Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A no i jeszcze nie przesadzajmy. Wiadomo, ze rezydent nie zarobi 15k, tylko te dwa plus dyzury (niektore obowiazkowe, o ile sie nie myle), co mozna uznac za niewiele, ale nie mowmy, ze za to nie da sie wyzyc do pierwszego. Wielu Polakow marzy o takiej pensji i nigdy jej nie dostanie, oni moga mowic o biedzie. Ale jesli ktos nie liczy na luksusy na specy, to spokojnie zyjac moze sobie nawet troche odlozyc. Ja za te dwa kawalki na stazu mam niezle zarcie, jakas rozrywke typu kino, teatr raz na jakis czas, nowy ciuszek (no nie kupuje jeszcze u prady niestety), chate i wyjazdy w Polske. Na zagraniczne wakacje nie ma, ale odkladam ^^ Takze nie mowmy o mlodych lekarzach jak o ubogich do socjalu.

No chyba ze ktos pojdzie na wolontariat, ale to juz ruchanie w dupe przez szpital.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ da się przeżyć do pierwszego, nawet za 1000 zł da się przeżyć do pierwszego. I zapewniam Cię, że Polacy (młodzi, bo starym to już chyba wszystko jedno) nie marzą o pensji 2000 zł, bo za takie pieniądze w tym kraju to można wegetować, a nie żyć. Rozumiem, że po  to się idzie na medycynę, bo się nie ma ambicji i wystarczy wegetacja.

 

A na stażu to Ty chyba ze starymi mieszkasz, bo jakbyś musiała 600-700 zł za pokój zapłacić (o samodzielnym mieszkaniu nawet nie wspominam) to by Ci zostało 1200 zł z tej Twojej pensji, jedzenie 500 zł, bilet miesięczny 200 zł (bo o samochodzie to można marzyć), internet i telefon 100 zł, to już nam zostaje 400 zł a Ty jeszcze jakieś ciuszki kupujesz z H&M i do kina raz w miesiącu pójdziesz, no to odłożysz sobie oszczędzając na wszystkim na wczasy w Hurghadzie w hotelu 3-gwiazdkowym.

 

Nie chcę mi się tu innych wyliczeń przedstawiać, bo to nie ma żadnego sensu, ja tylko przypomnę, że płaca minimalna w tym kraju wynosi 1750 zł brutto, a zarobki lekarza stażysty wynoszą 2007 zł brutto. Dobrze, że ten staż znoszą, bo niedługo musieliby podnieść wynagrodzenie lekarzom, bo zarabialiby poniżej płacy minimalnej.

 

I już nie wspomnę o tym, że od 6 lat pensje rezydentów stoją w miejscu, a w tym czasie średnie wynagrodzenie w kraju wzrosło o 1000 zł, a płaca minimalna o 500 zł. Nawet nie ma waloryzacji o wskaźnik inflacji, co ma każdy rencista i emeryt w tym kraju. I myślę, że te pensje rezydenckie nie wzrosną jeszcze przez kolejne 10 lat, właśnie przez takich ludzi, jak Ty, którzy są zadowoleni z byle czego, bo do byle czego całe życie są przyzwyczajeni. I jak za 10 lat średnia pensja będzie 6000 zł a minimalna 2500 zł to wtedy się lekarze obudzą, jak się obudzili w 2007/2008. Mało kto pamięta, że jeszcze 8 lat temu, lekarze stażyści i rezydenci zarabiali 900-1200 zł. Lekarze specjaliści również, nie byli takimi "krezusami"*, jak teraz i 12 tysięcy to mało, kto widział, chyba że 300h w miesiącu robił. Teraz to się polepszyło, ale samo to nie przyszło, ale zostało WYWALCZONE. Bo nikt sam z dobroci serca nie da, trzeba się szarpać o swoje, a ja uważam, że mamy taką pozycję, że możemy wyszarpać dużo.

 

Chociaż tak naprawdę to myślę, że za 10 lat nie będzie żadnych pensji na rezydenturach, tylko trzeba będzie płacić za miejsce specjalizacyjne i możliwość szkolenia. Wtedy tacy ludzie jak TY będą mówić, że NIE JEST ŹLE, bo można wziąć KREDYT dla lekarzy i przynajmniej BĘDZIE GO MOŻNA SPŁACIĆ po specjalizacji. A INNI POLACY TAKIEJ MOŻLIWOŚCI NIE MAJĄ, więc i tak NIE JEST ŹLE, BO TRAGARZE MAJĄ GORZEJ.

