Skocz do zawartości

Co do nauki szycia chirurgicznego?


Xavier

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Zaczynam zajęcia z chirurgii. Na razie były wykłady ale będą również ćwiczenia, na których jak wspominał asystent będziemy uczyli się szycia chirurgicznego. Mógłby mi ktoś doradzić jaki sprzęt najlepiej sobie zakupić do ćwiczenia sobie w domu? Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku nie potrzebujesz dużo sprzętu. Najlepiej do nauki zakupić sobie:

  1. Imadło
  2. Pincetę chirurgiczną
  3. Skalpel (dostępne są ostrza na plastikowych rączkach – na początek super!)
  4. Nici chirurgiczne:

  • najlepsze z przymocowaną od razu igłą o przekroju trójkątnym – na opakowaniu jest narysowany pod nazwą czarny trójkącik (z tzw igłą tnącą). Jeśli chodzi o rozmiar nici do nauki to 2 (większy) lub 3 (troszkę mniejszy) jest ok.
  • alternatywą do powyższego jest zakup samych igieł chirurgicznych (zwykle są w kompletach po 5-10; o rozmiarze jak wyżej) i do nich odrębnie nici. Jest to tańsze rozwiązanie bo do szycia będziesz mógł wykorzystać zwykłą mocniejszą nitkę lub żyłkę.



Ponadto musisz mieć materiał do szycia. To na bieżąco się kupuje. Można szyć wszystko Np.

  1. Gąbka do mycia naczyń (zwykle komplecik 5'u wystarcza na długo ;) Dobra bo z jednej strony miększa z drugiej twardsza :)
  2. Skrzydełka/nóżki kurze – skóra na nich jest podobna do delikatniejszej skóry człowieka np. na twarzy.

    Są bardzo fajne do nauki większości rodzajów szwów (ciągłych, materacowych, pojedynczych etc). Gorzej szyje się je szwem śródskórnym, do jego nauki polecam pkt 3

  1. Nóżki świńskie – skóra na nich jest podobna do twardszej skóry człowieka np. na ramieniu, udzie itp. Dobre do nauki wszystkich rodzajów szwów.

Sprzęt dostaniesz wszędzie. Najtaniej można znaleźć na allegro lub poprzez sklepy internetowe (popatrz na ceneo.pl lub skapiec.pl). Na pewno nie ma konieczności zakupu drogiego sprzętu. Spokojnie może być to używany. Jeśli chodzi o allegro można poszukać w dziale sprzętu medycznego lub dla weterynarzy – niczym się nie różni oprócz ceny ( w drugim przypadku niższa;) )

Powodzenia!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chcesz zaoszczędzić to zamiast imadła wystarczy prosty kocher lub pean - ja osobiście skorzystałem z tego rozwiązania i jestem bardzo zadowolony, bo kocher potrafi być nawet 3 razy tańszy od imadła (oczywiście zależy gdzie i jak trafisz, ja kupowałem na allegro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zapytaj czy na oddziale na pewno potrzebują wszystkich ...

Osobiście polecam raczej opcję z kupowaniem samych igieł - nie ma po co wydawać na sterylną igłę z nicią do nauki, kiedy w cenie takiego zestawu kupisz komplet igieł + z wędkarskiego killka m żyłki. Tu zaznaczam że mnie osobiscie denerwuje żyłka i szukam czegoś inngeo: żyłka jest przeźroczysta i jest mniej giętka od chirurgicznej ( ale to mniejszy problem ). Poza tym jest trochę za cieńka do większych igieł.

5-0 czy 6-0 ( małe igły ) może żyłka i chirurgiczna zbliżone ale jak weźmiesz 2-0 ( większa ) to różnieć łatwo wyczuć niewprawionymi rękami, ...

Co do samych zestawów nici z igłami - jak napisał dsk zwracajcie uwage czy to nić tnąca czy kłująca i raczej nie bieżcie wchlanialnego dexona czy innych poliglikolowych bo są po prostu droższe a skóry i tak takimi nie szyjemy ( przyrasta bo częściowo sie wchłania i po 10 dniach bolesne do usuwania ), ...

184491.jpg

1. nić tnąca 2-0 wchłanialna - połorzony nawias oddaje rzeczywiste rozmiary igły nad nim trójkącik to przekrój poprzeczny czubka igły

184368.jpg

2. nić kłująca 3-0 wchłanialna katgutowa - nazwa od dosłownie jelita bydlęcego [cattle gut ] z których kiedys to robiono nici (wchłanialne ); czarna kropka nad połorzonym nawiasem oznacza ze to igła kłująca

184400.jpg

3. nić tnąca 3-0 niewchłanialna - plastokowa, sztywniejsza nieco od żyłki wędkarskiej, najczęsciej urzywana do szycia skóry - najlepsza na początek

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a póki nie masz narzędzi i nici, poćwicz wiązanie chirurgiczne. absolutnie podstawowa i bardzo ważna umiejętność (nic po ładnym kosmetycznym szwie jeśli pod spodem zleci podwiązka z naczynia!).

Plus- ćwiczenia są tanie, bo nie potrzebujesz żadnego sprzętu medycznego.

W pierwszym z brzegu sklepie typu castorama kupujesz kilkanaście metrów linki (możliwie gładkiej i cienkiej) i ćwiczysz, ćwiczysz, ćwiczysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dopiszę, bo widzę, że nikt o tym jeszcze nie wspomniał.

Musisz zdecydować, który typ imadła lepiej Ci "pasuje". Są dwa: Hegara i Mathieu

mayohegar.jpgcurved-mathieu-needle-holder-ix865-105-p.jpg

Poza tym najlepiej mieć oba rodzaje pęset, bo delikatnej tkanki raczej nie będziesz łapał chirurgiczną, a skóry - raczej nie anatomiczną.

Co do kosztów, ja za zestaw narzędzi na allegro, łącznie z metalowym uchwytem skalpela i ostrzami zapłaciłem na allegro ok. 40 zł. Stosunkowo najdroższe w stosunku do zużycia są nici ;]

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.