Skocz do zawartości

Pytanie o Żółtaczkę


MichalEm

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Nazywam się Michał i mam przyjemność studiowania medycyny na 4 roku, na uczelni medycznej we Wroclawiu.
Pytanie odnośnie żółtaczki, gdyż ani w źródłach naukowych, ani na potocznych internetach nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi, która wydaje się prosta, ale jednak dla mnie trudna ( wieczne siedzenie z komórką w ręku na biochemii zaprocentowało ;pp)
Mianowicie zółtaczka, chodzi mi o diagnostykę 

Wszyscy wiemy że są 3 typy żółaczki, przed - wątrobowa oraz pozawątrobowa (mechaniczna)
Jasne jest dla mnie to, iż przy zółtaczce przedwątrobowej gdy następuje nadmierna hemoliza, zwiększona jest bilirubina pośrednia , a diagnostycznie mocz jest barwy prawidlowej = jasny a kał ciemnej.
W żółtaczce mechanicznej, gdy zablokowany jest odpływ żółci a wraz z nią bilirubina bezpośredniej do jelit, mamy odbarwiony stolec (brak sterkobilinogenu w kale) a jasny mocz (to powód braku urobilinogenu w moczu?)
I pytanie : jak to wygląda w zółtaczce wątrobowej, czyli tej pośredniej, gdzie niby i posrednia i bezpośrednia bilirbuina jest zwiększona przez czynniki uszkadzające wątrobę....
Co odpowiada za barwę moczu ? Urobilinogen czy Bilirubina bezpośrednia ?
Odnoszę się do tabelki na wikipedii : https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82taczka_(medycyna)
Nie za bardzo rozumiem kwestii, że niby urobilinogen jest podniesiony w moczu a i tak ciemny mocz? Czy to nie uroblilinogen rozjaśnia mocz?

Proszę o wytłumaczenie tego :)

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.