Skocz do zawartości

Zaczynając od "początku", czyli wywiad tak jak lubię


DAnio

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

My natomiast na zajęciach z propedeutyki interny często praktykujemy tzw. "wywiad blitzkrieg".

5 minut,

choroba obecna, choroby towarzyszące,

czy leczone/czym leczone/czy kontrolowane

szybkie pytanie o podobne choroby w rodzinie,

palenie papierosów,

jeśli kobieta to miesiączkowanie,

leki

inne nałogi

koniec! przechodzimy do badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dorzucę dwie luźne uwagi

1) Staram się nie sugerować chorym, a zwłaszcza dzieciom objawów, chyba, że jest to konieczne. Jakoś często trafiali mi się tacy, których zawsze straszliwe bolało to, o co zapytałam.

2)Fajnie byłoby, gdyby polskie szpitale miały jakiś pokoik do zwierzeń. Ludzie krępują się swoich dolegliwości i nie zawsze mają ochotę zwierzać się w pełnej sali. Skoro pacjent chce trochę dyskrecji, to gdzie go zabrać? Do wyboru miałam najczęściej krzesło na korytarzu, wiecznie pełną salkę z telewizorem, ew. klatkę schodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy również zapytać o:

@DAnio, miło z Twojej strony, że się chcesz mimo wszystko dowiedzieć co pacjentowi dolega :)

Jeżeli chodzi o Twój wywiad, to kolejność w nim wymieniona nie za bardzo mi pasuje. Po pierwsze, (pomijam, że najpierw należy się przywitać i powiedzieć dlaczego z pacjentem w ogóle rozmawiamy - o czym wspomniałeś), należy zapytać się o bieżące dolegliwości. Jeżeli pacjent się zgłasza do lekarza, to w większości przypadków z konkretnym problemem. Może być do niego zaskoczeniem, że nie pytasz się o jego chorobę, tylko o to gdzie i z kim mieszka, oraz czy ktoś w jego rodzinie choruje. Może to odebrać jako wścibskość z Twojej strony. Po drugie, najważniejsze są właśnie te dolegliwości z którymi się pacjent zgłasza, może to być jakiś stan zagrożenia życia, lub zdrowia, w którym należy działać natychmiast, a o resztę możemy się zapytać później. Po trzecie, jak pacjent Tobie powie z czym się zgłasza do Ciebie, to będziesz wiedział na co zwracać uwagę przy zbieraniu wywiadu socjalnego i rodzinnego. Następnie pytam się o to czy już podobne dolegliwości się wcześniej zdarzały, jak wyglądały itp.; choroby współistniejące, przebyte operacje, choroby zakaźne, wywiad ginekologiczny, wywiad rodzinny i dopiero na samym końcu wywiad socjalny, gdy już zbudujemy jakąś relację między nami, a pacjentem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność @DAnio jest zgodna z podręcznikami, na naszym poziomie to jedyna słuszna kolejność, własną to sobie wypracowujesz jak już zostaniesz lekarzem, natomiast na studiach, nie warto zadzierać z wiedzą akademicką, takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blood997 w zasadzie to musze się z Tobą po części zgodzić ;) Zakładałem ten topic chcąc przedstawić w nim tylko wersję wywiadu, który zbiera się gdy mamy czas, pacjent nie odlatuje i możemy sobie na to pozwolić. Miałem nadzieje, że sposoby, które przedstawią kolejne osoby będą stanowiły inne tematy - może trzeba uśmiechnąć się do moderatorów żeby podzielili temat. W każdym razie tak, oczywiście, że raczej zrobiłbym to w tej kolejności którą przedstawiasz jeśli sytuacja byłaby bardziej nagła.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniec! przechodzimy do badania.

A potem się okazuje, że o to, o to i tamto sie nie zapytało.

Ostatnio studentom umknęło np., że jeden pacjent nie ma lewego płuca, a drugi 3 miesiące temu miał złamaną kończynę dolną. W przypadku tego drugiego pacjenta zaważyło to na rozpoznaniu - studenci chcieli go wrobić w zakrzepicę, której nie miał.

2)Fajnie byłoby, gdyby polskie szpitale miały jakiś pokoik do zwierzeń. Ludzie krępują się swoich dolegliwości i nie zawsze mają ochotę zwierzać się w pełnej sali. Skoro pacjent chce trochę dyskrecji, to gdzie go zabrać? Do wyboru miałam najczęściej krzesło na korytarzu, wiecznie pełną salkę z telewizorem, ew. klatkę schodową.

My na oddziale robimy to zazwyczaj w pokoju zabiegowym.

Kolejność @DAnio jest zgodna z podręcznikami, na naszym poziomie to jedyna słuszna kolejność, własną to sobie wypracowujesz jak już zostaniesz lekarzem, natomiast na studiach, nie warto zadzierać z wiedzą akademicką, takie jest moje zdanie.

Kwestia książki ;)Schematu, który wrzuciłem wyżej nauczyłem się na studiach (było to jak widać jakiś czas temu) i potem nikt nie zwracał mi uwagi (nawet asystenci na zajęciach), że używam jakiegoś dziwacznego schematu innego niż kanon nakazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność @DAnio jest zgodna z podręcznikami, na naszym poziomie to jedyna słuszna kolejność, własną to sobie wypracowujesz jak już zostaniesz lekarzem, natomiast na studiach, nie warto zadzierać z wiedzą akademicką, takie jest moje zdanie.

Z jakimi podręcznikami? Jeszcze w żadnym podręczniku, który czytałem nie było takiej kolejności, żeby o dolegliwości bieżące pytać na końcu. U nas asystenci również uczą schematu, który starałem się przedstawić, oraz który opisywali poprzednicy, ale to Ty masz swój rozum i Ty starasz się dopasować schemat do tego, żeby było Tobie wygodnie, a nie wykładowcy. Wiedzą akademicką, może być schemat leczenia jakiejś choroby, a nie zbierania wywiadu. Czytając taką wypowiedź, mam wrażenie, że na niektórych uczelniach studenci są ubezwłasnowolnieni.

Cieszę się, że jestem na tej uczelni, na której jestem. Do tej pory narzekałem, ale widzę że inne Uniwersytety chcą z ludzi zrobić robotów, bo co innego ma znaczyć sformułowanie "jedyna słuszna kolejność" zbierania wywiadu?

Gdzieś indziej czytałem temat odnośnie słownika medycznego i tego, jak chyba w Warszawie, wykładowcy nie zaliczają po kilka razy historii choroby, bo są nie takie słowa użyte jak oni chcą (chyba tam był przykład linia środkowa obojczykowa, zamiast linia środkowo-obojczykowa).

Dobrze, że powstało to forum. Przynajmniej kończąc studia dowiaduję się, że u nas wcale nie było tak źle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.