Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Katrin

Farmakologiczne nowości

Recommended Posts

Czy ostatnio ukazały sie jakieś farmakologiczne nowości, o których warto by powiedzieć...uważacie, że mamy coś rewolucyjnego?

- nowy i zarazem stary lek na otyłość zarejestrowany u USA mianowicie połączenie: fenterminy (poch. amfetaminowa) i topiramatu (lek p/padaczkowy). Ciekawe bo wraca się do wycofanej dawno temu acz skutecznej grupy poch. amfetaminy w leczeniu otyłości i wykorzystuje się działanie anorektyczne topiramatu, które jest jego głównym działaniem npoż.

Podobne wskazanie być może wejdzie dla metforminy.

- nowe inkretynomimetyki w leczeniu cukrzycy np. linagliptyna, która z racji wydalania z żółcią może być stosowana u chorych z przewlekłą cukrzycową chorobą nerek

- azilsartan

- nowe wskazania dla iwabradyny (w skurczowej NS w klasach II-IV wg NYHA)

- dalsze badania i wskazania dla leków p/płytkowych (prasugrel, tikagrelor), które na naszych oczach wyprą zapewne klopidogrel z większości sytuacji leczenia OZW jak i CHNS

- dalsze badania leków p/krzepliwych typu dabigatran, riwaroxaban (w PL coraz popularniejszy mimo wysokiej ceny - świetna alternatywa dla acenokumarolu u chorych z utrwalonym AF, bo nie daje tylu powikłań, interakcji i nie wymaga kontroli INR)

- dalsze badania nad dronedaronem (znowu wróci do łask?)

- nowa grupa leków hipolipemizujących - inhibitory CEPT (np. anacetrapib) - b. silnie podwyższają HDL, dodatkowo obniżają LDL

Chyba tyle ode mnie. Ważny i ciekawy temat uważam.

wielkie dzięki za obszerną odpowiedź-a gdzieś w necie taki wykaz nowości farmaceutycznych zobaczę?

nie mam pojęcia, trzeba po prostu szukać raczej po angielsku.

Ja dowiedziałem się tego na farmakologii klinicznej, poza tym sam się takimi tematami interesuję.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.