Skocz do zawartości
Kot

Nefropatia kontrastowa - czy naprawdę istnieje?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak świat światem radiolodzy straszną nas i robią problemy dotyczące tylko dwóch sytuacji: reakcji alergicznej na kontrast i pokontrastowej niewydolności nerek. Odkąd pamiętam zawsze robili problemy z robieniem badań pacjentom z podwyższona kreatyniną.

Natknąłem się ostatnio na badanie z którego wynika, że niewydolność nerek częściej występuje bo TK bez kontrastu niż po TK z kontrastem jodowym (sic!). Badanie retrospektywne na ponad 50 000 pacjentów.

http://pubs.rsna.org/doi/pdf/10.1148/radiol.12121823

Polecam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Mnie jeszcze uczą, że istnieje. Być może niedługo coś się zmieni. Wymaga to oczywiście badań. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odkąd pamiętam zawsze robili problemy z robieniem badań pacjentom z podwyższona kreatyniną.

Mnie tam chyba nigdy nie robili prawdę mówiąc - jeżeli pacjent wymaga badania to wymaga i tyle, nie ma za bardzo nad czym debatować.

Mnie jeszcze uczą, że istnieje. Być może niedługo coś się zmieni. Wymaga to oczywiście badań.

To czy termin nefropatii kontrastowej będzie w literaturze czy też nie, nie zmieni faktu, że są pacjenci, u których podanie kontrastu może wywoływać powikłania ze strony nerek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi