Skocz do zawartości
Shirayuki

artykuł neurofizjologiczny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Czytając artykuł neurofizjologiczny na temat dobowych zegarów biologicznych w przyśrodkowej części podwzgórza, natknęłam się na takie zestawienie: PER2::LUC. Wiem, że luc oznacza w tym wypadku lucyferazę, ale na temat per2 nie mogę znaleźć żadnych informacji ( nie w języku polskim, artykuł jest po angielsku).

Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w zrozumieniu, czym jest per 2 i co oznacza w zestawieniuz  z luc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A możesz dać linka do artykułu? PER2 to jakieś białko zapewne, ale trzeba w kontekście przeczytać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam za opuznienie ale man troche zamieszania na kursie I w pracy. Postaram sie cos napisac jutro/pojutrze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Elektroda wprowadzana do mozgu wykryje aktywnosc elektryczna, ktora jest generowana przez neurony w sasiedztwie koncowki elektrody. Elektrody maja wielkosc ok 1 mikrometra i moga wykryc aktywnosc tylko jednego neuronu. Rejestrowanie w ten sposob nazywamy ,,single-unit"(nie bardzo wiem jak to akurat przetlumaczyc). Jest to podobne do potencjalow czynnosciowych rejestrowanych wewnatrzkomorkowo jednak maja mniejsze sygnaly(zwykle ok 1mV). W ten sposob nagrywana jest wiekszosc nagran pojedynczych neuronow. Gdy koncowka jest nieco wieksza, to elektroda rejestruje aktywnosc kilku neuronów wtedy nazywamy to (multi-unit). Multi najczesciej jest uzywane u przytomnego pacjenta i rejestruje zmiany w discrete(odrebny, oddzielny, nieciagly) obszarze mozgu podczas  normalnej aktywnosci. Jezeli zastosujemy jeszcze wieksza koncowke to wtedy nie jestesmy w stanie 
rozroznic aktywnosci poszczegolnych neuronow ale nadal mozemy nagrywac potencjal pola generowanego przez aktywnosc wielu komorek. 

Wydaje mi sie ze to wystarczy by zrozumiec extracellular recording, jezeli mialbys jeszcze jakies pytania, to pytaj. Przepraszam za czas oczekiwania i za brak polskich znakow, ale niestetty moj laptop ich nie posiada. 

Pozdrawiam, 
Patryk R. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polecam sie na przyszlosc. A gdybys potrzebowal jakiegos tlumaczenia czy cos to odezwij sie na pw.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi