Skocz do zawartości

Częściowo odpłatna opieka zdrowotna


hypersonic

  

12 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy opieka zdrowotna mogłaby być częściowo odpłatna ?

    • Tak
      8
    • Nie
      4
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Co sądzicie o dopuszczeniu możliwości by pacjent partycypował w kosztach leczenia w zamian za pewnie korzyści np oddzielna sale , krótszy czas oczekiwania na zabieg itd 

 

Zapraszam tez do wyrażania opinii na temat całego systemu opieki medycznej od strony finansowej a wiec NFZ czy prywatne firmy a może jakaś hybryda

 

Gorąco zachęcam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlicza się w to też drobna opłata, typu 3zł, w przychodniach, poradniach itd? To by pomogło wyeliminować tych, co przychodzą do lekarza sobie porozmawiać ;P

 

Mnie się Twój pomysł podoba, tylko pod warunkiem, że nie wydłużyłoby to owego czasu oczekiwania na zabieg, tym którzy nie płacą (w sensie powiedzmy na razie czas oczekiwania na coś tam 3 miesiące, po wprowadzeniu takiej zmiany ci co płacą mają na już, a tamci wciąż za 3 miesiące, a nie za 4 czy 5). A nie wiem, czy coś takiego byłoby wykonalne, no bo kiedy te dodatkowe operacje miałyby być robione? Chyba na dyżurach, co lekarzy jeszcze dodatkowo obciążyło... I pozostałe opcje podobnie - dla tych co nie płacą zostaje tak jak jest. Wydaje mi się trudne do zrealizowania. No i na pewno zaraz by się krzyk podniósł, że się bogatych faworyzuje :P

 

Czy NFZ czy prywatna firma - trudno powiedzieć. Z jednej strony NFZ stanowczo nie działa dobrze, a z drugiej pieniądze nie rosną kurde na drzewach, żeby przydzielać wszędzie i wszystkim jak leci... To trudny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeżeli za opłatą pacjent mógł by mieć np. jednoosobową salę .czy dostęp do  jakiś udogodnień(łazienka w pokoju , smaczniejsze jedzenie , media) to jest ok. Ale jednak wszyscy pacjenci  powinni mieć taką samą opiekę medyczną . Ciekawym pomysłem jak już uwagę na to zwróciła godzia było by pobieranie opłat (nie dużych) właśnie w przychodniach i poradniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam mieszane uczucia

zgadzam się że za dodatkowe udogodnienia w szpitalu chory powinien płacić i tak za salę jednoosobową, za "własną" pielęgniarkę, telewizor itp. powinny i często są pobierane opłaty.

Co do przychodni i płacenia nawet 5 zł od wizyty to powoduje to, że opieka zdrowotna staje się płatna, a należy się wszystkim ubezpieczonym bezpłatna, czyli bardzo wiele trzebaby zmienić by taki proceder nie był bezprawny. po drugie z jednej strony może kogoś, kto przychodzi bo mu się nudzi, odstraszyć, ale równie dobrze może odstraszyć kogoś, kto zbagatelizuje objawy (np. u dziecka) lub gio wręcz nie stać na taką opłatę - finał może być tragiczny.

Nie wchodzi wg mnie w rachubę płacenie za szybszy zabieg, bo to jest korupcja.

Za to popieram, by szpitale wykonywały jak najwięcej np. badań dodatkowych za które pacjent płaci - np. widzi mu się zrobić MR kręgosłupa a nie ma skierowania - obecnie odsyłany jest z większości szpitali z kwitkiem, a powinien być przyjęty i zapłacić za badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja np czasami miałabym większe zaufanie do podwładnych niż do ordynatora ;P

Zresztą akurat to mi nie pasuje jakby "z naszej strony" - na kimś musimy się uczyć, nagle bogatsi są lepsi i zajmują się nimi tylko doświadczeni lekarze, a biedniejsi są zdani na młodzików... Wiadomo, że każdy by wolał, żeby nadzorował go ktoś z odpowiednim stażem pracy, ale nowi specjaliści skądś się muszą brać. Akurat to niech zostanie jak jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy już pisałem to na tym forum

Ale co sądzicie o następującym systemie

-Stała niewielka kwota składki obowiązkowej na NFZ - i składka ta pokrywałaby tylko " poważne" leczenie 

-Dobrowolna zmienna składka u ubezpieczyciela prywatnego pokrywającego resztę leczenia (od kwoty zależy czy 100% czy partycypujemy np sami płacąc za procedury np poniżej 200 zł)

 

System pozwalałby na konkurencję a wiec brak monopolu w wycenie jaki jest teraz a jednocześnie zabezpieczał przed sytuacją jak np w USA gdzie przy występowaniu nowotworów czy innych kosztochłonnych chorób ubezpieczyciel próbuje się wykpić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.