Skocz do zawartości

Praca chirurga - wytrzymałość przy stole operacyjnym.


pWlbbb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ! Ostatnio po raz pierwszy na kole naukowym pozwolono mi umyć się do zabiegu i "trzymać haki ", zabieg trwał około 3 godzin, jednak po jakiejś godzinie stania zaczęły mnie boleć nogi i kręgosłup ( nie był to jakiś mega silny ból, ale dosyć uciążliwy). Czy jest to ewidentne przeciwskazanie do podjęcia specjalizacji zabiegowej czy może człowiek z czasem się  przyzwyczaja do takiego długotrwałego stania w jednej pozycji ? Może jakieś ćwiczenia na mięśnie pleców i brzucha są w stanie pomoć ? Ktoś miał podobny problem ? Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do długiego stania przy stole na pewno trzeba mieć pewne predyspozycje, bo są osoby, które po 45 minutach stania kompletnie odpadają ze względu na ból kręgosłupa, kolan, nóg. Kończąc studia widzę, że sporo osób patrzy na wybór specjalizacji właśnie przez pryzmat własnych możliwości "wystania". Bo jak kogoś ma boleć dzień w dzień kręgosłup przez następne 40 lat to nie ma co się męczyć.

 

Jesteś dopiero na początku studiów, więc masz czas żeby poasystować na dyżurach, praktykach i zobaczyć czy bardzo Cię to stanie męczy. Nie wiem czy pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi, ćwiczenie mięśni pleców stabilizujących kręgosłup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest kwestia tego co robisz podczas zabiegu - jako asysta, szczególnie w zabiegach, w których głownym zadaniem jest trzymanie czegoś (np. haków) męczy się człowiek dużo bardziej fizycznie niż w momencie kiedy jesteś operatorem. Tak wygląda to z mojej perspektywy ;) Po prostu jak operujesz już sam, skupiasz się bardziej na samym zabiegu niż zmęczeniu fizycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma ojca chirurga i z tego, co słyszałem, to nie jest to praca dla każdego. Ja mam problemy ze staniem w kolejce (ostatnio 50 min w reserved na promocji -40% xD), więc nawet o tym nie myslę. Poza tym stres jest duży, wolę spkojniejsze specjalizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Wy podczas zabiegów kompletnie nie odczuwacie bólu nóg/pleców ? Zawsze się zastanawiałem jak prof. Religa z dosyć widoczną wadą postawy był w stanie wytrzymać tyle godzin przy stole. No cóż, może specjalizacje zabiegowe nie są dla mnie ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Wy podczas zabiegów kompletnie nie odczuwacie bólu nóg/pleców ? Zawsze się zastanawiałem jak prof. Religa z dosyć widoczną wadą postawy był w stanie wytrzymać tyle godzin przy stole. No cóż, może specjalizacje zabiegowe nie są dla mnie ;(

 

pWlbbb oczywiście, że odczuwamy, ale teraz już głównie wynikają z dyskomfortu przyjmowanej postawy np podczas laparoskopii czy jak niewygodnie usiądę i nie mam jak się poprawić. Pamiętaj jednak, że w niektórych zespołach zabiegowych robi się kilkuminutowe przerwy po kilku godzinach i to potrafi dać dużo sił ;)

A ile razy już miałeś taką okazję i okazało się, że jest ciężko? Znaczenie dla mnie np w dużej mierze ma też wyspanie i to czy rano pożądnie zjadłem i napiłem się.

 

pozdrawiam,

Mat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pWlbbb oczywiście, że odczuwamy, ale teraz już głównie wynikają z dyskomfortu przyjmowanej postawy.

Czy to oznacza, że wcześniej odczuwał Pan dyskomfort z innej przyczyny ?

Panie Mateuszu, zdarzyło mi się to jak do tej pory dwa razy i po godzince boli mnie kręgosłup i nogi. Powoduje to dosyć duży dyskomfort, natomiast myślę, że mógłbym stać przy stole nawet 6h jeśli byłaby taka potrzeba, ale ciągle użerając się z bólem. Z tego co kojarzę, specjalizuje się Pan w urologii, chciałbym się przy okazji zapytać ile +/- spędza Pan przy stole operacyjnym dziennie ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.