Skocz do zawartości

Podręczniki do LEK


Rekomendowane odpowiedzi

Z czego polecacie się uczyć do LEKu? Pytam o własne doświadczenie uczących się lub tych, którzy mają już LEP za sobą :)

Chciałbym kupować i uczyć się z podręczników na przedmioty kliniczne, które przydadzą się już na LEK.

Przypomnę tematykę zadań testowych:

choroby wewnętrzne

pediatrię

chirurgię

położnictwo i ginekologię

psychiatrię

medycynę rodzinną

medycynę ratunkową, intensywną terapię

bioetykę i prawo medyczne

orzecznictwo lekarskie

zdrowie publiczne

Chyba są tu starsi koledzy, którzy uczyli się lub uczą do LEPu/LEKu albo mają zamiar i już zasięgnęli języka w tej sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dominik Wojtczak

Ale właściwie jakie jest pytanie, cel tego wątku?

Wykaz podręczników do LEKu masz tutaj: http://www.cem.edu.pl/ zakładka LEK, informacje i musisz zjechać na dół.

Wiele z nich jak Rabe-Jabłońska, Szczeklik, Noszczyk, Bręborowicz, Kubicka/ Kawalec to podstawowe podręczniki na studiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniłem na samym wstępie.

A co do listy to jak wiemy ze studiów, polecana literatura swoje, a życie swoje.

Do każdej dziedziny jest po kilka podręczników, weźmy internę, chyba nie myślisz się uczyć do LEKu ze Szczeklika i Kokota, tylko wybierzesz jeden. I jeśli Szczeklik to duży, czy wystarczy mały na LEK? Bo nie ukrywajmy duży to podręcznik na specjalizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dominik Wojtczak

Kwestia nauki do LEKu to kwestia nauki przez całe nasze studia.

Każdy wybiera podręczniki które lubi.

Znam ludzi którzy do LEPu uczyli się w dużej mierze z.... prezentacji bardzo popularnych na naszej uczelni z większości przedmiotów klinicznych. Nie narzekali na wyniki. :)/>

Spośród przedmiotów które wymieniłeś nazwiska autorów które ja wymieniłem jak najbardziej obowiązują.

Bardzo dużo zależy też od tego jak wygląda prowadzenie danego przedmiotu na Twojej uczelni.

Ja np. mam teraz psychiatrię. Autorka podręcznika zalecanego do LEKu jest profesorem na mojej uczelni. Na egzamin musimy sie nauczyć tego jej podręcznika i to w zupełności wystarcza. Do LEKu na pewno też wystarczy.

Jak ktoś korzysta z Bilikiewicza nie wiem czy wystarczy, zapewne tak.

Jestem na VI roku więc LEK jest dla mnie nieodległą, ale jednak jeszcze przyszłością.

Może niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni forumowicze. Ale wątpię abyś znalazł jakieś uniwersalne rozwiązanie. Masz przecież do przejrzenia dla porównania cały ten dział forum, zatytułowany Książki akademickie i specjalizacyjne i możesz się zorientować, że zdania są czasem bardzo podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEP to pośmiewisko. Uważam, że ten egzamin jest niepoważny i co więcej- nie promuje wcale ludzi, którzy siedzieli rzetelnie z książkami i uczciwie czytali podręczniki.
Najlepsze wyniiki osiągają ci, którzy spędzili trochę czasu czytając testy z poprzednich lat i ewentualnie skorzystali z kursu przed egzaminem.

Pytania z orzecznictwa lekarskiego i promocji zdrowia. To jest chore, bo o być albo nie być młodego lekarza 
potrafi przesądzić to, czy wie "kto jest autorem definicji promocji zdrowia".
Osobna sprawa, że LEP/LEK to i tak pic na wodę. W założeniach rezydentury mieli dostawać ludzie, którzy zdali najlepiej. Niby tak jest, z tym drobniutkim zastrzeżeniem, że te zasady dotyczą
 miejsc które nie zostały wcześniej zaklepane przez "krewnych i znajomych Królika".

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z kursami do LEKu? Opłaca się w to inwestować? Wiem, że w przyszłości mają się takowe, ale bezpłatne odbywać

 nie ma nic za darmo,. teraz kosztują ca 750-800 zł (dokładnie nie pamiętam) - mnie osobiście dziwi ogromne zaporzebowanie na kursy mające "streścić" przedmioty dyplomowe w ciągu 3 dni "wykładów" zakończonych elektronicznym testem. Co kto lubi - ludzie latali przed maturą na korki i się na studia medyczne nie dostali, podbnie będzie tu z LEKiem czy specjalizacją.

 

Do każdej dziedziny jest po kilka podręczników, weźmy internę, chyba nie myślisz się uczyć do LEKu ze Szczeklika i Kokota, tylko wybierzesz jeden. I jeśli Szczeklik to duży, czy wystarczy mały na LEK? Bo nie ukrywajmy duży to podręcznik na specjalizacje.

Kokot jest nieaktualny, Szczeklik zależnie od wydania też. U nas duży Szczeklik obowiązywał na egzamin z interny + nowe rekomendacje i nikt nie płakał - czcionka duża i dużo zdjęć, za to małego ja nie umiem na dłuższą metę czytać. Ryzyko że z małego ucząc się coś pominiesz też jest większe, a treści wcale więcej w dużym nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.