 

A co mnie obchodzą inni Polacy, którzy nie mają godności i honoru i - za przeproszeniem - DAJĄ SIĘ RUCHAĆ W DUPĘ? Jak się będę na nich oglądał to skończę tak jak oni jak pół-niewolnicy opłacani gorzej, niż chińscy robotnicy. Ja się wolę oglądać na polskich górników albo pilotów Lufthansy, bo oni walczą o siebie, o swoją godność, o swoje warunki życia, a nie porównują się do ludzi, którzy nie mają odwagi o nic walczyć, którzy nie potrafią się zorganizować, bo spod łba na siebie patrzą zamiast się solidaryzować, którym jak się pluje w twarz to udają, że deszcz pada.

 

* jeszcze mi się przypomniało jak to właśnie w 2009 r. podnieśli pensje rezydentom to się okazało, że w niektórych szpitalach specjaliści mają mniejszą podstawę! Mniejszą, niż 3170 zł BRUTTO. Ale od pierwszego do pierwszego najwyraźniej im starczało i byli zadowoleni, bo się wcześniej nie buntowali, tylko jak ich uczeń nagle zaczął więcej zarabiać to im się oczy otworzyły.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie kupili mi oczywiscie rodzice. Ale wczesniej wynajmowalam. Taniej. Mieszkanie blisko centrum. Komunikacja miejska w Trojmiescie to 90zl, nie 200. Gdybym nie wydawala tyle na drogie zarcie, to wiecej by zostawalo. Do kina chodze rzadko, bo nie przepadam, ale teatr wychodzi drozej niz kino. A i na ksiazki starczy.

Nie wiem, za ile Ty zyjesz na codzien, ale zapewniam, ze za pensje stszysty da sie dzisiaj zyc nie kupujac tylko w biedrze i ciuchow na wage.

Wystarczy byc zaradnym (i to nie w cebulackim sensie kombinowac, tylko gorpodarzyc kasa). Nie mowie, ze moje 2k to duzo, ale za co ja to dostaje?

Rozumiem, jak o kase kloci sie specjalista, ktory cos robi, ale stazysta? No tak, mozna sobie nadwyrezyc nadgarstki na pisaniu papierow.

A w wielu miejscach lekarzy brakuje. Nie raz o tym slysze od rodzicow, ktorzy czasem gadaja z ludzmi z administracji podmiotow leczniczych. I tam taki specjalista dyktuje warunki i moze wyciagnac hajsy. W wielu szpitalach szukaja lekarzy. Da sie. No ale jak ktos koniecznie chce isc tam, gdzie go ruchaja albo zgadza sie na wolontariat, to czyja to wina? Zlego losu? Wsrod pilotow tez pewnie ci z Lufthansy strajkuja, ale z innej firmy zapierdalaja zeby splacic dom.

Piszesz, zeby spierdalac za granice, bo tam raj, a jednoczesnie tam, na magicznym zachodzie trzeba tez strajkowac. Jak tam stoja polscy piloci? Na ich zadanie tez sypia kasa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie kupili mi oczywiscie rodzice.

 

No i widzisz tutaj od razu moglibyśmy skończyć dyskusje, bo sama nie wiesz o czym mówisz. Bo jakbyś miała prawie połowę pensji stażysty albo 1/3 rezydenta przeznaczyć na pokój w mieszkaniu to byś mówiła inaczej.

 

Dużo jest na medycynie takich księżniczek, co rodzice mieszkanie kupili, samochód kupili, ubezpieczenie do niego kupili, benzynę do niego kupują, no to wtedy te 1800 zł na kosmetyki to nie jest mała kwota.... W sumie nawet w ogóle zarabiać nie muszą, bo marzą od dziecka o dermatologii albo okulistyce, więc mogą z wolontariatu skończyć..

 

A wystarczy, że w tym mieszkanku zepsułaby się bateria łazienkowa - nowa 150 zł, złota rączka - 150 zł (i w weekend taki nie przyjdzie, bo się szanuje, bo nie jest doktorem), razem 300 zł i wtedy to już faktycznie, trzeba by chyba w biedrze się żywić do końca miesiąca, a jak sweter się rozpruje to do lumpeksu. No ale co Ty z tego rozumiesz, jak Ci tata kupił mieszkanie to i baterię by kupił i wymienił.

