Jump to content
Sign in to follow this  
ElizaE

Pytania z USA

Recommended Posts

Wyjechalam z Polski do USA jak bylam mala wiec moj polski jest taki sobie :)

Jestem tutaj lekarzem i mam kilka pytan bo od czasu do czasu dostaje pytania jak wszystko wyglada w Polsce.

Z tego co czytalam to konczy sie szkole srednia, idzie sie na studia medyczne (6 lat?), potem staz (1 rok) i egzamin LEK.  A pozniej rezydentura np w pediatri, chirurgi, etc (2-6 lat).

Jak wyglada staz?  Czy tak jak w USA to znaczy kilka miesiecy kliniki, szpitalu, na oddziale ICU, etc?

Jak wyglada residentura?  Co robicie, ile godzin, etc.

Przepraszam za wszelkie bledy.

Hej,

Twój polski jest całkiem dobry! :)

Zgadza się - studia 6 lat, a potem staż podyplomowy, a następnie specjalizacja w różnych trybach (rezydentura lub pozarezydencko: etat, wolontariat itd.)

Staż trwa 13 tygodni i obejmuje rotacje na różnych oddziałach (interna, chirurgia, pediatria, ginekologia i polożnictwo, medycyna rodzinna, psychiatria, anestezjologia i intensywna terapia, SOR (ICU) + kilka kursow). Na ogół sama wybierasz sobie przed stażem do jakiego szpitala idziesz i wybór ten najczęściej jest odzwierciedleniem tego czy chcesz dużo pracować i się nauczyć czy przejść staż jak najłatwiej (oczywiście to dwa skrajne bieguny tego jak może wyglądać staż. Osoby, które chcą jak najwięcej nauczyć się na stażu szczególnie chwalą sobie mniejsze miejscowości - am I right?;)

O dalszej edukacji na pewno ktoś napisze jeszcze ;)

pozdrawiam!

13 miesięcy :)

A teraz zreformowało się to(od rocznika 2012) tak że stażu już nie ma za to 6 rok studiów ma być skoncentrowany na nauce praktyczne.

Specjalizacje trwają na ogół 5 lat, niektóre 6 niektóre 4 ale o 2 letnich nie słyszałem (ale mogłem wszystkiego jeszcze nie słyszeć)

A na studiach macie jakies praktyki.  U nas pierwsze 2 lata medical school to sa zajecia, a ostatnie 2 lata to w szpitalach i klinikach (bardzo malo w klasie).  Czy 5 i 6 rok to u was tak samo, czy tylko na zajeciach w klasie?

Trudno powiedzieć o rozkładzie zajęć w nowym "5 letnim" (bo studia niby 6 letnie ale 6 rok robiłby za namiastkę stażu którego nie będzie)

Przy cyklu z przed reformy

Pierwsze 2 lata to nauka teoretyczna - anatomia, histologia, biochemia, parazytologia. Na 3 roku zaczynają się pojawiać zajęcia kliniczne i jest ich z rokiem na rok coraz więcej aczkolwiek czysto teoretyczne również występują.

No i należałoby wspomnieć o obowiązkowych miesięcznych praktykach wakacyjnych w szpitalu, zależnie od roku studiów w różnym zakresie - pielęgniarskie, internistyczne, chirurgia, ginekologia i inne.

Edit:

Eliza, tak z ciekawości - jakiej specjalności jesteś lekarzem? : )

A po rezyndenturze tez macie egzamin z specjalizacji. Musze powiedziec ze w USA nas b duzo egzaminuja :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• By Cadaverine
      Chciałabym się dowiedzieć jakie są perspektywy znalezienia pracy w Polsce, czy lepiej wyjechać za granicę, chociażby do Niemiec (o USA chyba mogę tylko pomarzyć ze względu na ilość pieniędzy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie do egzaminów), jak długo to trwa, czy ma to sens i szansę powodzenia bez tzw znajomości? 
      Zakładając, że ukończę studia zgodnie z polskim systemem, za 2 lata będę dentystą z pełnym prawem wykonywania zawodu. Nie mam w rodzinie, ani wśród bliskich znajomych, stomatologów oraz nie chcę brać kredytu na własny gabinet, który będę musiała spłacać 20 lat. 
      Wiem, że zawsze mogę po prostu pracować w innych gabinetach, ale może jest szansa na lepszą przyszłość i jakiś dobry człowiek podzieli się ze mną swoją wiedzą  . Zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest ze specjalizacją i jak małe są zarobki w przypadku pracy nawet na parę etatów.
      Ludzie mówią, że dentysta zawsze znajdzie pracę, ale w praktyce może nie być tak kolorowo, a już na pewno nie na początku kariery. Ktoś mógłby podzielić się swoim doświadczeniem w tej kwestii?
      Z góry bardzo dziękuję 
    • By abrokmagdalena
      Cześć,
      Jestem nowa i jak widać po tytule kompletnie niezorientowana. Chciałam zapytać, jak wygląda zależność średniej ocen z poszczególnych lat studiów od rezydentury/ wyboru specjalizacji. Czy moja średnia ocen z pierwszego roku będzie kluczowa w późniejszym toku studiów? 
      Z góry dziękuję za odpowiedzi. Z racji tego, że sesja depcze po piętach, takie informacje są mi drogie 😅

• By dr Mateusz Palczewski
      Bierzesz do rąk dziecko, które przed chwilą się urodziło, badasz je... co dalej? Rezydentów i specjalistów neonatologii bardzo prosimy o wszystkie informacje o specjalizacji

• By zmarszczka
      Czy są tutaj jacyś rezydenci geriatrii którzy mogli by przybliżyć nieco tę specjalizację? 
      Jakie są wady i zalety? Czy w Polsce w ogóle jest sens iść w geriatrię skoro oddziałów geriatrycznych jest jak kot napłakał? 
    • By lynx
      Cześć wszystkim:
      Ze względu na moje zainteresowania od dłuższego czasu chciałem pójść na studia na kierunek lekarski, jednak uświadomiłem sobie, że przed podjęciem decyzji (trzeba jeszcze dobrze napisać maturę oczywiście ) warto byłoby się też dowiedzieć jak wyglądają zarobki w tej branży. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć żadnych rzetelnych informacji, a jedynie ogólnikowe stwierdzenia. W związku z tym mam wielką prośbę do kogoś "w temacie", by odpowiedział mi na te pytania:
      1. Ile naprawdę może zarabiać rezydent? Wiem, że to zależy, ale biorąc jakąś rozsądną liczbę dyżurów czy innych prac + podstawa, to o jakich kwotach można myśleć?
      2. Jak wygląda możliwość pracy w szeroko rozumianym przemyśle farmaceutycznym (badania kliniczne, firmy) na studiach i po nich? Czy jest taka możliwość jak na np: studiach ekonomicznych, by w czasie studiów mieć tam praktyki, a podczas robienia specjalizacji dorabiać sobie w jakiś sposób tam pracując?
      Z góry dziękuję za odpowiedzi

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.