Skocz do zawartości

Poziom pierwszej pomocy na medycynie?


DAnio

Rekomendowane odpowiedzi

Na mojej uczelni program nauczania jest bardzo dobry, wręcz doskonały. Opisane w przewodniku dydaktycznym oraz innych miejscach programy zajęć, syllabusy, podziały na zajęcia teoretyczne i praktyczne, zagadnienia wyczerpują niemalże każdy zakątek wiedzy medycznej.

Szkoda, że w praktyce nie jest tak jak na papierze :)

 

W praktyce pierwsza pomoc na naszych studiach wyglądała tak, że przychodził doktor anestezjolog i opowiadał anegdoty oraz różne śmieszne historie ze swojego długiego życia zawodowego. Potem mieliśmy godzinę zajęć z fantomami. Krążyły pogłoski, że niektórzy uczyli się na pierwszej pomocy zakładać venflony, podłączać kroplówki, robić zastrzyki itp. rzeczy - tak jak to było opisane w przewodniku dydaktycznym. Aczkolwiek nikt z nas nie wie gdzie, ani która dokładnie grupa. W sumie ciekawe, że zakładanie venflonu znalazło się właśnie w zakresie pierwszej pomocy....

 A! Już wiem - pełna nazwa tego przedmiotu to "Pierwsza pomoc i elementy pielęgniarstwa" - cokolwiek to oznacza :)

zgoda, ale zależy może gdzie się miało - my wenflony zakładaliśmy o ile "miało się dobre żyły" i tych fantomów trochę było, choć za mało, zgadzam się, że to powinien być przedmiot ważny a nie na odwal się, ale cóż. Nie miałem jeszcze anestezjologii i med. ratunkowej, ale starsi sobie chwalili zajęcia tam, zobaczymy.

Na OIOKu w ramach kardiologii na 5 roku był dzień z fantomami do resyscytacji, intubacji i ten fajny manekin co mu się dało mierzyć RR, osłuchiwać, podawać leki, robić kardiowersję czy defibrylację - zajęcia bardzo fajne, szkoda że tylko 1 dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym sprostować swoje słowa - godzina z fantomami była tylko JEDNEGO, OSTATNIEGO DNIA zajęć. Nie na każdych zajęciach :)

 

a na 6 roku w semestrze letnim mamy mieć medycynę katastrof i medycynę ratunkową w jednym tygodniu. Są to przedmioty, które powinny trwać po tygodniu tymczasem ktoś je upchnął w 5 dniach. Co to będzie? co to będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najwięcej z pierwszej pomocy nauczyłem się na... lekcjach PO w liceum :P Muszę przyznać, że nauczyciel, były żołnierz, bardzo cisnął z tego przedmiotu i oceny w klasie na PO były jedne z najgorszych ze wszystkich przedmiotów. Jednak dzięki niemu umiem zrobić np czepiec Hipokratesa tak, że można go ściągać i zakładać po kilka razy, a on się nie rozwali, wiem jak PRAWIDŁOWO wezwać pogotowie ratunkowe czy opatrzyć różne rany (skaleczenia, oparzenia, zmiażdżenia, urwanie członków, odmrożenia czy różnorakie złamania). Manekiny "torturowaliśmy" wielokrotnie, więc dobrze pamiętam co i jak robić i gdy na praktykach pielęgniarskich przyszło mi brać udział w reanimacji pacjenta lekarz stwierdził, że musimy mieć niezłą pierwszą pomoc na studiach, bo dobrze mi to wychodziło ( :D). Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o zajęciach na uczelni -.- Jednym słowem HAŃBA (pewnie to wina Tuska, że nie uczą nas tego tak jak Pan Bóg przykazał...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

na woj-leku na 4/5 roku wprowadzono zajecia o nazwie "Inwazyjne procedury medyczne ratujące życie". Ogolnie rzecz biorac zabawa na fantomach we wklucia dozylne, doszpikowe, podawanie lekow przez pępowinę, intubacja, defibrylacja, odbarczanie odmy, aa no i przygotowanie do transportu. Jedyny minus zajec to czas trwania bo to wszystko odbylo sie w ciagu dwoch zajec po 3 godz lekcyjne. Troche malo, ale to i tak duzy postep...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem moimi rozczarowana.... choć może mniej niż inni, bo przychodząc na studia już pierwszą pomoc (oprócz intubacji i używania worka ambu) miałam w małym palcu (setki godzin praktycznego przygotowania do zawodów pierwszej pomocy PCK w LO). Koledzy z grupy po tym kursie w praktyce nie potrafią zrobić NIC. Ćwiczeń praktycznych mieliśmy jedno - pod koniec semestru, a do tego - uwaga - pani prowadząca (nota bene nie na najniższym stanowisku w szpitalu) nauczyła całą grupę intubować DO PRZEŁYKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SUM wybudowali Centrum Dydaktyki i Symulacji Medyczny za kosmiczne pieniądze.

Faktem jest, że wyposażaone na światowym poziomie, zajęcia z pierwszej pomocy byłby niesamowite.

No właśnie, "byłyby" ponieważ centrum to tylko taka wizytówka rektora który używa jej do celów autopromocji.

Zajęcia mieliśmy raz i zostaliśmy po nim oprowadzeni jak biedne dzieci z afryki :wink:

Prawdziwe zaj z pierwszej pomocy na SUM można scharakteryzować jednym zdaniem 1 fantom 25 studentów 30min praktycznych zajęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SUM wybudowali Centrum Dydaktyki i Symulacji Medyczny za kosmiczne pieniądze.

Faktem jest, że wyposażaone na światowym poziomie, zajęcia z pierwszej pomocy byłby niesamowite.

No właśnie, "byłyby" ponieważ centrum to tylko taka wizytówka rektora który używa jej do celów autopromocji.

Zajęcia mieliśmy raz i zostaliśmy po nim oprowadzeni jak biedne dzieci z afryki :wink:

Prawdziwe zaj z pierwszej pomocy na SUM można scharakteryzować jednym zdaniem 1 fantom 25 studentów 30min praktycznych zajęć.

 

Bo to Centrum nie dla Ciebie i Tobie podobnych tylko dla zagranicznych studentów, którzy kładą na stół prawdziwe pieniądze i za to wymagają, a jak nie to pójdą gdzie indziej i wtedy rektor bez pieniędzy. A polaczki i tak przyjdą i tak, chociażby mieli się uczyć w barakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.