Skocz do zawartości

Specjalizacje modułowe - Jak myślicie? Kiedy wejdą w życie?


Rekomendowane odpowiedzi

szukaj to się dowiesz, ja raczej zapamiętuję jak coś czytam i mi się w oczy rzuci, ale niekoniecznie nr rozporządzenia itp. - mnie to w tej chwili jakoś nie zajmuje, zwłaszcza że niby weszły nowe ustawy, a i tak jest status quo.

A co do bycia na bezrobociu to możesz pracować w POZ, NPL, SORach (o ile wezmą) - od biedy też można robić coś zupełnie niemedycznego - sam tak robię i zysk z tego wyższy niż pensja ze szpitala. Kwestia zaradności w życiu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko odchodzę od tematu , ale wkładać tak dużą cześć życia a studia itd by pracować poza zawodem - słaba perspektywa, na dodatek trudno znaleźć coś co byłoby chodź trochę powiązane z tą tematyką a praca w czymś kompletnie nie związanym ...

Ja rozumiem jak trzeba to trzeba ale jednak napawa to smutkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie nastały czasy, na pewno wszelkie dodatkowe zdolności i umiejętności poza medyczne się przydają, ale ludzie na tych studiach są zamknięci tylko w medycynie i prócz niej do niczego nie nadaje (inna sprawa, że wielu też i do niej się nie nadaje finalnie). Poza tym nikt tu nie mówi, by zmieniać zawód, a jedynie jak dorobić np. na stażu czy w momencie niedostania się na specjalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LoL to nie wiesz co czytasz? :D

dorywcza praca zaraz po studiach to jednak co innego niż rezydencka umowa o prace na oddziale. Zarówno pod względem finansowym, bezpieczeństwa, możliwości nauki, praw pracownika itp. Można jeździć paleciakiem, malować płoty, skręcać meble albo pracować jako sanitariusz wożąc pacjentow. Ja wole iść na inna rezydenture i przeczekać rok w miarę spokojnych warunkach. Uważam ze to jest najlepsze wyjście i wybranie właśnie jego świadczy o życiowej zaradności. Poza tym jest to wyjście awaryjne.

Nie zamierzam sie przejmować tym ze mogę komuś zając miejsce z dwóch powodów: awaryjna specjalizacja jest stosunkowo mało oblegana i progi sa niskie a poza tym nikt nie miałby skrupułów zeby zając moje miejsce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj to się dowiesz, ja raczej zapamiętuję jak coś czytam i mi się w oczy rzuci, ale niekoniecznie nr rozporządzenia itp. - mnie to w tej chwili jakoś nie zajmuje, zwłaszcza że niby weszły nowe ustawy, a i tak jest status quo.

 

 

Na zmianę specjalizacji zezwalano od początku 2012 roku, tłumaczono to zmianami w ustawie o zawodzie lekarz i lekarza dentysty. Później jeszcze rozporządzenie, które zawierało zapis o możliwości zmiany specjalizacji tylko pod pewnymi warunkami zostało zastąpione nowszym.

 

Heh w którym rozporządzeniu MZ? Coś bajki opowiadasz.

 

Wielu lekarzy i studentów nie ma bladego pojęcia na temat przepisów, które regulują pracę lekarza i działanie całego systemu ;]

 

Niemniej jednak Kaamil bajek nie opowiada - rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 18 października 2012 wprowadziło następujące zapisy:

 

"§ 17

9. Lekarz, który odbywał specjalizację w podstawowej lub szczegółowej dziedzinie medycyny w ramach rezydentury, nie może ubiegać się ponownie o odbywanie innej specjalizacji, w tym trybie, z zastrzeżeniem ust. 9a.

