Jump to content

Czy kupować otoskop i oftalmoskop?

meomartino
 Share

Recommended Posts

Cześć,

czy uważacie, że warto jest aby mieć na okres studiów i pracy swój otoskop i oftalmoskop? Zamierzam sobie upolować ale nie wiem czy w sumie nie będzie tak, że gdzie bym nie pracował to taki sprzęt będzie. Zawsze jednak myślałem, że skompletuje sobie torbę lekarską z podstawowymi potrzebnymi akcesoriami.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za Wasze przemyślenia ;)

Zależy czy będą Ci potrzebne. Ja mam własny otoskop i młotek neurologiczny bo w ramach "praktyk" chodzę na SOR i z nich korzystam przy badaniu pacjentów. Jeśli chcesz ich używać na uczelni na zajęciach to lepiej wydaj pieniądze na coś innego bo nie będziesz miał ku temu zbyt wielu okazji.

Oftalmoskop bez sensu.

Chyba, że chcesz działać na okulistyce/neurologii i w ramach zajeć dodatkowych masz możliwość takiego badania (ale skoro masz taką możlwiość to zwykle sprzęt też jest...) Dna oka porządnie nie zbadasz bez rozszerzenia źrenicy, a nie będziesz na pewno kropić wszystkim pacjentom tropikamidu przy ogólnym badaniu.

Nie przejdzie ;)

osobiście nie widzę sensu, młotek neurologiczny już bardziej, choć ich cena mnie odpycha żeby sobie własny sprawdzić. Otoskopem można pobadać na pediatrii czy laryngologii i i tak trzeba mieć spore doświadczenie, żeby nawet podstawowe patologie rozpoznać.

Jak bardzo chcesz albo interesujesz się pediatrią/laryngo, rzecz jedna - musisz mieć różnej wielkości końcówki i dość dużą liczbę, czyli sporo kasy. Na ww. izbach przyjęć/SOR-ach, są otoskopy i możesz sobie oglądać do woli (szpitale poza kliniczne), bez posiadania swojego.

Długopis, latarka, stetoskop, ew. młotek neur./linijka kardio + duże kieszenie w fartuchu.

hehehe na "moim" SOR nie ma otoskopu i dlatego mam własny xD w ogóle cała przygoda z otoskopem zaczęła się podczas praktyk na pediatrii gdzie zbadałem w ten sposób koło setki dzieciaków. Często były też konsultacje okulistyczne i pani doktor używała też oftalmoskopu - bez kropelek i ogromnych maszynerii. Pokazała nam jak najlepiej badać dno oka dziecka.

a w sumie to noszę taki zestaw małego doktora

2 długopisy

flamaster

identyfikator

latarka

staza

otoskop + jednorazowe końcówki (na allegro można kupić 100 końcówek za 40 zł z wysyłką - starcza na dosyć długo)

młotek neurologiczny

stetoskop

kartka na bieżące zapiski

mieści się to w kieszeniach + futerał na otoskop w którym większość z tych rzeczy sobie leży.

jak myślicie? TURBO-doktor? xD