 

Za swój telefon też pewnie sama nie płacisz, a Iphone'a masz z abonamentu ojca. Ale pouczać innych, jak to można żyć jak KRÓLOWA za 450 EURO w Przywiślańskim Kraju to jesteś pierwsza. Taki jest blog podobno makelifeeasier czy coś, powinnaś podobny założyć.

 

 

A w wielu miejscach lekarzy brakuje. Nie raz o tym slysze od rodzicow, ktorzy czasem gadaja z ludzmi z administracji podmiotow leczniczych. I tam taki specjalista dyktuje warunki i moze wyciagnac hajsy. W wielu szpitalach szukaja lekarzy. Da sie. No ale jak ktos koniecznie chce isc tam, gdzie go ruchaja albo zgadza sie na wolontariat, to czyja to wina?

 

 

 

Manipulujesz, bo opowiadasz ciągle o stażystach, którzy nic nie robią, więc niech siedzą cicho, albo o specjalistach, którzy mają różne opcje dorabiania, a o rezydentach jakaś cisza.. a rezydent niewiele więcej zarobi od stażysty. Znaczy się jak chce się dalej żyć jak student to jest niezły pieniądz, ale jak chce się żyć jak człowiek?

 

Nawet na takiej Słowacji potrafili sobie wywalczyć, bo tam lekarz bez specki zarabia minimum 1000 EURO, co stanowi 120% średniej słowackiej pensji. A w Polsce lekarz rezydent zarabia 800 EURO, co stanowi 80% średniej krajowej. A jesteśmy krajem, który ma najmniej lekarzy na mieszkańca w UE! Taki Słowak, w Polsce pogardzany, jako mały i nieznaczący naród, ma większe poczucie godności!

 

Piszesz, zeby spierdalac za granice, bo tam raj, a jednoczesnie tam, na magicznym zachodzie trzeba tez strajkowac. Jak tam stoja polscy piloci? Na ich zadanie tez sypia kasa?

 

I to jest właśnie podejście TAM TRZEBA STRAJKOWAĆ. Tam się po prostu strajkuje, a kto strajkuje ten ma! Co piloci Lufthansy głodem przymierają, jak 250 tys. EURO zarabiają? NIE! I to jest właśnie dlaczego między innymi społeczeństwa zachodnie są bogatsze, od polaczków, bo walczą o swoje. Jak Belgom chcieli podnieść wiek emerytalny (z 65 do 67) to BYŁ STRAJK GENERALNY zorganizowany przez związki, transport kolejowy i lotniczy stanął, szkoły i szpitale pozamykane, pikiety i manifestacje w całym kraju. Paraliż całego kraju.

 

A U NAS CO BYŁO? Jakaś tam przepychanka pod Sejmem, a jak powiedzieli, że przyjedzie policja to się rozeszli. To jest właśnie polaczek - ugiąć kark i się cieszyć, że nie dali w mordę, a inni mają gorzej.

 

[A komentarz polaczka do sytuacji w Belgii: czego oni chcą! tak dobrze mają! niech siedzą cicho i się cieszą, my mamy gorzej. Czyli zwykły trzecioświatowy DZIAD poucza kogoś lepszego od siebie, jak ma żyć... najchętniej do swojego poziomu, by go sprowadził, bo jemu się źle nie żyje..]

 

PS A co do moich wyliczeń to nie wiem, gdzie Wy mieszkacie, studiujecie. Ale w mieście, gdzie ja studiuje (Polska A,  >500 tys. mieszkańców), to ja nie znam nikogo kto w pobliżu centrum wynajmowałby przyzwoity pokój z opłatami płaciłby mniej, niż 600 zł...

 

Chyba, że ktoś mieszka w kamienicy zagrzybionej, w okolicy, gdzie w mordę można dostać po zmroku, gdzie w zimę w pokojach panuje temp. 10-15C (autentyczna historia) to pewnie mają taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mieszkań czy jedzenia to mniej wiecej się zgodzę, ale w temacie komunikacji, internetu czy telefonu to już nie za bardzo.

 

Bilet miesięczny (na wszystkie linie) to ok 80 a nie 200zl chodź sam korzystam z autobusów może z 4 razy na miesiąc albo i mniej .

Kiedy posiadałem samochód to też bardziej dla radości z samej jazdy a nie konieczności.

