Skocz do zawartości

Na medycyne z matmą i fizyką?


Deadline

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to się nie uczysz od podstaw? Nie wiem z czego Ty się uczyłeś histologii, ja miałem dwa podręczniki Cichockiego i Zabla i tam pierwsze działy są to podstawy budowy komórki eukariotycznej. Oczywiście jest tam dużo więcej, niż w liceum, ale przecież czytasz cały rozdział i musisz się z niego przygotować na ćwiczenia, wejście, koło. Idziesz na wykład pierwszy z histo i tam masz też wyłożone te same podstawy, co w liceum + dużo więcej.

Ja korzystałem tylko z Zabla. To że są opisywane tam absolutne podstawy komórkowe to nie znaczy, że przychodząc na studia medyczne masz ich nie znać. Ja się w te tematy nie zagłębiałem, bo co nieco pamiętałem z ogólniaka.

Po za tym, szczerze nienawidząc banałów, muszę jednego z nich użyć: powtarzanie jest kluczem do zapamiętywania

 

 

Za moich czasów to w ogóle biologia rozszerzona polegała na tym, że kiedy klasa humanistyczna uczyła się funkcjonowania organizmu człowieka, zachowań zdrowotnych itd. to biolchem w tym czasie, czyli przyszli lekarze (tak przynajmniej nauczyciele sądzili, że w biolchemie to każdy marzy o medycynie), tłukł paprotniki, mszaki, cykle rozwojowe grzybów, roślin itd.

 

Oczywiście, jakby ktoś przyszedł z buszu na medycynę to by przeżył szok, że istnieją jakieś komórki, że człowiek ma w środku kości, a nie galaretę.  Ale bądźmy szczerzy, to jest wiedza ogólna, podstawowa, którą ma nawet ten przysłowiowy wiejski głupek, co niósł ten worek z czymś tam. Dlatego sądzę: czy masz maturę z bioli czy nie, to jesteś na takim samym poziomie i ona w niczym nie pomoże, a jej brak w niczym nie przeszkadza.

Klasa biochemiczna przygotowuje ludzi do napisania matury a nie do studiowania na lekarskim. Wcale mnie nie dziwi że wy, jako biochem, uczyliście się o mszakach, gdy humany uczyli się "przydatnej wiedzy o ludzkim ciele". Im wystarczy wiedzieć jak mniej więcej działa organizm, żeby sobie w życiu poradzili, wam - biochemom jest potrzebna wiedza nieco szersza bo, jak wspomniałem byłem, ludzie po tych profilach nie idą jeno na medycynę.

 

Może w ogóle zlikwidujmy szkoły, skoro wiedza, m. in. o komórkach mieści się na kartce? Przecież w podręcznikach akademickich też są absolutne podstawy wymagane przez prowadzących, więc nie widzę sensu uczenia się tego przed studiami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Fizyka jest jednym z przedmiotów, z którym można dostać się na medycynę, a jeśli chodzi o matmę to teraz i tak trzeba ją zdawać na mateurze. Chociaż chyba poza fizą i matmą trzeba jeszcze zdać biologię albo chemię. W każdym razie może będzie więcej do nadrobienia ale jakos to pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.