Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu lekarka powiedziała mi, że jeśli myślę o jakiejś specjalizacji zabiegowej, to warto wziąć pod uwagę laryngologię. Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie zastanawiałem się nad tą specką, a ze nie miałem jeszcze klinik z tego, to nie za bardzo wiem "z czym to się je" ;) Jakie zabiegy może wykonywać laryngolog? Czy np wycinanie migdałków, polipów albo poprawianie przegrody nosowej to jego działka, czy raczej jakiegoś chirurga szczękowo-twarzowego? Co myślicie o tej specjalizacji, która dla mnie jest nieco tajemnicza, bo z laryngologiem miałem kontakt raz w życiu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale w terorii laryngologia to dość rozległa dziedzina. W skład jej zainteresowań  wchodzą wszelkie operacje ucha (zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego oraz plastyczne), nosa (także operacje plastyczne), gardła, krtani, jamy ustnej, ślinianek, gruczołu tarczowego i torbieli w obrębie głowy i szyi. Laryngolodzy zajmują się również leczeniem operacyjnym nowotworów narządów głowy i szyi (łagodnych i złośliwych - przeprowadzają np. laryngektomie). W spisie zabiegów, które mają znać (i do nich asystować bardziej doświadczonym  podczas specjalizowania się) są także operacje na nerwach czaszkowych: twarzowym, trójdzielnym, podjęzykowym oraz zabiegi tkanek twardych głowy (chociaż to domena chirugów szczękowych i stomatologicznych). Laryngolodzy dziecięcy leczą wady wrodzone narządów głowy i szyi. Do tego dochodzi leczenie zachowawcze tych narządów.  Tak to wygląda w teorii. W praktyce w szpitalu powiatowym laryngolodzy pewni w kółko tłuką migdałki/polipy/zapalenie ucha, a np. operacje ucha środkowego/wewnętrznego czy nawet krtani przeprowadza się w szpitalach wyższej referencyjności. Jak dla mnie laryngologia tak, ale w większym szpitalu o takim profilu. Sam się zresztą nad nią zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A czy właściwie w Polsce dla zwykłego studenta bez szerokich pleców istnieje możliwość zajmowania się tymi najbardziej skomplikowanymi procedurami laryngologicznymi? Właśnie oglądałem operacje prof. Niemczyka i jestem pod naprawdę ogromnym wrażeniem tego, z jaką łatwością dokonuje wszczepiania implantów ślimakowych, rekonstrukcji błony bębenkowej z dojścia od wyrostka sutkowatego i innych skomplikowanych operacji. I tak się zastanawiam, czy szanse na prowadzenie tego typu leczenia w ogóle w Polsce istnieją....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Miejsc jest mało ale, z drugiej strony, progi punktowe wcale nie są takie wysokie. Jest z 10 specek, na które trzeba mieć więcej punktów... Inną sprawą jest, że laryngologia na wysokim poziomie jest w Polsce w jednym czy dwóch ośrodkach. Ale to temat na inną dyskusję;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w mazowieckim jest największa konkurencja w każdej dziedzinie, bo, nie wiedzieć czemu, wszyscy tam prą. Z ościennych - łódzkie - 79%, lubelskie - 59% (sic!).

Jak ktoś naprawdę jest na laryny napalony to na rezydenturę się dostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.