LIBERMED - Książki medyczne i weterynaryjne wszystkich wydawców w jednym miejscu
Zaloguj się, aby obserwować  
duch

Dokumentacja papierowa czy cyfrowa?

6 głosów

1. 1. Jaką dokumentację wolisz?

• Papierową
      0
    • Cyfrową
      6

9 postów w tym temacie

Dzień dobry,

pytanie do starszych Kolegów i Koleżanek a także tych wkraczających dopiero w pracę zawodową - czy wolicie prowadzenie dokumentacji na papierze czy cyfrowo (na komputerze)? Zapraszam do sondy!

Jednocześnie mam pytanie jak to wygląda u Was teraz? Czy nie jest przypadkiem tak, że robi się dwa razy to samo - raz na komputerze, raz na papierze? Osobiście jestem za dokumentacją wylącznie cyfrową - jest to zdecydowanie szybsza forma (przynajmniej w zamyśle... ;) ) ale ja lubie pracować przy komputerze, więc czekam na zmiany!

pozdrawiam i jestem ciekaw dyskusji ;)

Bardzo zależy to od przystępności danego systemu dla użytkownika. Można bardzo sprawnie pracować na dokumentacji papierowej jeśli ma się niewiele do napisania samemu. Pewne czynności można ułatwić - wprowadzić odpowiednie formularze, podzielić zadania na kilka osób (np. przy przyjęciu pielęgniarka wpisuje w najczęściej używane formularze dane pacjenta a lekarz tylko dopisuje jakie badania zleca albo jakie leki chce przepisać).

Z drugiej strony można mieć program komputerowy którego obsługa jest koszmarem, niczego nie można znaleźć, wiesza się, bardzo obciąża komputer (jest powolny), często się psuje i każda czynność wymaga "naklikania się". Wtedy zamiast ułatwienia mamy utrudnienie.

Dobry program komputerowy w szpitalu powinien powstawać w uzgodnieniu z lekarzami na danym oddziale. Na chirurgii personel będzie miał zupełnie inne preferencje niż na pediatrii - inne czynności, inne badania, inne zlecenia, inne dane o pacjentach. Niestety często jest tak, że przychodzi pan informatyk, przynosi komputery, instaluje program mówi lekarzom jak go włączyć i... koniec. Potem każdy się buja z obsługą sam. W razie awarii telefon informatyków milczy, nie można znaleźć np. formularza zlecenia na transport sanitarny (więc i tak trzeba go wypełnić na papierze), badania znikają z systemu.

Dobry program pozwala na integrację wszystkich działów szpitala - laboratorium, działu diagnostyki obrazowej, hist-pat, zleceń, pracy oddziałowej. Nie może być tak, że jest oddzielny program do opisywania pacjentów, oddzielny z wynikami badań, oddzielny do oglądania RTG i CT a patomorfolodzy opisują wycinki w jeszcze innym programie.

Na koniec pozostaje problem zleceń lekarskich - w dobrym programie jest "gałąź" dla pielęgniarek tak aby mogły oglądać i potwierdzać wykonanie zleceń w komputerze. Nigdy więcej papierowych, nabazgranych kart zleceń!

Dzięki za odpowiedź, ktoś jeszcze? Jak to u Was wygląda? Jeśli macie elektroniczną to i tak trzeba drukować?

W moim szpialu niedawno weszła elektroniczna i ja osobiście uważam to za wybawienie - tyle papierów było wcześniej. A ja piszę dużo szybciej na komputerze niż na papierze. Oczywiście, wdrażanie to był długi i bolesny proces i do teraz nie jest idealnie. Na razie większość rzeczy trzeba wydrukować i wsadzić do koperty.

zacznę od tego, że tej dokumentacji jest ZA DUŻO :P ale gdybym miała te wszystkie formularze wypełniać ręcznie - to jednak wolę poklikać na kompie, "drukuj" i gotowe. U mnie się korzysta z Clininetu i chociaż na początku to mnie przerażał, bo dużo rzeczy jest w różnych zakładkach i np trzeba pamiętać co zrobić po kolei, żeby zrobić wypis - to jednak po pewnym czasie się ogarnia i naprawdę jest w porządku. Jedyny minus z takiego codziennego korzystania, że nie ma zleceń dla pielęgniarek - więc i tak korzysta się ze zwykłych kart papierowych tak opieczątkowanych, że i tak już nic nie widać ;) ale ogólnie jest wszystko pod ręką - opisy z przyjęcia i wszelkie obserwacje, badania laboratoryjne, obrazowe, zlecenia na nie, zlecenia na transport, karty zgonu i różne takie podobne rzeczy. Koleżanki robią staż w innym szpitalu i tam "obrabiając" jednego pacjenta muszą korzystać naraz z 3 programów - osobny do pacjenta, osobny do wyników badań z labu i osobny do diagnostyki obrazowej :o i tylko przeskakujesz między okienkami. Klęska. Także ja osobiście jestem zadowolona. Gdyby tego było ogólnie mniej do wypełniania to byłabym zadowolona jeszcze bardziej :P

nie zauważyłam pytania - no tak, drukować większość i tak trzeba :P no ale wolę w ten sposób niż wypełniać tyle rzeczy ręcznie.

Ta biurokracja wszędzie jest przytłaczająca.

a najgorszy jest moment, jak jakaś przychodnia była starej "daty" i nagle cyfrową dokumentację wprowadzają, wtedy z jednego pacjenta zamiast 15 min robi się 30

stan przygotowań w skali kraju można zobaczyć tutaj: https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/wyniki-ii-edycji-badania-ankietowego-dotyczacego-stopnia-informatyzacji-podmiotow-wykonujacych-dz/

dobędę to analizował na itwmedycynie.pl już niebawem ;) zrobienia jeszcze jest wiele.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować