Skocz do zawartości
YANG

Chirurgia dziecięca

Recommended Posts

Jestem ciekawy jak wygląda sprawa z tą specjalizacją, gdyż rzadko ludzie podejmują temat tej specjalizacji.

• Czy ciężko się na nią dostać?
  • Jakie są najczęstsze zabiegi operacyjne w tej specjalizacji? 
  • Jaki jest stosunek mężczyzn do kobiet asystentów?
  • Czy rożni się bardzo od chirurgii ogólnej?

Cześć,

pyt 1. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - musisz sprawdzic na stronie poszczególnych urzędów wojewódzkich ile trzeba było mieć punktów z LEPu/LEKu w kolejnych naborach i ocenić czy to dużo ;)

pyt 2. Bardzo dużo zależy od ośrodka, ale generalnie jeśli chodzi o częstość to ja bym to tak ujął: przepukliny, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zabiegi urologiczne jeśli ośrodek takie robi (wnętrostwa, stulejki, spodziectwa, wodonercza), wszelkie operacje wad wrodzonych (wodogłowia, niedrożności przewodu pokarmowego na różnych odcinkach, przepukliny oponowo-rdzeniowe), torakochirurgia (np. ropniaki opłucnej) i zabiegi chirurgii onkologicznej

pyt 3. Wydaje mi się, że 1:1, ewentualnie nieznacznie przewaga mężczyzn ale to pewnie też różnie w różnych oddziałach

pyt 4. Zależy o jaki aspekt pytasz, ale ogólnie powiedziałbym, że dość mocno ;)

A czy dziecięca łączy się w jakimś stopni z chirurgią rekonstrukcyjną (chodzi mi np. o wady wrodzone)? Ponieważ bardzo mnie ona interesuje, a żeby zajmować się tym to trzeba zrobić plastyczną, a wiadomo jak z tym w naszym kraju.

Jesli bedzie ktos kto Cie nauczy podczas specjalizacji z chirurgii dzieciecej elementow chirurgii rekonstrukcyjnej to nie sadze zebys musial miec osobna specjalizacje. Zalezy tez co masz na mysli, o jakie zabiegi Ci chodzi.

Bo o ile operacje przepukliny oponowo-rdzeniowej, naczyniaki, malformacje naczyniowe, przeszczepy skóry itp wiem, że robi się na chir dz., to mysle, ze przyszywanie ostrodyzurowe palców, rąk itp czy korekcja wad podniebienia będą raczej domeną ściśle chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

pozdrawiam

chirurdzy ogólni również z przyszywaniem palców dają sobie radę;)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się