Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
DAnio

Konflikt serologiczny - kiedy?

Recommended Posts

Dajemy wszystkim Rh-ujemnym jeśli nie mają przeciwciał w teście PTA LISS, a istnieje ryzyko, że dziecko może być Rh-dodatnie.

Mówiąc krótko jeśli ojciec jest Rh-ujemny to immunoglobuliny się nie daje.

Ok, logiczne, tylko ja się zastanawiam jak jest na oddziałach położniczych na prawdę. A z tego co pamiętam i mam zapisane to wszystkie Rh-ujemne ciężarne dostają, bez względu na ojca. Zapytałem znajomego ginekologa, zobaczymy co powie.

Co do kordocentezy - obecnie jeśli sytuacja tego wymaga szukamy w krwi matki DNA płodu i określamy czy posiada on gen RHD czy nie. Robi się to nawet w Polsce - wystarczy wysłać krew do IHiT.

A tego to nie wiedziałem, thx ;)

Ok, logiczne, tylko ja się zastanawiam jak jest na oddziałach położniczych na prawdę.

Jak jest teraz - nie wiem z prostego względu ;)

Niemniej jednak jeszcze rok temu pacjentka dostawała receptę i musiała sobie sama lek kupić. Z racji tego, że ciężko było dostać immuno i tanie to nie jest (ponad 400zł) więc nie wszystkie kupowały, a myśmy robili masę badań tatusiom - jeśli tatuś miał Rh- nie trzeba było drenować kieszeni, żeby kupić lek. Paru znajomych się na mnie obraziło po tym jak nie wyraziłem chęci wyniesienia ich żonom paru ampułek z oddziału (bo skoro mają znajomego to po co mają płacić).

Kiedyś było za free - był taki program pilotowany przez IHiT i PTG bodajże, ale kasa się skończyła i nastał polski realizm.

Swoją drogą w Pl marne są szanse na taką profilaktykę - immunoglobuliny brakuje nawet dla tych co już urodziły - Biomed nie ma jej z czego produkować, bo liczba immunizowanych dawców wysoka nie jest. Trzeba sprowadzać z zagranicy - ministerstwo robi to najczęściej w momencie gdy wszystkie gazety i telewizje krzyczą, że tragedia się dzieje.

Poza tym profilaktyka wyłącznie poporodowa i poporonieniowa daje zabezpieczenie rzędu 96-98%. Podanie immuno w 28tc zwiększa skuteczność do 99%.

Guest Dominik Wojtczak

Fajnie poczytać mądrą wymianę zdań, odrywając się od Bręborowicza.

Dzięki za głębsze przybliżenie tematu.

Bręborowicz np. "ze wszech miar poleca profilaktykę śródciążową", ale praktyki klinicznej nie opisuje i człowiek nie wie, jak to się ma do polskiej rzeczywistości. A przecież polska książka dla polskich studentów.

I właśnie po to są ćwiczenia i seminaria, żeby takich rzeczy się dowiedzieć, bo siłą rzeczy medycyna się zmienia i nie sposób mieć w każdej książce najnowszych czy w pełni prawdziwych teorii.

Bręborowicz np. "ze wszech miar poleca profilaktykę śródciążową", ale praktyki klinicznej nie opisuje i człowiek nie wie, jak to się ma do polskiej rzeczywistości.

Książki zawierają oficjalne wytyczne, które bardzo często są implementacją wytycznych międzynarodowych na nasze podwórko. Praktyka bywa różna - NFZ i zasady refundacji sprawiają, że części leków nie da się u nas zastosować tak jak mówią standardy. Lek jest np. nierefundowany i drogi albo kryteria NFZtu dotyczące takiego czy innego leczenia są inne niż standardy.

Co do ćwiczeń - wiele rzeczy, które można spotkać w klinikach z punktu widzenia mniejszych szpitali są fikcją, bo dyrekcji na takie zbytki nie stać.

Co do ćwiczeń - wiele rzeczy, które można spotkać w klinikach z punktu widzenia mniejszych szpitali są fikcją, bo dyrekcji na takie zbytki nie stać.

O właśnie - i dlatego coraz częściej myślę, że od nabywania aktualnej wiedzy są kliniki, ale do nabywania umiejętności i ogólnego rozeznania się w tym co, gdzie, jak i kiedy lepiej nadają się mniejsze (choć nie te najmniejsze) szpitale.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.