Skocz do zawartości

Rozpoczęcie stażu i specjalizacji w Norwegii.


Yousse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów ;d.To mój pierwszy post i mam nadzieję, że będę się tutaj często udzielać :).

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów lub do praktykujących już lekarzy- jak to jest z Norwegią :D? Bardzo lubię ten kraj (i ogólnie Skandynawię) i już od dłuższego czasu myślę o związaniu się na stałę z tym krajem. Zaczynam ten temat dość wcześnie (właśnie startuję z II rokiem studiów), ponieważ chcę wyrobić się w czasie z językiem.

Zastanwiam się nad tym, która drogą będzie najlepsza- zacząć staż i od razu specjalizację w Norwegii czy wyjechać tam dopiero po skończeniu specki w Polsce? Jak to jest z akceptowaniem LEK'u w Norwegii i speclizacji zrobionej u nas? I odwrotnie- jak to jest z uznaniem specki zrobionej w Norwegii? Znalazłem taki dokument: http://dokumenty.rcl.gov.pl/M2013000055301.pdf i jeżeli dobrze rozumiem to tam, gdzie występuje Norwegia specka zrobiona w tym kraju jest akceptowana u nas bez problemu? Nie wiem tylko czemu na tej liście nie ma nic o kardiochirurgii :x... Kolejne pytanie- jak to jest w ogóle z dostaniem się na staż w Norwegii? Bardzo trudno? Są jakieś strony, które jakoś pomagają to wszystko zacząć/ogarnąć? Słyszałem, że specke w Norwegii robi się inaczej niż u nas- szuka się normalnych ogłoszeń (jak do pracy) i podobno ciężko jest od razu zacząć ze swoją specjalizacją, bo  trzeba najpierw mieć jakieś doswiadczenie (np. wcześniejsza praca z lekarzem rodzinnym). Byłoby super, gdyby ktoś mógł mi to trochę rozjaśnić lub wskazać miejsca, gdzie mogę dostać odpowiedzi na moje pytania ;d.

Pozdrawiam ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanwiam się nad tym, która drogą będzie najlepsza- zacząć staż i od razu specjalizację w Norwegii czy wyjechać tam dopiero po skończeniu specki w Polsce?

 

To zależy m.in. od tego o jakiej specjalizacji myślisz i gdzie chcesz docelowo pracować.

 

Jak to jest z akceptowaniem LEK'u w Norwegii i speclizacji zrobionej u nas?
 

 

Różnie. Tego typu sprawami zajmuje się SAK - wysyła się stosowne papiery, uiszcza opłatę (w tej chwili jest to 1560 koron). Jeżeli dokumenty spełniają wymagania SAK i wszystko jest kompletne na decyzję czeka się do 3 miesięcy. Potem w zależności od sytuacji dostaje się odpowiedni papier. W tej chwili Polacy muszą mieć odrobiony albo staż w Polsce albo zrobić go w Norwegii, żeby uzyskać autoryzację. Jak będzie z lekarzami kształconymi nowym trybem nie wiadomo, być może dostaną autoryzację bez konieczności odrobienia stażu.

 

Znalazłem taki dokument: http://dokumenty.rcl.gov.pl/M2013000055301.pdf i jeżeli dobrze rozumiem to tam, gdzie występuje Norwegia specka zrobiona w tym kraju jest akceptowana u nas bez problemu? 

 

Tak.

 

Nie wiem tylko czemu na tej liście nie ma nic o kardiochirurgii  :mad:

 

W Norwegii nie ma takiej specjalizacji, więc jeśli ktos chce zrobić k-ch w Polsce i potem jechać do pracy będzie miał problem z uznaniem specjalizacji przez SAK.

 

 

Kolejne pytanie- jak to jest w ogóle z dostaniem się na staż w Norwegii? Bardzo trudno? Są jakieś strony, które jakoś pomagają to wszystko zacząć/ogarnąć? 

