Skocz do zawartości

Mastektomia Angeliny J. dobre przesłanie czy medilalny szum?


white

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj świat obiegła wieść o tym, że megagwiazda Angie J. poddała się podwójnej mastektomii. Dokonała tego pewnie z powodu nosicielstwa mutacji np. BRCA1 lub BRCA2. Moim zdaniem to bardzo dobrze, że taka gwiazda dała sygnał innym, zwykłym kobietom, że nawet tak radykalny zabieg jest wart późniejszego życia. Poza tym przypomniała wielu osobom, że nawet gwiazdy są zwykłymi ludźmi. Co Wy o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej. W Polsce robi się zabiegi rekonstrukcji piersi, choćby we Wrocławiu i ta onkoplastyka się całkiem dobrze rozwija. Tylko że niestety nie jest to jeszcze aż tak nagłaśniane w Polsce, a część kobiet po prostu nie chce rekonstrukcji. Są różne metody, czy to wszczepianie implantów silikonowych takich jak przy operacjach powiększania piersi, które może być poprzedzone ekspanderem mającym przygotować miejsce, czy też rekonstrukcje za pomocą płatów skórno-mięśniowych. Rekonstruuje się również brodawki sutkowe. No i oczywiście, z racji że jest to okaleczenie powstałe na skutek leczenia, te zabiegi są refundowane przez NFZ.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zbudowany osobami, które w przestrzeni publicznej próbują wykorzystać szum wokół sprawy celem podniesienia świadomości Polek, zachęty do badań profilaktycznych, wyczulenia na sprawy onkologii, edukacji.

 

Z drugiej strony przeraziła mnie żenująca, propagandowa, wręcz przykra akcja niektórych dziennikarzy (szczególnie sympatyków tzw. prawicowych portali), którzy z ignorancką zapalczywością robią sobie z tej sprawy używanie, kpią, sprowadzają do poziomu pudelka i robią krecią robotę lekarzom i dziennikarzom z pierwszego akapitu. A już zmroziła mnie wypowiedź na ten delikatny temat lekarza, ginekologa z dużym stażem, byłego wiceministra zdrowia, a obecnie senatora... Przepraszam - o BRCA1 wiadomo nie od zeszłego roku, ani od pięciu...

 

Takie oświadczenia osób publicznych dotyczących ich problemów zdrowotnych mają i będą mieć bardzo duże znaczenie dla zdrowej popularyzacji wiedzy medycznej i są dla nas, lekarzy, korzystne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Na tym polega profilaktyczna matektomia, że usuwa się gruczoł piersiowy nie dając szansy nowotworowi na to, żeby w ogóle coś zaczęło się dziać. Z tego co Jolie mówiła jest obciążona wywiadem rodzinnym i istniało bardzo duże prawdopodobieństwo że rak się u niej rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obciążona mutacją BRCA1 z tego co dobrze pamiętam więc bardzo wysokie ryzyko rozwoju raka piersi i raka jajnika. Uważam, że jej decyzja była bardzo odpowiedzialna, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach rekonstruuje się piersi z bardzo dobrym efektem i nie stanowi to aż takiego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Dobre przesłanie za pomocą szumu medialnego. Idealne rozwiązanie. Ta kobieta jest podziwiana przez ludzi na całym świecie. Myślę, że wielu kobietom jej krok dał do myślenia i niejedna zrobi badania. Każda taka akcja jest dobra, jeśli jej cel jest dobry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby pomimo tej spektakularnej "akcji" Angeliny polskie kobiety masowo szły na zabiegi profilaktycznego amputowania piersi. Badania jak najbardziej, jestem za tym i popieram, ale masowe amputacje-nie zabieram głosu. Myślę, że nie trzeba akcji, polskie kobiety są coraz bardziej świadome

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.