Skocz do zawartości

Staż w USA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Rozpoczynam V rok, jednak już staje przed trudnymi, życiowymi decyzjami. Interesuje mnie, na jakich zasadach mogę odbyć staż w USA, zamiast stażu w Polsce. Czy już potrzebuje mieć zdany jakiś egz USMLE?

Wiem, jak sytuacja wygląda od strony studentów zagranicznych w Polsce. Na 4-letnim programie zdają polskie egzaminy, a w wakacje jakąś część z USMLE po III roku robią praktyki w USA, zbierają rekomendacje i po IV roku wysyłają aplikacje i dostają się na specjalizacje (jak mi tłumaczono, w Stanach nie ma de facto stażu). Stąd moje pytanie.

Załóżmy: kończę medycynę w Polsce w czerwcu, we wrześniu LEK i co dalej?

Rozumiem, że dokumenty wysyła się wcześniej... ale jak to wszystko wygląda, czego wymagają itd.

 

Proszę o pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

czesc...sprobuje troche wyjasnic sprawe bo sam tez przeszedlem przez caly proces zdawania egzaminow USMLE, aplikacji na rezydenture, specjalizacje, itd. Wiec po pierwsze tak jak wspomniale(a)s nie ma w USA odpowiednika polskiego "stazu". Jest niby "internship" ale on sluzy jako pierwszy rok rezydentury jesli aplikujesz na niektore specjalizacje jak np: anestezjologia, radiologia, dermatologia... ja np. zrobilem rezydenture z anestezjologii ale przed tym musialem miec rok "internship" za soba, wiec zrobilem rok chirurgii. Moglem tez rownie dobrze zrobic rok interny na tej samej zasadzie. Lecz w wiekszosci specjalizacji nie robisz "internship" tylko od razu przechodzisz do robienia specjalizacji. 

Jesli chodzi o egzaminy USMLE to na Twoim miejscu zainwestowalbym w zestaw ksiazek Kaplan do USMLE. Sa tez ksiazki takie jak First Aid ale one sa tylko dobre do powtorek. Ja bym juz zaczal sie uczyc do wszystkich trzech Steps (1, 2-CK i 2-CS) na raz bo sporo informacji sie pomiedzy nimi powtarza. Trzeba miec wszystkie trzy zdane przed koncem roku w ktorym aplikujesz na rezydenture, wiec im wczesniej zdasz tym lepiej. Jest tez "Step 3" ktory mozna jednak zdawac juz w czasie rezydentury. W czasie nauki/zdawania USMLE's ja bym sie staral o praktyke-- "observership" lub "externship" w wybranej specjalizacji zeby z tego dostac listy rekomendacyjne od lekarzy z USA (co jest bardzo wazne), oraz zeby miec "US clinical experience" (USCE) w CV. Tak czy owak Step 2 CS mozna zdawac tylko w USA wiec nie obejdzie sie bez wycieczki za ocean. 

im szybciej wszystko pozdajesz tym lepiej bo co roku jest coraz trudniej sie dostac na rezydenture w USA jako obcokrajowiec a juz za kilka lat bedzie to dla obcokrajowcow prawie niemozliwe (o ile cos sie gwaltownie nie zmieni). Czytaj ponizej: 

 

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1475200#qundefined

 

jak jeszcze cos to pytaj

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.