Skocz do zawartości

Częściowo odpłatna opieka zdrowotna


hypersonic

  

12 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy opieka zdrowotna mogłaby być częściowo odpłatna ?

    • Tak
      8
    • Nie
      4
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Watek uniwersalnej dyskusji na temat finansowania opieki zdrowotnej , na świecie są rożne systemy wiec czemu nie po rozwodzić się nad tym

I doprawdy nie wiem co to ma do moich kieszeni bo nie pisze tu o opiece prywatnej w sensie bezpośredniej odpłatności pacjent-lekarz a ogólnym systemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hypersonic, twój pomysł jest dobry ale potrzeba jeszcze wiele czasu zanim można byłoby coś takiego zastosować w praktyce.

Natomiast zgadzam się z Kaamilem, również uważam że takie dodatkowe badania powinny być łatwo dostepne za dopłatą. Wiele się słyszy że z powodu ograniczeń NFZ, znaczna częśc aparatury medycznej służącej do diagnozy nie jest wykorzystywana w ciągu całego roku. A wiadomo przecież jakie jest to ważne i tu bym oczekiwał najwiekszych zmian. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kluczowy problem i jak sądzę nie jest rozwiązaniem.

 

Czy wiecie, że mówi się, że tylko 50% pieniędzy ze składek zdrowotnych idzie tak na prawdę na leczenie? Wg moich obliczeń (15 mln pracujących odprowadzających składki po dajmy na to ok 300 zł), co miesiąc płacimy 4,5 miliarda złotych. Wydaje mi się więc, że problem raczej jest w odpowiednim gospodarowaniem tymi pieniędzmi, a nie szukaniem kolejnych!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie konstrukcja NFZ przyczynia się do tych marnotrawstw - spotkałem jakiś czas temu ( w tej chwili nie mam czasu szukać wiec macie prawo nie wierzyć ) informację z których wynikało że machina biurokratyczna NFZ pochłania ogrom środków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem dobry system jest w USA czy w Australii. 

Platny system jest dobry...tak wiem ma wiele wad ale jaki system ich nie ma? 

Prawda jest taka ze wiekszosc z tych ludzi placi skladki i ich nie wykorzystuje gdyby to zostalo w kieszeni pacjenta kazdy bylby szczesliwszy. Gdy potrzebujesz lekarza idziesz i za niego placisz wszyscy sa szczesliwi. Odbylem wiele rozmów w tej sprawie i ludzie sobie chwala takie systemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hypersonic, no chyba mi nie powiesz, że się dziwisz, że machina biurokratyczna NFZ pochłania tyle kasy? Ilość osób pracujących tam na różnych stanowiskach (czy koniecznie niezbędnych to inna sprawa) jest powalająca, a pensje im trzeba płacić (czy duże czy małe to już się nie wypowiadam, bo nie wiem). Nie wyobrażam sobie też, ile oni muszą wydawać na chociażby papier do ksera - te wszystkie umowy, aneksy i inne pierdoły mnożą się wręcz geometrycznie (miałam wątpliwą przyjemność odczytywać ostatnio taki aneks mamie przez telefon - "NFZ ogłasza, że zmieniła się ustawa nr17625 z dnia 9.11.2011 poprawki nr 386827 z dnia 14.03.2011 poprawki nr 12611 z dnia 11.01.2011...." i tak dalej na pół strony). Do tego masa sprzętów typu ksera, komputery, wyposażenie gabinetów (w końcu każdy z tych licznych urzędników musi mieć gdzieś swoje biurko), przez to połacie przestrzeni, a wszystko trzeba ogrzać, oświetlić bla bla... A najgorsze w tym wszystkim jest to, że połowę spraw można by załatwiać elektronicznie i nie potrzeba by tyle papierologii (no ale siłą rzeczy też by parę etatów poleciało i stawiam, że to tu jest problem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to w NFZ zatrudniono chociażby niedawno 140 nowych kontrolerów, którzy nękają lekarzy.

 

Patryk - nie może być tak że płacisz za każde świadczenie (idziesz do lekarza płacisz za wizyte, potem za pobranie krwi, strzykawke itd), bo nikogo by nie było na to stać w przypadku większości zabiegów operacyjnych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk - nie może być tak że płacisz za każde świadczenie (idziesz do lekarza płacisz za wizyte, potem za pobranie krwi, strzykawke itd), bo nikogo by nie było na to stać w przypadku większości zabiegów operacyjnych.

 

Nie no jasne ze nie ale np wizyta u lekarza rodzinnego 70zl, badania krwi 25zl i byloby ok. 

 

A co do operacji no to opcja jak w stanach masz wiele opcji ubezbieczen, sam je sobie wybierasz etc. 

 

Wez np takiego emeryta ktory wyjezdza z Polski i nie korzysta z uslug NFZ ale co miesiac mu pobieraja ok 300zl z emerytury, uwazam to za niesprawiedliwe. 

 

A niedosc ze placisz skladki to i tak czesto musisz isc prywatnie poniewaz okres oczekiwania jest kilku miesieczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, Twój pomysł przy obecnych zarobkach i wysokości emerytur w Pl nie ma szans. 70zł za wizytę u rodzinnego? Ludzie mają problem uciułać kasę na wykupienie leków (zwłaszcza emeryci, to co dostają to jakiś żałosny ochłap), jeszcze jakby mieli tyle za wizytę płacić to byłby gwóźdź do trumny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.