Skocz do zawartości

Chirurgia ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Mnie nachodzi takie pytanie, czy istnieje coś takiego jak predyspozycje do bycia chirurgiem, a może nie ma czegoś takiego i istnieje tylko kwestia długiego ślęczenia na bloku i doskonalenia umiejętności? A jeżeli istnieją te predyspozycje to jak je odkryć?

Jako człek wierzący że chcący może nauczyć się wszystkiego, bardziej aniżeli predyspozycji do bycia chirurgiem przy wyborze specjalizacji doszukiwałbym się ich braku. Nie każdy nadaje się psychicznie czy fizycznie do takiej roboty, innych natomiast to po prostu nie bawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nachodzi takie pytanie, czy istnieje coś takiego jak predyspozycje do bycia chirurgiem, a może nie ma czegoś takiego i istnieje tylko kwestia długiego ślęczenia na bloku i doskonalenia umiejętności? A jeżeli istnieją te predyspozycje to jak je odkryć?

 

Każda specjalizacja wymaga pewnych predyspozycji: ortopeda musi mieć krzepę, anestezjolog dobrze rozwiązywać sudoku, itd ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anestezjolog dobrze rozwiązywać sudoku

 

Nie lubię sudoku^^ Na szczęście zazwyczaj nie mam czasu na rozwiązywanie czegokolwiek.

 

Odkryć predyspozycji się za bardzo nie da - po prostu jak ktoś stoi przy stole to widać czy ma do tego dryg czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- o ewentualnych predyspozycjach manualnych i łatwości z jaką się uczysz przekonasz się jednak chyba dopiero jak zaczniesz zaszywać rany, asystować itd. Jednym idzie sprawniej, drugim mniej. Jeśli już teraz chcesz coś popróbować to polecam chociażby ćwiczenie wiązania, które ćwiczy się na większości kół chir 

Asystuje już, szyć też mi pozwolają i wiadomo że im więcej "trenuję" tym sprawniej to idzie:) cóż chyba tym ostatnim zdaniem częściowo sama sobie odpowidziałam:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z moich obserwacji wynika, że można się w chirurgii ogólnej po prostu wyuczyć niektórych zabiegów. Nawet mało doświadczony obserwator może zauważyć, że jeden chirurg z lekkością i łatwością wykonuje poszczególne ruchy, inny z kolei męczy się, poprawia parę razy, ale efekty bądź co bądź są satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o predyspozycje, to moim zdaniem nie tyle ważna jest siła fizyczna, co wytrzymałość - wielogodzinne stanie przy stole, czy nawet zwykły dyżur to spore wyzwanie dla nóg i pleców :) Jeden z mądrych lekarzy poradził mi, żeby przy wyborze specjalizacji zwrócić uwagę na zarobki, ilość czasu, którą praca zajmuje -> czas dla rodziny, a także właśnie ciężkość dyżurów. Uwielbiam chirurgię, jednak nie ma się co oszukiwać - to ciężka praca, a po czterech tych samych zabiegach dziennie ciężko znaleźć w sobie jeszcze pasję i zaangażowanie, gdy kolejny pacjent wjeżdża na blok. I trzeba pamiętać też o tym, że chirurgia to nie tylko spektakularne zabiegi (które tak naprawdę są rzadkie), ale wycięcie wrastających paznokci, kaszaków i opracowanie np. odmrożonych palców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.