Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Rozpoczynam V rok, jednak już staje przed trudnymi, życiowymi decyzjami. Interesuje mnie, na jakich zasadach mogę odbyć staż w USA, zamiast stażu w Polsce. Czy już potrzebuje mieć zdany jakiś egz USMLE?

Wiem, jak sytuacja wygląda od strony studentów zagranicznych w Polsce. Na 4-letnim programie zdają polskie egzaminy, a w wakacje jakąś część z USMLE po III roku robią praktyki w USA, zbierają rekomendacje i po IV roku wysyłają aplikacje i dostają się na specjalizacje (jak mi tłumaczono, w Stanach nie ma de facto stażu). Stąd moje pytanie.

Załóżmy: kończę medycynę w Polsce w czerwcu, we wrześniu LEK i co dalej?

Rozumiem, że dokumenty wysyła się wcześniej... ale jak to wszystko wygląda, czego wymagają itd.

Proszę o pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czesc...sprobuje troche wyjasnic sprawe bo sam tez przeszedlem przez caly proces zdawania egzaminow USMLE, aplikacji na rezydenture, specjalizacje, itd. Wiec po pierwsze tak jak wspomniale(a)s nie ma w USA odpowiednika polskiego "stazu". Jest niby "internship" ale on sluzy jako pierwszy rok rezydentury jesli aplikujesz na niektore specjalizacje jak np: anestezjologia, radiologia, dermatologia... ja np. zrobilem rezydenture z anestezjologii ale przed tym musialem miec rok "internship" za soba, wiec zrobilem rok chirurgii. Moglem tez rownie dobrze zrobic rok interny na tej samej zasadzie. Lecz w wiekszosci specjalizacji nie robisz "internship" tylko od razu przechodzisz do robienia specjalizacji. 

Jesli chodzi o egzaminy USMLE to na Twoim miejscu zainwestowalbym w zestaw ksiazek Kaplan do USMLE. Sa tez ksiazki takie jak First Aid ale one sa tylko dobre do powtorek. Ja bym juz zaczal sie uczyc do wszystkich trzech Steps (1, 2-CK i 2-CS) na raz bo sporo informacji sie pomiedzy nimi powtarza. Trzeba miec wszystkie trzy zdane przed koncem roku w ktorym aplikujesz na rezydenture, wiec im wczesniej zdasz tym lepiej. Jest tez "Step 3" ktory mozna jednak zdawac juz w czasie rezydentury. W czasie nauki/zdawania USMLE's ja bym sie staral o praktyke-- "observership" lub "externship" w wybranej specjalizacji zeby z tego dostac listy rekomendacyjne od lekarzy z USA (co jest bardzo wazne), oraz zeby miec "US clinical experience" (USCE) w CV. Tak czy owak Step 2 CS mozna zdawac tylko w USA wiec nie obejdzie sie bez wycieczki za ocean. 

im szybciej wszystko pozdajesz tym lepiej bo co roku jest coraz trudniej sie dostac na rezydenture w USA jako obcokrajowiec a juz za kilka lat bedzie to dla obcokrajowcow prawie niemozliwe (o ile cos sie gwaltownie nie zmieni). Czytaj ponizej: 

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1475200#qundefined

jak jeszcze cos to pytaj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi