Skocz do zawartości
footballgirl

Medycyna vs. stomatologia

Rekomendowane odpowiedzi

rys, Nos

No to widzę, że popełniliście duży błąd :/ Na Waszych Uniwersytetach powinniście studiować dodatkowo lek-dent - bylibyście lepiej przygotowani do zawodu lekarza :) Wiadomo, wszystkie kierunki bardziej cisną: dentystykę, dietetykę, pielęgniarstwo, położnictwo, tylko na tej medycynie laba :)

whiskey

A kto marzy o tym, żeby stać na własnych kulasach przez wiele godzin, grzebać w dupie, wąchać smrody, ręcznie wyciągać kał, spać na śmierdzącym tapczanie w jakiejś kanciapie zamiast we własnym łóżku, a za dnia być ciąganym po sądach? :) 

Dentysta zawód jak zawód, ma swoje plusy i minusy, jak zawód lekarza. 

ebe

A ja przyszłym dentystom nic nie zazdroszczę :) Medycyna, mimo wszystko, daje większe możliwości. Wystarczy sobie uświadomić, że po tych studiach można wykonywać tak różne zawody jak: chirurg, psychiatra, anestezjolog czy patomorfolog :) A po dentystyce jest się dentystą i tyle. :)

Dlatego obiektywnie rzecz biorąc medycyna jest atrakcyjniejsza i daje większe możliwości rozwoju i zarobkowania, niż dentystyka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Berbelek ale ja się zgadzam z tym co piszesz i dlatego wybrałem ten a nie tamten kierunek, ale obiektywnie rzecz biorąc wolałbym bardziej praktyczny program studiów bo przez wiele przedmiotów przeszedłem jak burza nie nabierając zbytnio praktycznych umiejętności oraz nie poznając jak faktycznie wygląda praca danego specjalisty .

Wiec ja bym wolał kończyć studia mając więcej kontaktu z tym co będę po nich robił oraz więcej umiejętności przydatnych w tej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też jestem zdania, że stomatologia jest lepsza w przypadku jeśli ktoś bardziej ma parcie na biznes a nie na misję. Koszty otwarcia gabinetu są do przeskoczenia w dzisiejszych czasach, a spore pieniądze dość szybko są do zarobienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie zaden z tych zawodow nie jest dobry, jesli sie ma parcie na misje. Chyba ze do Afryki leczyc za darmo.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Medycyna daje dużo możliwości co do wyboru specjalizacji. Stomatologia to zawód stały i niezmienny. Jedyne zmiany jakie mogą zajść w tej dziedzinie to tylko dzięki rozwojowi nowych technologii. Jednak zaletą stomatologii jest to, że zawsze będzie się mieć pracę bo ludzie zawsze będą mieć problemy z uzębieniem, a i pensja też jest dobra. Trzeba tylko dbać o samokształcenie się żeby podnosić jakość swych usług

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to jest taka dyskusja w stylu czy lepiej być, czy mieć? Sprawa raczej prosta. Kasa większa i szybsza w stomatologii. Co nie znaczy, że nie można być wybitnym w swoim fachu, więc to tak praktycznie mieć i być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po medzie tez mozna sie zajebiscie ustawic, lepiej niz wiekszosc dentystow. Co kto lubi.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się z przedmówcą 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawia mnie fakt dlaczego nikt ze stomatologii się nie wypowie i wszystkie opinie na temat stomy są zasłyszane od ludzi.

O trudności kierunków nie ma co dyskutować też za bardzo bo wszystko zależy od predyspozycji i chęci studenta i od parcia katedry.
Same studia nie są jakieś bardzo trudne, tak samo lek = kwestia organizacji i systematyczności a znajdzie się czas na inne przyjemności. 

Trochę przykre jest tylko to, że dyskutując o tym który z tych kierunków jest lepszy - zapomina się o tym, że pacjent jest jeden i wiele chorób jamy ustnej współistnieją z innymi groźniejszymi chorobami ogólnoustrojowymi, gdzie lekarze często nie zwracają na to uwagę a konieczna jest tutaj ścisła współpraca między tą specjalnością a innymi lekarskimi. 

Co do tytułu: Wg. nowego programu po ukończeniu 5 lat studiów (5 rok to jedna wielka niewiadoma i prowadzący do tej pory nie wiedzą jak będzie wyglądać) zdaniu LDEK'u uzyskuje się tytuł ,,Lek. Dent.". Po uzyskaniu dyplomu nie można od razu założyć własnego gabinetu. Należy mieć minimum 2 lata stażu w praktyce. Taki świeżak nawet nie będzie atrakcyjny na rynku i zostanie wyparty przez bardziej doświadczonych kolegów i zginie na rynku a to nazywamy Falstartem - przed czym nas na zajęciach ostrzegają już od samego początku bo wielu kolegów myśli o tym by od razu coś otwierać = zapominając o samorozwoju.

Co do odpowiedzialności/ubezpieczeniem => Wzrost świadomości pacjentów, telewizja i to,że ludzie widzą w stomatologach świnkę skarbonkę powodują, że często pacjenci skarżą lekarza jak tylko zdarzy się ku temu okazja, byleby tylko wycisnąć jak najwięcej grosza.

Należy się po prostu zastanowić, czy to co robimy lub będziemy robić sprawia nam przyjemność, czy jest to coś czego chcieliśmy, chcemy i będziemy chcieć nadal robić a wtedy dopiero odpowiedzieć sobie co lepsze. 

Ogólnie patrząc na sytuację u studentów  u mnie na uczelni to ogólnie odnoszę wrażenie, że na leku jest dużo więcej frustratów, którzy rywalizują między sobą nawet nawzajem aniżeli na stomatologii gdzie współpracujemy zarówno między sobą jak i z lekiem chociaż była sytuacja jak jakiś administrator grupy na fejsie wyrzucił wszystkich ze stomy z wspólnej grupy pomocy. Ot taka historia :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie stoma bylaby pewnie ciezsza od leku, bo to zabiegowka. Malutka, ale zabiegowka. A jak ja mialam blok z czegos zabiegowego to nudzilam sie jeszcze zanim weszlam do sali :v Studia dent wygrywaja tym, ze cos praktycznego ma sie z tego co wiem obowiazkowo, a na leku nierzadko trzeba wpychac sie lokciami, zeby cos zrobic albo spedzac pol wakacji na praktykach, bo jak praksy fajne, to dwa tygodnie to malo ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi