Skocz do zawartości

Jak trafić do mediów z obiektywnym medycznym przekazem? Czas na nowoczesny portal!


Rekomendowane odpowiedzi

Niemal każdego dnia napotykam w prasie, telewizji, sieci na informacje mające pozory rzetelności traktujące o przypadkach błędów lekarzy, roszczeń pacjentów w różnorakich sprawach, ale też przykłady przedstawiana tematów ważnych ze względu na zdrowie publiczne w sposób niefachowy, niekonsultowany, dalece odbiegający od wiedzy medycznej...

Jak tamu zaradzić? Czy musimy, jako lekarze, być zepchnięci do narożnika? Czekać na takie ataki lub pogrążające nas informacje czy wyjść z inicjatywą samemu?

Nie ma co liczyć na aparat państwowy, bo bronić nas (nawet jeśli stanowimy fragment budżetówki) nie jest jego rolą...

Mój postulat: Niech dziennikarze, opiniotwórcy i zwykli ludzie mają dostęp do dużej, powszechnie znanej platformy / portalu informacyjnego / medium, w którym będziemy komentować w przystępny, ale fachowy sposób zdarzenia ze świata medycyny, leczenia, prawidłowego stylu życia, prawa medycznego, itp...

Nie będzie to panaceum na każdą sytuację, ale powinniśmy (w dobie totalnego zaniku tajemniczości w wiedzy medycznej) otworzyć się na naszych pacjentów, czyli całe społeczeństwo... Słuchając wykładów z prawa medycznego czy na temat działań izb lekarskich potępiających brak etyki wielu swoich członków rodzi się we mnie refleksja - co z tego, że ja o tym wiem, jeśli nie wie reszta społeczeństwa. Każde zamknięte środowisko rodzi wokół siebie setki stereotypów.

 

Co o tym sądzicie? Czy znacie podobne inicjatywy w Polsce czy innych częściach świata?

Widać, że jest wiele portali tworzonych przez lekarzy dla lekarzy oraz przez pacjentów dla pacjentów, a brakuje nam wzajemnej komunikacji w przestrzeni publicznej (poza gabinetem lekarskim)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co o tym sądzisz, Lekarko / Lekarzu?

 

 

A moze być studencie ?

 

Jeśli tak to uważam że platformy od lekarzy dla lekarzy są bardzo potrzebne wiec dobrze że są aczkolwiek platforma lekarz-pacjent była by dość logicznym i cennym uzupełnieniem powyższej .

Mam na myśli fakt że pewne rzeczy lepiej/łatwiej przedyskutować bez "pełnego osądu oka " pacjentów ale edukacja i pokazywanie obiektywnej wizji (często częściowo sprzecznej z tym co dyktują media ) jest bardzo potrzebne dla właściwego postrzegania lekarzy przez pacjentów jak i zrozumienia otaczających ich zdarzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że temu nie da się zarazić, bo na chwilę obecną lekarze i reszta polskiego społeczeństwa są po dwóch stronach barykady. Ludzie lubią tanią sensację, a dziennikarze im ją dostarczają. Ważne żeby było 1000 komentarzy pod artykułem. Więc po co pisać wyważony artykuł poparty jakąś merytoryką?

 

Lepiej wypuścić artykuł, który obok rzetelności nawet nie stał, w którym będzie napisane, że wielkopański lekarz-nieuk-arogant celowo doprowadził do zgonu małej Dominiki/Michasia/Karolinki etc. Artykuł/reportaż, który nie oskarża, nie przedstawia lekarzy w roli tych najgorszych sk**ów, pokazuje też drugą stronę sprawy po prostu się nie sprzeda.

 

A jeszcze odnośnie takich portali od lekarzy dla pacjentów, które wyglądają rzetelnie to znalazłam takie coś - znieczulenie.org.pl/

Bardzo fajan inicjatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.