Skocz do zawartości
Newman

Przeszczep komórek glejowych opuszki węchowej - odtworzenie ciągłości rdzenia kręgowego!

Recommended Posts

"Wszędzie na świecie piszą i informują w TV o polskich lekarzach z Wrocławia, którym udało się to, co do tej pory było marzeniem medycyny - zregenerować wydawałoby się nieodwracalne uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Dzięki polskim i angielskim lekarzom sparaliżowany, od klatki piersiowej w dół Darek Fidyka znowu chodzi! Taki zabieg - wszczepienia komórek pobranych z opuszki węchowej w mózgu - udał się po raz pierwszy na świecie." (cytat z Gazety Wyborczej)

Warto o sprawie napisać. Pacjent doznał w wyniku ciosu nożem przerwania rdzenia kręgowego w 2010 roku. Operacyjne wprowadzenie w rozpadlinę rdzenia kilka lat po wypadku zawiesiny komórkowej z własnego gleju opuszki węchowej spowodowało odtworzenie jego ciągłości i stopniowy powrót funkcji ruchowej. Pacjent jest rehabilitowany i z wychodzi z paraplegii! Cud? Raczej medycyna, w której jest jeszcze wiele do odkrycia...

Klinika Neurochirurgii USK z Wrocławia ma się czym pochwalić!

To daje nadzieję wielu sparaliżowanym osobom. Myślę, że większość z nich chciałaby poddać się takiej operacji. Pełen szacun dla lekarzy z Wrocławia!

Chyba wszyscy jesteśmy pod wrażeniem - brawo :)

Można gdzieś zobaczyć wyjściowe MR? Było całkowite przerwanie rdzenia?

Fajnie jest się pochwalić takim dużym zabiegiem, szczególnie w kontekście ostatnich przebojów na SOR.

Sam chętnie zapoznałbym się z jakimś artykułem o naukowym podejściu do sprawy. Dziennikarska nowomowa nic mi w tym względzie nie mówi ; )

Duże nadzieje są z tym związane, ale niestety musimy jeszcze poczekać aż będzie to realnie stosowane na dużą skalę.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się