Skocz do zawartości

Nawet 8 g wit. C podczas przeziębienia.


Mr.H

Rekomendowane odpowiedzi

Śledząc badania dotyczące je działania zarówno prewencyjnego jak i leczniczego względem przeziębienia można dostać mętliku. Jest wiele badań których efektem są różniące się wnioski. Szczególnie jeśli chodzi chodzi o działanie prewencyjne.

Przyjmowanie (czy przez suplementację, czy w diecie) witaminy C codziennie może mieć (ale też nie musi) wpływ na zmniejszenie zachorowalności, długości choroby oraz nasilenia objawów.

Niemniej badania są już zdecydowanie bardziej zgodne w temacie samego leczenia przeziębienia/choroby. Polecam krótki ciekawy artykuł opublikowany na stronie "Witamin C Foundation" który konkluduje kilka badań w tym temacie. Jak z niego można wyczytać, jednorazowo zalecane jest przyjęcie nawet 8 g witaminy C, przy pierwszych objawach przeziębienia a później dawki o pół mniejsze. Terapia ta skraca długość przeziębienia i zmniejsza objawy. LINK

Czy ktoś z was spotkał się z podobnymi wnioskami? Jakie jest Wasze zdanie dotyczące dawki witaminy C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei około 3 miesięcy temu spotkałem się z dużymi badaniami (niestety linku przedstawić nie mogę), które potwierdzały tezę postawioną już z 2-3 lata wcześniej, a mianowicie że witamina C in vitro jest przeciwutleniaczem, który można stosować na przeziębienie, jednak in vivo, wbrew pozorom jest jednak proutleniaczem i może nawet potęgować objawy przeziębienne u osób na to podatnych.

Ja osobiście nikomu nie polecam przyjmowanie witaminy C na przeziębienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nikomu nie polecam przyjmowanie witaminy C na przeziębienie.

Szczerze powiedziawszy pierwszy raz spotkałem się z taką opinią. Myślę że juz na samej farmakologii było podawane lecznicze działanie w.C przy przeziębieniu.

Z chęcią bym zapoznał się z badaniami o których piszesz, bo interesując się trochę tym tematem, nie spotkałem się z takimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania te zostały nam przedstawione podczas jednej z konferencji studenckich - ale postaram się niebawem dopytać prowadzącego dany wykład i przedstawić linki.

Póki co, odeślę do być może nie-niezawodnego Szczeklika (choć mimo wsystko jest to podręcznik prawdopodobnie najczęściej stosowany):

(...) Leczenie objawowe choroby przeziębiennej:

1) rozważ preparaty jeżówki (zwłaszcza złożone i wyciągi alkoholowe) - skracają czas utrzymywania się objawów (średnio o 1,5 dnia); witamina C nieskuteczna (...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż zlustrowałem trochę pubMED.

With regard to the ex vivo LDL oxidation studies, an equal number showed no change (94, 95,101) or a reduction (96, 102, 105) after vitamin C supplementation. However, these latter studies are difficult to interpret due to the experimental design.

Cytat z artykułu (dostępny za free): http://www.fasebj.or...7.full.pdf+html

Jakby ktoś jeszcze coś znalazł ciekawego to piszcie, ciekawa sprawa. Ja od czasów podstawówki pamiętam :mrgreen: , że z witaminą C nie jest do końca jasne jak działa invivo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże dawki wit. C mogą skrócić czas utrzymywania się objawów o pół dnia - dzień, jeśli zostaną zastosowane wkrótce po zakażeniu, chociaż dane na ten temat są sprzeczne. Preparaty jeżówki są nieskuteczne, a właściwie ich rzekoma skuteczność opiera się na efekcie placebo http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21747102 . To samo dotyczy czarodziejskich preparatów homeopatycznych, np. oscillococcinum.

Bardzo prawdopodobne, że skuteczna w przeziębieniu jest wit. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mr.H odnośnie badań wystarczy spojrzeć chociażby na mp.pl:

"Wn: Stosowanie witaminy C p.o. w dużych dawkach nie zmniejsza ryzyka przeziębienia, nie zmniejsza nasilenia objawów ani nie skraca znacząco czasu ich trwania."

http://www.mp.pl/artykuly/?aid=35815

"Profilaktyczne stosowanie witaminy C p.o. w dużych dawkach nie zmniejsza ryzyka zachorowania na przeziębienie ani nie wpływa znacząco na czas jego trwania i ciężkość przebiegu. Jest ona natomiast skuteczna w zapobieganiu zachorowaniom u osób narażonych na duży wysiłek fizyczny. Podawanie witaminy C osobom już chorym nie wpływa natomiast na przebieg przeziębienia."

http://www.mp.pl/artykuly/?aid=38697

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.