Skocz do zawartości

Neurologia, Psychiatria i inne...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje rozpocząć studia medyczne i trochę się już zastanawiam nad specjalizacją, na oku mam neurologię lub/i psychiatrię, < i, ponieważ wiem, że jest możliwość zrobienia obu tych specjalizacji w tym przypadku, tzn. neurologia jest ściśle powiązana z psychiatrią i vice versa, to czy orientuje się ktoś czy jest możliwość dostania się na rezydenturę w Polsce po raz drugi, bądź dostania się na jakiś staż w Niemczech czy innym kraju? Jeśli nie, to czy szpital mógłby mi zaoferować np. etat bądź wolontariat w celu zrobienia np. psychiatrii? Oraz pytanie retoryczne (które oczywiście musiało się tutaj znaleźć :P) - Czy jeśli miałbym i neurologię i psychiatrię to wiąże się to z dodatkowymi zarobkami? A no tak zapomniałbym - Czy jeśli dostałbym się na Internę to mógłbym później pójść na neurologię a następnie na psychiatrię? I czy to również wiązało by się z jakąś ''podwyżką''? Przepraszam, że cały temat napisany jest dość chaotycznie, jednak jestem tego naprawdę ciekaw i z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak to mówił mój starszy kolega "każdy na tych studiach choć raz jarał się psychiatrią" ;) Fajnie, że masz swoją pasję i idź w tym kierunku, jeśli Cię to jara, ale na razie o samych rezkach jeszcze nie myśl, bo raz, że zasady się zmieniają ostatnio z roku na rok, dwa, że spora szansa, że Ci się odwidzi, jak poznasz trochę tej roboty. 

Ale odpowiadając na Twoje pytania: na dzień dzisiejszy drugiej rezki nie dostaniesz. Możesz zrobić tylko jedną, następna specka to już własna umowa ze szpitalem. Na wolontariat raczej wezmą dość chętnie, ale przy obecnych deficytach w mniejszych ośrodkach w tych dziedzinach możesz nawet pokusić się o niezły etat (tak jak moi znajomi, wszyscy są na etatach). Co do dodatkowych zarobków, to raczej w szpitalu odpada, ale mając już jedną specke, możesz równolegle z drugą otworzyć gabinet i dorabiać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Natomiast chciałem się odnieść do twojego ostatniego zdania - czy myślisz, że właśnie z neurologii i psychiatrii jest możliwość niezłych zarobków w prywatnym gabinecie? Aha, i jeszcze - czy ewentualnie lepiej iść właśnie ''od razu'' na neurologię, czy może najpierw skończyć internę? Bo tak jak również napisałeś kto wie jak to będzie z tą specką i może się zdecyduje na endokrynologię, gastroenterologię czy kardiologię (chociaż z tego co mi wiadomo to kardiologia raczej chyba odpada, bo jest OGROMNY przesyt ''planowany'' kardiologów chociaż jeszcze nie dawno była to specka deficytowa). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz być neurologiem, to idź na neurologię, po co interna. Specka ciężka, słabo płatna często, a i pięć lat nauki nie wiadomo, po co. Jak Ci się do końca stażu zdąży zamarzyć endokrynologia (na którą nota bene z reguły nie ma miejsc), to pójdziesz na endokryny.

A co do gabinetu, to chyba na wszystkim, z czego można otworzyć swój gabinet, da sie dobrze zarobić, ale z reguły nie od razu, trzeba najpierw zainwestować. No i trzeba znaleźć niszę, bo otwieranie dziesiątego psychiatry na ulicy to bezsens, chyba że jako jedyny załapiesz kontrakt z nfz :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz, jaką/ie specjalizacje warto robić? Najlepiej żeby była dobrze płatne, i żeby później do prywatnego gabinetu móc się przenieść :) I nie obraziłbym się jakbyś mógł mniej-więcej napisać mi - Na jakie specjalizacje dość łatwo się dostać, a jakie są ''niemożliwe''? Bo być może wiesz coś w tym temacie, a ja jestem totalnie zielony :( Z góry dzięki :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.