9a. W szczególnie uzasadnionym przypadku spowodowanym stanem zdrowia lekarza, minister właściwy do spraw zdrowia może wyrazić zgodę na ponowne ubieganie się przez niego o odbywanie specjalizacji w ramach rezydentury w innej podstawowej dziedzinie medycyny"

 

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m1&ms=904&ml=pl&mi=904&mx=0&mt=&my=9&ma=016197

 

W tej chwili składając dokumenty składa się oświadczenie dotyczace odbywania bądź też niedobywania specjalizacji. Po zakwalifikowaniu się na rezydenturę należy niezwłocznie zrezygnować z otwartej wcześniej specjalizacji, czyli w przypadku rezydentury wypowiedzieć umowę rezydencką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt - o ile mi wiadomo obecnie obowiązuje rozporządzenie MZ z dnia 2 stycznia 2013 (które nota bene wprowadziło specjalizacje modułowe) i tam takiego zapisu nie ma :)

 

A jeśli chodzi o znajomość prawa to zgadzam się w 100%. Wielu kolegów nie ma nawet pojęcia o istnieniu aktów prawnych dotyczących przeróżnych spraw. Pracują podejmując różne działania: "bo kolega tak robi", "bo ordynator mówił że tak trzeba". Myślę, że to kiepskie tłumaczenie w sądzie. Zawsze interesowałem się prawnymi uwarunkowaniami wykonywania zawodu. Niestety jak zobaczyłem te wszystkie ZUSowe przepisy związane ze zwolnieniami, rentami, inwalidztwami itp to trochę się przeraziłem i zraziłem.

 

Obecny rząd wprowadził taki chaos związany z receptami, refundacją, zasadami organizacji opieki zdrowotnej, zasadami postępowania z pacjentami, że bardzo trudno się w tym połapać. Co najgorsze - prawie codziennie pojawiają się przeróżne akty prawne i jeśli ktoś naprawdę pilnie nie śledzi stron ministerstw albo portali branżowych to nie ma szans dowiedzieć się o ich istnieniu.

 

 

P.S Można obecnie odbywać jedną specjalizację a rezydentura jest jedynie dla osób nie posiadających żadnej specjalizacji. Można zmienić specjalizację odbywaną w trybie rezydentury. Wystarczy rozwiązać umowę o pracę i zgłosić rezygnację z odbywania specjalizacji przed kolejnym postępowaniem konkursowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie beznadziejnie, że można aplikować tylko na jedną speckę. A do kiedy można składać papiery? mam na myśli, czy znane są już wyniki LEKu i ilość danych rezydentur i dopiero wtedy się składa tam, gdzie się chce? Czy w ciemno, jak po maturze? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie beznadziejnie, że można aplikować tylko na jedną speckę. A do kiedy można składać papiery? mam na myśli, czy znane są już wyniki LEKu i ilość danych rezydentur i dopiero wtedy się składa tam, gdzie się chce? Czy w ciemno, jak po maturze? :P

Wniosek wypełnia się w formie elektronicznej do końca września/lutego i donosi się go w wersji papierowej do maks.3 dni od ostatniego dnia września/lutego, jeśli tego dnia wygenerowałaś elektroniczny wniosek.

 

To, czy będziesz znać swój ostatni wynik LEK, zależy od tego, w którą sobotę września odbędzie się egzamin. Jeśli w przedostatnią - będziesz znać, jeśli w ostatnią, możesz nie poznać i składasz wniosek z dotychczasowo najwyższym wynikiem a potem korygujesz dane.

 

Kiedyś wyniki LEP były znane w niedzielę po egzaminie, teraz CEM sprawdza zastrzeżenia do wielu pytań przez kilka dni i wyniki pojawiają się dopiero między środą a piątkiem, na podanie wyników mają tydzień. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

no właśnie ciekawi mnie to... koleżanka chodzi z zamiłowania na oddział pulmonologii dokształcać się dodatkowo - tak się składa, że jest to oddział rektora naszej uczelni i dziekana wydziału lekarskiego - generalnie opinie na tym oddziale panują, że nie wejdą znów od września tego roku (choć jakiś czas temu słyszałam, że "na pewno wejdą"). Są to tylko famy i plociuchy (ale jednak od dziekana i rektora, wydają mi się być w takich sprawach bardziej zorientowani niż reszta świata) i żadne oficjalne info, stąd pytanie, czy komuś coś wiadomo w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.