 

Dawniej przydzielanie miejsc stażowych odbywało się na zasadzie losowania. Wszystkim osobom, które złożyły stosowne dokumenty przydzielano kolejne numery. Lekarze wybierali miejsca zgodnie z kolejnością - pierwsza osoba na liście mogła wybrać dowolną jednostkę, ostatnia wybierała to co zostało.

 

System zmieniono i obecnie wszystko opiera się na aplikacjach. Dwa razy do roku na stosownej stronie www pojawiają się ogłoszenia dla stażystów, którzy będą mogli składać aplikacje do konkretnych miejsc stażowych. Potem jednostki stażowe będą miały okazję do oceny poszczególnych kandydatów - najczęściej będzie to spotkanie z kandydatem i rozmowa, czasami OSCE. Po sprawdzeniu kandydatów jednostka wybiera spośród nich osoby, które zechce zatrudnić. Jeżeli wyrażą one zgodę to mają umowę i na tym procedura się kończy. 

 

Słyszałem, że specke w Norwegii robi się inaczej niż u nas- szuka się normalnych ogłoszeń (jak do pracy) i podobno ciężko jest od razu zacząć ze swoją specjalizacją, bo  trzeba najpierw mieć jakieś doswiadczenie (np. wcześniejsza praca z lekarzem rodzinnym). 

 

Szpitale, które mają uprawnienia do prowadzenia specjalizacji publikują ogłoszenia dla chętnych - potem jest standardowa procedura, czyli spotkanie z kandydatami i decyzja kto dostanie pracę. To ile jest ofert zależy od specjalizacji, od tego jakie jest zapotrzebowanie i ilu lekarzy danej specjalizacji przechodzi na emeryturę. W niektórych specjalizacjach certyfikuje się 2-3 specjalistów rocznie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odp!.

 

W Norwegii nie ma takiej specjalizacji, więc jeśli ktos chce zrobić k-ch w Polsce i potem jechać do pracy będzie miał problem z uznaniem specjalizacji przez SAK.

 

W takim razie jaka specjalizacja zajmuję się tym obszarem medycyny? Zawsze myślałem o kardiochirurgii :/...

W niektórych specjalizacjach certyfikuje się 2-3 specjalistów rocznie.

 

2-3 rocznie na szpital? I o jakich konkretnie speckach piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jaka specjalizacja zajmuję się tym obszarem medycyny?

 

Chirurgia klatki piersiowej.

Ze zrobieniem specjalizacji jest ciężko -  Norwegii jest raptem 5 ośrodków mających uprawnienia do prowadzenia specjalizacji (2 w Oslo i po jednym w Trondheim, Bergen i Tromsø).

 

2-3 rocznie na szpital? I o jakich konkretnie speckach piszesz?

 

Nie, na cały kraj.

Tak jest m.in. z chirurgią klatki piersiowej - jak podaje portal http://legeforeningen.no w okresie styczeń 2013 - kwiecień 2014 przybyło 3 specjalistów w tej dziedzinie (było 126, a jest 129).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja w Szwecji wygląda podobnie?

 

Tak.

 

Na specjalistów niektórych dziedzin nie ma po prostu aż takiego zapotrzebowania. Ośrodków szkolących jest mało, bo samych oddziałów jest mało, a ich ilość wynika z tego ile operacji kardiochirurgicznych wykonuje się w Norwegii czy Szwecji w przeciągu roku. Osoba ucząca się musi mieć możliwość wykonania zabiegów przewidzianych programem. Część certyfikowanych specjalistów i tak wyjeżdża zagranicę, głównie do Szwecji właśnie.

 

Okropne wieści.... Zawsze chciałem mieszkać w Skandynawii i myślałem, że Norwegia będzie dobrym wyjściem

 

To dobre miejsce do życia, o ile nie brakuje akurat papieru toaletowego albo masła ;) Zawsze możesz przemyśleć kwestię wyboru specjalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz przemyśleć kwestię wyboru specjalizacji.

 

Dysponujesz jakimiś statystykami, które mogłby pokazać mi na jakie specki jest największe zapotrzebowanie w tych krajach :D? I o co kaman z tym masłem/papierem xd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.