Skocz do zawartości

Ginekologia i położnictwo


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekawy co myślicie o tej specjalizacji?
Z plusów, które widzę jako laik (bo nie miałem jeszcze zajęć z GiP):

  • mimo wydawałoby się wąskiego tematu, specjalizacja jednak bardzo szeroka obejmująca m.in. onkologię, endokrynologię ginekologiczną, położnictwo, problemy niepłodności...
  • dobre zarobki, możliwość pracy w prywatnym gabinecie/klinice
  • jak już wejdą specjalizację modułowe, to:
    * ginekologia i położnictwo będą trwały 5 lat, nie jak do tej pory 6,5
    * zostały stworzone dwie nowe spec. szczegółowe z perinatologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
  • co dla mnie jest sporym plusem, specjalizacja zabiegowa, a jednocześnie sporo można zrobić w gabinecie


Mam jeszcze parę pytań do bardziej doświadczonych w temacie.
Szczególnie ciekawy jestem jak to jest z ginekologią operacyjną. Jakie operacje najczęściej wykonuje ginekolog? Z Waszego doświadczenia są to operacje raczej ciężkie fizycznie/manualnie? Dużo operacji obecnie robi się laparoskopowo?

Wiem, że w Polsce operacje prenatalne nie są jeszcze popularne (i pewnie długo nie będą) i niewiele ośrodków je robi, ale może mieliście z tym styczność, albo chociaż słyszeliście. Domyślam się, że w takich operacjach biorą udział ginekolodzy i chir. dziecięcy?

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi i zachęcam do dyskusji. :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej poza cięciami cesarskimi to chyba wycięcie macicy i ew. przydatków. Co do tego czy są ciężkie fizycznie to wydaje mi się że warunki operacji w bardzo dużej mierze zależą od wagi pacjentki. Co do reszty to nie spotkałam się, ale też niewiele jeszcze widziałam :) Myślałeś o zapisaniu się do koła ginekologicznego?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas chodzenia na koło ginekologiczne najczęściej spotykałam się tak jak Sildenafil napisał z wycięciem macicy, przydatków, ewentualnych guzów albo z usuwaniem zrostów. Bardzo częste są również zabiegi plastyki pochwy (chociaż to akurat nie są to zbyt estetyczne zabiegi z punktu widzenia obserwatora :P). Operacje trwające średnio około 1,5 h, nie wydają się jakieś bardzo ciężkie pod względem fizycznym :) Wiadomo, że jeżeli np. jest duży guz to jest go trudniej usunąć i potrzeba więcej siły.
Jeżeli chodzi o opreacje prenatalne to wiem, że w Klinice w Bytomiu odbywają się zabiegi usunięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej u płodu (jedyny ośrodek w Polsce). Operacje te zdarzają się średnio raz na miesiąc. I z tego co słyszałam to biorą w niej udział ginekolodzy, chirurg dziecięcy oraz neonatolog.


Sama zastanawiam się nad wyborem tej specjalizacji, głównie właśnie ze względu na to że jest zarówno specjalizacją zabiegową jak i daje możliwość prowadzenia prywatnej praktyki ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisze Bręborowicz i Psychrembel - najczęstszą przyczyną operacji ginekologicznych wśród kobiet jest zaburzenie statyki narządów płciowych i nietrzymanie moczu (najczęściej związane z powyższym).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas chodzenia na koło ginekologiczne najczęściej spotykałam się tak jak Sildenafil napisał z wycięciem macicy, przydatków, ewentualnych guzów albo z usuwaniem zrostów. Bardzo częste są również zabiegi plastyki pochwy (chociaż to akurat nie są to zbyt estetyczne zabiegi z punktu widzenia obserwatora :P). Operacje trwające średnio około 1,5 h, nie wydają się jakieś bardzo ciężkie pod względem fizycznym :) Wiadomo, że jeżeli np. jest duży guz to jest go trudniej usunąć i potrzeba więcej siły.

Jeżeli chodzi o opreacje prenatalne to wiem, że w Klinice w Bytomiu odbywają się zabiegi usunięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej u płodu (jedyny ośrodek w Polsce). Operacje te zdarzają się średnio raz na miesiąc. I z tego co słyszałam to biorą w niej udział ginekolodzy, chirurg dziecięcy oraz neonatolog.

Sama zastanawiam się nad wyborem tej specjalizacji, głównie właśnie ze względu na to że jest zarówno specjalizacją zabiegową jak i daje możliwość prowadzenia prywatnej praktyki ;)

 

 

 

średnio  1,5 godziny??!!!

strasznie długo jak na ginekologię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weźcie pod uwagę to, że nie każdy rezydent zostaje "namaszczony" do wykonywania operacji ginekologicznych. Operacje to kasa (np w prywatnych klinikach) więc starzy wcale nie rzucają się do uczenia młodych. Tymczasem rezydentur z roku na rok przybywa i konkurencja robi się coraz większa. Oczywiście nie wszędzie tak jest, ale w 2 szpitalach w których robiłem praktyki tak to właśnie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Deadline - odpowiadając na Twoje pytanie dot. ilości zabiegów laparoskopowych - wykonuje się ich w tej dziedzinie całkiem sporo, zazwyczaj jest to wycięcie przydatków, mięśniaków, diagnostyka endometriozy.

 

Sporej umiejętności trzeba nabyć w robieniu USG - poza badaniem płodu to badanie jest podstawą do diagnozy stanu macicy i przydatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 3 months later...

:mad: Pozdrawiam wszystkich. Wybiorę ginekologię, bo pragnę, aby jak najmniej było poronień  u kobiet. To tragedia dla kobiety, która poroni i to niezależnie czy do 22 tygodnia, czy też później. Mam pewne plany w tym temacie, ale chyba to nie jest miejsce, abym tu o tym pisał. Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego- zdrowia, bo się ma jedno życie tylko. :-|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ginekologia, to jest coś co mnie fascynowało od kiedy powstała fascynacja medycyną. Nie wiadomo, co było najbardziej decydującym czynnikiem, ale chyba własnie to, że ginekolog jest w stanie pomóc w poczęciu życia, a tym bardziej w jego szczęśliwym podtrzymaniu w wielu wypadkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.