Skocz do zawartości
DAnio

Konflikt serologiczny - kiedy?

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam właśnie Położnictwo Psychrembela i zastanawia mnie to zdanie:

W 15% związków partnerskich w Niemczech RhD-ujemna kobieta spotyka RhD-ujemnego mężczyznę; zatem muszą się oni liczyć, że ich dziecko będzie RhD-dodatnie.

Bez większego komentarza, ale co Wy o tym sądzicie? Wychodzi, że jestem głównym użytkownikiem tego działu :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

To nie jest jakiś błąd? Teraz ja zwątpiłam w umiejętność swojego myślenia... Ja wiem, że w matematyce 2 minusy dają plus, ale w genetyce to niekoniecznie tak działa... Zawsze sądziłam, że dwoje RhD-dodatnich, mimo że są "dodatni" muszą się liczyć z tym, że dziecko może być RhD-ujemne, ale odwrotnie? Chyba że coś tu źle przeczytałam, to mnie poprawcie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli oboje rodzice są RhD dodatni mogą mieć RhD ujemne dziecko.

W rodziców RhD ujemnych dziecko będzie RhD ujemne (pomijam tu możliwość mutacji).

A konflikt serologiczny możliwy jest także gdy matka jest RhD+, a ojciec RhD-, oboje mają RhD+ albo oboje są RhD ujemni.

Co do Pschyrembla to rzeczywiscie w mojej wersji książki też tak jest, możliwe, że to błąd w tłumaczeniu albo autor miał coś innego na myśli tylko miał problem z przelaniem tego na papier.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też wydaje mi się, że to błąd, ale z drugiej strony rzuciłem okiem do Bręborowicza i notatek z zajęć - i widzę, każda Rh-ujemna ciężarna dostaje profilaktykę. Wynika stąd, że także wtedy gdy ojciec jest Rh-ujemny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Też wydaje mi się, że to błąd, ale z drugiej strony rzuciłem okiem do Bręborowicza i notatek z zajęć - i widzę, każda Rh-ujemna ciężarna dostaje profilaktykę.

Postępowanie bez sensu, potem są tylko jęki i stęki, że brakuje immunoglobuliny.

Podstawą do podania immunoglobuliny powinny być zawsze wyniki badań kobiety i dziecka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podstawą do podania immunoglobuliny powinny być zawsze wyniki badań kobiety i dziecka.

Robiłbyś specjalnie kordocenteze żeby zdecydować czy podać immunoglobulinę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mateusz pytasz o profilaktykę śródciążową czy podawanie immunoglobuliny po porodzie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mówie o śródciążowej - z tego co ja wiem, stosuje się ją po prostu u Rh-ujemnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Abstrahując od sensowności profilaktyki śródciążowej:

Dajemy wszystkim Rh-ujemnym jeśli nie mają przeciwciał w teście PTA LISS, a istnieje ryzyko, że dziecko może być Rh-dodatnie.

Mówiąc krótko jeśli ojciec jest Rh-ujemny to immunoglobuliny się nie daje.

Co do kordocentezy - obecnie jeśli sytuacja tego wymaga szukamy w krwi matki DNA płodu i określamy czy posiada on gen RHD czy nie. Robi się to nawet w Polsce - wystarczy wysłać krew do IHiT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi