Skocz do zawartości

Postęp techniczny. Plusy i minusy


hypersonic

Rekomendowane odpowiedzi

Natrafiłem ostatnio na nagrania z Targów elektroniki użytkowej CES 2015

http://youtu.be/Gn83Psbv61I

http://youtu.be/LfrN8IVQB84

Skłoniło mnie to do poruszenia tematy który od dawna chciałem tu zamieścić.

Jakie jest wasze nastawienie do wszechogarniającej komputeryzacji otaczającego świata oraz uniwersalizacji urządzeń - kombajny robiące wszystko ?

Chodź sam korzystam aktywnie z smartfona, różnych serwisów internetowych oraz dostrzegam zalety ergonomiczne takiego CarCenter czy szerokie pole do implementacji takich dronów(jak i pokłady potencjalnej frajdy z zabawy nimi ) jak na powyższym filmie  to mam mieszane uczucia.

Niby wszystko ok, inteligentne, sprawne urządzenia ale jednak w głębi duszy jakiś dysonans.

Kiedy patrzę na wystające z konsoli środkowej tablety ( MB W205 czy Renault Captur), wszystkie funkcje ukryte w komputerowym menu to z łezką w oku wspominam czasy przełączników w stylu "stanowisk kontroli statku kosmicznego " lub przynajmniej kokpitu samolotu. Wiele pojedynczych jednofunkcyjnych przełączników. Nie zapominajmy również o całej rzeszy urządzeń o jednej funkcji, często masywnych lecz niezawodnych.

Jak najbardziej zdaje sobie sprawę z ekonomicznego uzasadnienia "planowego postarzania" zarówno w wymiarze długości cykli produkcyjnych jak i trwałości ale wewnętrzna tęsknota pozostała.

W tym miejscu chciałbym jeszcze wspomnieć o roli użytkownik-serwisant przesuniętej w kierunku użytkownika, jak i spadku wiedzy technicznej społeczeństwa odwrotnie proporcjonalnej do poziomu technicznego użytkowanych urządzeń.

Jak Wy postrzegacie ten trend ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyślenia na temat postępu technicznego są takie, że  o ile robimy postępy w małositotnych dziedzinach - to wciąż nie rozwiązane są te powązne problemy - jak choroby nowotworowe, alternatywne źródła energii itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że sam czasami nie nadążam za postępem technologicznym rozumiem że zatrzymać się go nie da. Powstaje i zawsze będzie powstawać mnóstwo, mniej lub bardziej przydatnych, urządzeń i rozwiązań. Najważniejsze to mądrze je wykorzystywać - o ile da się je jakoś wykorzystać ; )

Dla mnie wszelkie urządzenia i programy, których producenci próbują wrzucić je na rynek medyczny, muszą być proste w obsłudze, aby ich użytkowania mógł nauczyć się nawet sześćdziesięcioletni lekarz i przede wszystkim muszą być narzędziem w ręku medyka. Nie wierzę i opędzam od siebie wszelakie "inteligentne" roboty i programy, które na podstawie zainstalowanych algorytmów podejmują jakąś decyzję diagnostyczną/leczniczą. Wg mnie każde urządzenie ma przede wszystkim ułatwić i skrócić czas pracy lekarza albo zwiększyć jego możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym dziale nie musimy się trzymać tylko medycyny :)
Zgadzam się z dystansem jaki trzeba zachować przed możliwością autonomicznych decyzji urządzeń, aczkolwiek w sferze zawodowej postęp najmniej mnie boli bo to w sumie tylko praca więc narzędzia są tylko narzędziami.
Jednak inaczej ma się w kwestii "otoczenia życia" czy dziedzin ocierających się o nasze pasje - gdzie chcemy odnaleźć duszę w owocach z drzewa techniki.

 

Nie sądzę by sztuczna inteligencja zagroziła nam na rynku pracy aczkolwiek dla ogółu gospodarki jest to problem

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,17258910,Naukowcy_ostrzegaja_przed_sztuczna_inteligencja__List.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A ja boje sie tego w jaki sposob rozwija sie technologia, uwazam ze ludzie przywiozuja zbyt wielka wage do elektroniki. Ludzie nie wyobrazaja sobie zycia bez smartphona etc. W piatek pracowalem z pielegniarka, ktorej najwieksza zyciowa traf#gedia jest to, ze zepsul jej sie telefon i nie ma dostepu do watsapp oraz facebooka.

Ja nie przywiazuje duzej wagi do elektroniki, ale fakt jest taki ze dobry system komputerowy potrafi ulatwic zycie w szpitalu, kilka klikniec i masz przed soba cala historie pacjenta, wszystkie wypisy, poprzednie badania etc. ale programy te na pewno musza byc bardzo proste w obsludze, tak by kazdy mogl z nich bez problemu korzystac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam staram się być w miarę na bieżąco z nowościami technologicznymi. Często skorzystam z czegoś z czystej ciekawości a jeżeli okaże się być przydatne, to z tego korzystam.

Ale, tak jak zauważył Patryk, denerwuje mnie gdy ktoś nie potrafi się obejść bez współczesnych zdobyczy technologii. Wystarczy, że komuś padnie telefon/tablet/laptop i nie jest w stanie sprawdzić rozkładu jazdy PKP, dowiedzieć się gdzie można pójść na fajną imprezę, zbadać co dzieje się w polityce czy z kimś się skontaktować. I nie mówię tutaj o umiejętności przerwania w tundrze przez dwie noce, bo to są umiejętności, z których normalny człowiek skorzysta może dwa razy w życiu, ale o zwykłych, codziennych czynnościach, które kilka lat temu potrafił zrobić każdy. Ja nie chcę być niewolnikiem technologii chociaż lubię, gdy ułatwia mi ona życie. I gdy oszczędza mój czas.

 

Do dzisiaj pamiętam mojego lokatora, który nie potrafił poradzić sobie z kuchnią gazową i gdy zepsuła się mikrofala chodził cały czas głodny ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach co ja bym zrobiła bez jakdojade.pl... :D Nie no, rozkład sprawdzić bez internetu umiem, kuchenkę obsłużę, ale ciekawostki czasem po prostu bardzo ułatwiają życie, skracają pewne czynności itp. Jeśli ktoś coś wymyśli dla wygody użytkowników, to dlaczego z tego nie korzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Ostatnio ukazał się bardzo ciekawy artykuł w Polityce na temat sztucznej inteligencji. Oprócz zestawienia filmów na ten temat (ponoć według naukowców sztuczna inteligencja została najlepiej, w najbardziej prawdopodobny sposób przedstawiona w filmie "2001 Odyseja Kosmiczna" z lat 60-tych) zawarto informację o tym, że czołowi światowi naukowcy, wraz ze Stephenem Hawkingiem wystosowali list do ośrodków badawczych na całym świecie aby zaprzestano prac nad stworzeniem sztucznej inteligencji jako zagrożeniu dla ludzkiego gatunku. Polecam lekturę wszystkim osobom zainteresowanym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Moje podejście jest takie - pół na pół. To znaczy z jednej strony super ułatwienie, z drugiej z kolei, nie dość, że komputer wszystko robi za nas, to i o nas wie, a to też niedobrze. Gdybyśmy wszystko skomputeryzowali , na świecie nikt do niczego by się nie ruszył.

Edytowane przez Newman
reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.