Skocz do zawartości

Co zdawać na maturze? Jakie rozszerzenia?


xxgabrysia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w 1 klasie liceum. Myślę nad medycyną, ale nie tylko: w grę wchodzi też biotechnologia, dietetyka. Moja mama jest pielęgniarką więc trochę orientuję się jak wygląda praca w szpitalu. Kiedyś nie chciałam zostać lekarzem ale będąc w liceum coraz bardziej mi się to podoba. Na korki będę chodzić od 2 klasy- z biologii i chemii. I pojawia się pytanie. W marcu muszę wybrać rozszerzenia które będę realizować od 2 klasy. Oczywiście biologia i chemia obowiązkowo, ale co oprócz tego? Nie dam sobie rady chyba na matmie, a przeglądając przedmioty rekrutacyjne na różnych uczelniach widziałam że wystarczy podstawa z matmy (którą planuję bardzo dobrze zdać). Chciałabym rozszerzać angielski. Lubię go bardzo i dobrze mi idzie, ale nie wiąże przyszłości tylko z tym. Czy na medycynę muszę zdawać rozszerzoną fizykę? Wydaje mi się że obowiązkowo biologia i chemia- bo to najważniejsze, a reszta (matma, fiza)  to już nie jest konieczna. Zastanawiam się nad biol-chem-fiz-ang albo biol-chem-ang. Jednak wolałabym to drugie rozwiązanie :D Wydaje mi się że to wystarczy np do Poznania? ^_^ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kierunki medyczne z reguły nie trzeba fizyki, czasem można na medycynę wymiennie z chemią czy matematyką. Na inne kierunki raczej nie. Na biotechu pewnie warto się troche w fizyce orientować, ale to wystarczy wiedza z lekcji, nie trzeba matury zdawać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od uniwersytetu. Podstawą jest biologia i chemia, na niektórych uczelniach jest to jedyny wymóg, ale są też takie, gdzie pojawia się fizyka i matematyka. Przykładowo jeśli chodzi o UJ, to liczy się rozszerzenie/podstawę z matematyki. W Łodzi liczy się podstawę/rozszerzenie z fizyki lub matematyki, dokładnie to samo jest w Olsztynie, ale w Białymstoku wystarczy tylko biologia i chemia. Co do Poznania, to tak jak w Białymstoku, jednak tam liczy się jeszcze średnią. Także wydaje mi się, że dużo lepszą alternatywą jest profil biol-chem-fiz-ang.

Co do biotechnologii, to na Twoim miejscu już bym ją odrzuciła. Mimo, że jest to nauka stosunkowo młoda i jest na nią teraz olbrzymi hype, to wcale nie jest ona aż taką dobrą perspektywą w Polsce. Żeby nie robić reklamy tutaj, podsyłam Ci w wiadomości prywatnej link do dobrego artykułu o sytuacji w biotechnologii ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego. Co do biotechu i dietetyki, to nie mam pojęcia, co do lekarskiego, to zupełnie bez róznicy. Czytałam kiedyś opinie studentów i na obu uczelniach jest mniej więcej tyle samo opinii "u nas jest zajebiście, nic się nie robi, samo chlanie" i "u nas jest tragedia, uwalają 50% roku, wszyscy poprawki, patologia, bochenek na pamięć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 5 months later...

Dużo uczelni medycznych oczekuje 3 przedmiotów do rekrytacji. Oczywiście biologia, chemia rozszerzona ale także fizyka lub matematyka rozszerzona. Uznają punkty z podstawowych matemetyki lub fizyki ale przeliczane są i jest ich ogólnie mniej do rekrutacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.