Za mieszkanie 2 pokojowe w Lublinie w takiej dzielnicy by w promieniu 15min(piechotą) mieć 3 szpitale trzeba zapłacić ok 1400-1600zł

 

 

Za telefon i internet łacznie płacę 50-70zł miesięcznie .

Jedzenie 700-1000zł miesięcznie (dla dwójki z normalną dietą , w tym czasem jakieś sushi czy owoce morza)

 

Wiec za 4tys można spokojnie żyć, może nie "super" bo na codzienne krewetki, argentyńska wołowine i kilka zagranicznych wypadów może nie starczyć ale też nie przesadzajmy.

 

 

Wymienić baterię łazienkową - a co to za problem ?

Do malowania ścian czy kladzenia tapet tez mam ekipę zatrudniać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ebe tylko, że berbelek wciąż mówi o JEDNEJ osobie, we dwójkę to i pod mostem raźniej i łatwiej się mieszka. To jest fakt, że pensje stażystów i rezydentów w ogóle nie są waloryzowane i ekspedientki w sklepach z ciuchami zarabiają podobnie albo więcej. I jak ktoś mówi, że praca na stażu to nie jest praca to niech się zastanowi za co kasę biorą takie sekretarki medyczne zarabiające na pewno więcej niż stażysta, który, oprócz papierów, stoi np. 10h na hakach przy transplantacji nerki :P Ponadto prawdą jest też to, że środowisko lekarskie nie potrafi się połączyć i grać do jednej bramki. Każdy dba o swój tyłek, w którym  ma wszystkich innych...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się zgadzam z tym iż potrzebne są zmiany , że trzeba razem grać do jednej bramki.

 

Ale z drugiej strony taki rezydent(bo nie tylko o stażystach) ma minimum 26 lat (a często nawet do 28) a jego zarobki przez 5 lat ulegają minimalny zmianom - z moich obserwacji to w tym wieku singli wcale nie jest dużo bo większość ludzi wiąże się wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już przestańcie z tymi wyliczeniami, czy ktoś 100 zł więcej wydaje na mieszkanie czy na jedzenie. Chociaż no muszę pogratulować, jeśli ktoś płaci 50 zł za telefon i internet.

 

Ważną rzecz powiedział white, że stażysta jednak pracuje, chociaż większość swoją pracę deprecjonuje. A papierkowa robota też musi być zrobiona (po stażu nie będziecie robić?) i na hakach też ktoś musi stanąć. Rezydent też niby się uczy, ale istnieją oddziały, gdzie bez pracy rezydentów oddział nie istnieje. A w niektórych klinikach nawet dydaktyka, wtedy nie istnieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berbelek, za pokoj wynajmowany placilam sama. Telefon kupilam sama. Za telefon i internet place sama. Rodzice nie daja mi na nic. Studia sie skonczyly. Wiec prosze Cie nie udawaj madrego ;] No tak, 200k na chate nie mialam jeszcze. Pech. I mieszkam w Trojmiescie dla Twojej ciekawosci, zawsze mialam mieszkania wynajmowane w dobrych punktach, chociaz dalej od starowki (bo blizej uczelni) i zawsze udawalo mi sie znalezc ladne tanie mieszkanie. Nikogo po mordzie nie lali ^^ Teraz mam w okresie zimowym jakies 400sl oplat za mieszkanie.

Pensja rezydenta nie powala, bo rezydenci najczesciej robia duzo, czesto wiecej niz specjalisci, a maja mniej mozliwosci ciagniecia hajsu, mozna dac wiecej, czemu nie. Sama bym chetnie wiecej dostala, czemu nie. A i niech wam bedzie, czasem stazysta musi potrzymac haki czy napisac obserwacje. Smutne. Nie zmienia to faktu, ze jakakolwiek odpowiedziaknosc w pracy stazysty to, jesli w ogole, przypadki pojedynczych szpitali (a ciocia mowila, ze...)

Z moich znajomych w roznych szpitalach malo kto chodzi na dyzury tak pilnie, jak dostaje za to pieniazki. No w jednym szpitalu ponoc nie placa za dyzury, wiec nikt o zdrowych zmyslach tam nie poszedl.

A co do rezydentow, to bardziej niz rezydentami z ich pensja i kasa za dyzury (ktore i tak maja w programie) przejmowalabym sie sytuacja tych, co rezki nie dostali. Bo z reguly laduja na wolontariacie i maja mniej kasy niz stazysta. Albo spierdalaja za granice sie specjalizowac. A to nie tyle leksrzy brakuje, co specjalistow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.