Skocz do zawartości

Krótsze kolejki do specjalistów - czy Ministrowi się uda?


Newman

Kolejki do specjalistów  

12 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uda się radyklanie zmniejszyć kolejki do specjalistów ważnych specjalności tj. endokrynologia, chirurgia naczyniowa, onkologia?

    • Tak, w ciągu roku o połowę
    • Tak, w ciągu dekady o kilka procent...
    • Nie za rządów min. Arłukowicza
    • Nigdy w Polsce
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Znamy już wstępnie pierwsze pomysły Ministra Zdrowia na zmniejszenie kolejek do specjalistów.

My, lekarze, wiemy że się nie rozdwoimy i przy obecnych poważnych niedoborach specjalistów nie stworzy się zdrowego sytemu.Ale czy kierunek działań jest właściwy?

 

Oto wstępne propozycje MZ:

* poszerzyć zakres leczenia u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (możliwość wykonania dużo większej ilości celowych badań diagnostycznych)
* inaczej płacić lekarzom POZ (czyżby koniec złego, zniechęcającego do dgn i leczenia systemu per capita?)
* lepiej płacić specjalistom (no, chętnie...)

 

Więcej możecie znaleźć w tym artykule.

 

Czy macie inne propozycja dla min. Bartosza A?

 

post-30-0-35213100-1394654181_thumb.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne , że jeszcze nikt się nie wypowiedział.

 

W całej sytuacji nasuwa się jedno pytanie (przewijające się zresztą w artykule , skąd wziąć pieniądze  ?

 

-Pomysł poszerzenia diagnostyki POZ - jak najbardziej trafiony.

-Inne opłacanie POZ, jeśli będzie tak jak sugerujesz czyli koniec stawki kapitacyjnej to też wg mnie pomysł dobry.

-Inne opłacanie usług specjalistycznych -bez konkretów trudno ocenić

 

Bez limitowych badań diagnostycznych dla pacjentów onkologicznych nie skomentuje dopóki nie pojawi się jasna odpowiedź ze strony ministerstwa jak zamierzają to jak i powyższe pomysły sfinansować.

 

Wg mnie na kolejni(ich wydłużenie) wpływa to , że 1 wizyta specjalistyczna to 1 "usługa" wiec albo diagnostyka albo porada , jeśli skierowanie na jakieś badania to tylko 1 typu. A kolejka się wydłuża bo trzeba tak "w kółko" chodzić.

 

Nie śledziłem zapisów prawnych ale z tego co słyszałem od asystentów NFZ w czasie zabiegów płaci tylko za 1 "rzecz" wiec przepuklinę obustronna (jeśli oceniać pod względem finansów) powinno się operować na 2 razy chodź praktycznie biorąc można by (a przynajmniej w części przypadków) zrobić to na raz .

A to wydłuża kolejki do zabiegów .

 

Podsumowując zarys pomysłów jest nie najgorszy, wszystko zależy od szczegółów ale mimo wszystko 1 wariant ankiety jest nierealistycznie optymistyczny, 2 jest możliwy(przy sprawnej realizacji) wiec optymistycznie taki też oddam głos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie brzmią te zmiany w POZecie. Jestem oczywiście za rozszerzeniem diagnostyki, ale diagnostykę rozszerzą, a rodzinni dostaną pieniądze te same albo i mniejsze. Bo coś mi się wydaję, że to będzie skutek uboczny "zmian finansowania" - oszczędności. A kolejki do rodzinnych chcą skrócić też tak, że pozwolą prowadzić POZ internistom i pediatriom ...

 

Widzę czarne chmury nad praktykującymi med. rodzinną, szkoda, bo sam myślałem o tej specjalizacji. Ale rodzinni są dość dobrze zorganizowani, więc może się postawią, nie podpiszą kontraktów, nie będą przyjmować pacjentów i swoje wywalczą..

 

A co do pacjentów onkologicznych bez kolejki to oczywiście będzie tak, że trzeba będzie przyjąć, a NFZ nie zapłaci i będzie dług rósł, ale kogo to obchodzi, przed wyborami będą efekty dla pacjentów, a kilka lat po wyborach znowu będzie, że szpitale mają długi...

 

A wszystko rozbija się o pieniążki i taka jest prawda, bez dodatkowych pieniążków nie będzie poprawy. Nie wiem jak oni sobie wyobrażają, żeby chociaż w 10-letniej perspektywie przy takiej wysokości składki zdrowotnej UTRZYMAĆ obecny poziom. Ale podatków w naszym kraju podnosić nie wolno (chyba, że VAT), bo jak składka zdrowotna będzie wyższa o 1-2% to się świat zawali, więc nic lepiej nie będzie, moi drodzy :) Może być tylko gorzej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta pacjenta onkologicznego brzmi obiecująco, ale... Jeśli dobrze zrozumiałam, przysługiwałaby pacjentom ze zdiagnozowanym nowotworem. A co z tymi, u których podejrzewa się nowotwór? Myślę, że to w tym momencie powinno się "przepychać pacjenta do przodu kolejki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta pacjenta onkologicznego brzmi obiecująco, ale... Jeśli dobrze zrozumiałam, przysługiwałaby pacjentom ze zdiagnozowanym nowotworem. A co z tymi, u których podejrzewa się nowotwór? Myślę, że to w tym momencie powinno się "przepychać pacjenta do przodu kolejki".

i z tym jest teraz wielki problem, bo bez hist-patu nie można rozpoznać nowotoworu, bo NFZ nie zapłaci, choć np. obraz kliniczny i obrazowanie dają praktycznie 100 proc. pewność.

 

Ja poczekam na konkrety, póki co rodzinni się rozleniwili i wcale im się nie uśmiecha (nawet za większą kasę) robić więcej. Nie mniej jednak skandalem jest, by lek. rodzinny w przeciętnym POZ nie miał dostępu do spirometrii, densytometrii, echa serca czy testów wysiłkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moi koledzy pomysł poza kolejkowego przyjmowania pacjentów onkologicznych skomentowali "Po prostu będą 2 kolejki normalna i onkologiczna wiec i tak trzeba będzie w niej czekać"

 

Zgadzam się ponadto z postem berbelka bez większych pieniędzy nie da się nic poprawić, a nakłady są dość skromne na dzień dzisiejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w dzienniku telewizyjnym słuchałem wypowiedzi w tej sprawie, pan minister mówił, że zmiany będą wprowadzane powoli, bo trzeba złamać opór wielu środowisk, a pan premier powiedział, że reforma nie będzie dla wszystkich bezbolesna. :) Czyli wiadomo, kto ma dostać po dupie - doktory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.