerowałem np. w karetce. Wydaje mi się, że prawdopodobnie taki stażysta po samym LEPie musi wówczas pracować pod czyimś okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Odświeżam temat, bo dla mnie, jak i zapewne dla wielu innych jest to kwestia dość istotna, a w sumie nie mamy nadal żadnych odpowiedzi... ;)

Otóż rozmawiałem ostatnio ze znajomym, który obecnie odbywa staż i powiedział mi że nie ma możliwości pracy podczas stażu w zakresie 'medycznym', aczkolwiek do końca nie był w tym temacie też zorientowany, więc szukam kogoś bardziej zorientowanego :D Powiedział mi tyle, że nie można dorabiać sobie biorąc dodatkowe dyżury w szpitalu lub w pogotowiu.

Ale teraz kwestia nieco inna - mianowicie dotycząca pracy niekoniecznie w zawodzie lekarza...

Myślałem o czymś typu 'praca dla firmy farmaceutycznej' - obojętnie czy to pod kątem osoby która będzie mieszała probówki, czy też będzie chodzić po gabinetach i wciskać ulotki z lekami lekarzom zachwalajac jakie to sa one zajebiste... Ewentualnie jakakolwiek inna robota, która jest godna człowieka po naszych studiach, czyli nie mam na myśli pracowania w barze, czy też roznoszenia ulotek, albo przesiadywania na kasie etc... tudzież mam bardziej na myśli pracę 'w okolicy zawodu', czyli w obrębie wykorzystania wiedzy 'biologicznej lub medycznej'

Pytania są następujące:

- czy posiadamy w ogóle wykształcenie wyższe po studiach? bo z tego co mi wiadomo to nie możemy powiedzieć że jesteśmy 'lekarzami' do czasu aż skończymy staż i zdamy LEP - wtedy jesteśmy lekarzami, a przecież tytuł lekarza jest równoznaczny z tytułem magistra - więc dopóki nie wolno nam się tytułować 'lek' to do tego czasu nie mamy ukończonych studiów magisterskich? Czyli innymi słowy... wyższe niepełne (to chyba jest licencjat, którego też nie mamy), czy też po prostu mamy tylko wykształcenie średnie?

- czy w ogóle wolno pracować gdziekolwiek indziej będąc na stażu? (nie chodzi mi tutaj o kolidujące godziny bo to jakoś można obejść, chodzi o formalności)

- z tego co mi wiadomo na stażu jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło - co z ZUSami i składką zdrowotną? czy w ogóle obejmuje nas opieka zdrowotna, czy też musimy iść do urzędu pracy i tam coś załatwiać?

- normalnie zgodnie z kodeksem pracy, jesteśmy ograniczani przez ilość godzin przepracowanych na podstawie umowy o pracę - jeśli nie posiadamy umowy o pracę jako 'staż' to rozumiem że możemy zawrzeć umowę o pracę?

- czy przed ukończeniem stażu i zdaniem LEPu możemy otworzyć działalność gospodarczą o profilu 'medycznym' albo 'biologicznym', 'handlowym', whatever - tak żeby zostać podwykonawcą np firmy farmaceutycznej i fakturować im swoje usługi? (to jest na pewno sposób na ominięcie wszystkich obostrzeń dotyczących stażu i równoległej pracy, bo raczej nie mogą kazać komuś zawiesić działalności firmy z okazji wykonywania stażu?)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem wszystko jest w odpowiednich przepisach. W zasadzie na wszystkie pytania odpowie wam ustawa o zawodzie lekarza - podstawowa dla was, wypadałoby ją znać (o tym, że coś takiego istnieje mam nadzieję wszyscy wiedzą).

- czy posiadamy w ogóle wykształcenie wyższe po studiach? bo z tego co mi wiadomo to nie możemy powiedzieć że jesteśmy 'lekarzami' do czasu aż skończymy staż i zdamy LEP - wtedy jesteśmy lekarzami, a przecież tytuł lekarza jest równoznaczny z tytułem magistra - więc dopóki nie wolno nam się tytułować 'lek' to do tego czasu nie mamy ukończonych studiów magisterskich? Czyli innymi słowy... wyższe niepełne (to chyba jest licencjat, którego też nie mamy), czy też po prostu mamy tylko wykształcenie średnie?

Po ukończeniu studiów masz wykształcenie wyższe i jak najbardziej prawo do tytułu "lekarz", bo taki tytuł figuruje na dyplomie.

Wykonywanie zawodu to inna para kaloszy - tu trzeba już mieć prawo wykonywania zawodu.

- czy w ogóle wolno pracować gdziekolwiek indziej będąc na stażu? (nie chodzi mi tutaj o kolidujące godziny bo to jakoś można obejść, chodzi o formalności)

nie wolno.

Ustawa jasno mówi, że lekarz stażysta jest uprawniony do wykonywania zawodu tylko w miejscu odbywania stazu podyplomowego. Poza tym wszystkie swoje decyzje (wyjątek od tej zasady dotyczy podawania leków w stanach nagłych) ma konsultować z opiekunem stażu.

- z tego co mi wiadomo na stażu jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło - co z ZUSami i składką zdrowotną? czy w ogóle obejmuje nas opieka zdrowotna, czy też musimy iść do urzędu pracy i tam coś załatwiać?

Stażysta jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy w ogóle wolno pracować gdziekolwiek indziej będąc na stażu? (nie chodzi mi tutaj o kolidujące godziny bo to jakoś można obejść, chodzi o formalności)

nie wolno.

Ustawa jasno mówi, że lekarz stażysta jest uprawniony do wykonywania zawodu tylko w miejscu odbywania stazu podyplomowego. Poza tym wszystkie swoje decyzje (wyjątek od tej zasady dotyczy podawania leków w stanach nagłych) ma konsultować z opiekunem stażu.

a jak to się ma do pracy nie związanej z wykonywaniem zawodu lekarza? bo z tego co rozumiem to nie możemy nigdzie pracować jako lekarz, to oczywiste, ale mogę sobie pracować jako jakiś konsultant doradca od elektroniki na przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.