Skocz do zawartości
MichalEm

Pytanie o Żółtaczkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Nazywam się Michał i mam przyjemność studiowania medycyny na 4 roku, na uczelni medycznej we Wroclawiu.
Pytanie odnośnie żółtaczki, gdyż ani w źródłach naukowych, ani na potocznych internetach nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi, która wydaje się prosta, ale jednak dla mnie trudna ( wieczne siedzenie z komórką w ręku na biochemii zaprocentowało ;pp)
Mianowicie zółtaczka, chodzi mi o diagnostykę 

Wszyscy wiemy że są 3 typy żółaczki, przed - wątrobowa oraz pozawątrobowa (mechaniczna)
Jasne jest dla mnie to, iż przy zółtaczce przedwątrobowej gdy następuje nadmierna hemoliza, zwiększona jest bilirubina pośrednia , a diagnostycznie mocz jest barwy prawidlowej = jasny a kał ciemnej.
W żółtaczce mechanicznej, gdy zablokowany jest odpływ żółci a wraz z nią bilirubina bezpośredniej do jelit, mamy odbarwiony stolec (brak sterkobilinogenu w kale) a jasny mocz (to powód braku urobilinogenu w moczu?)
I pytanie : jak to wygląda w zółtaczce wątrobowej, czyli tej pośredniej, gdzie niby i posrednia i bezpośrednia bilirbuina jest zwiększona przez czynniki uszkadzające wątrobę....
Co odpowiada za barwę moczu ? Urobilinogen czy Bilirubina bezpośrednia ?
Odnoszę się do tabelki na wikipedii : https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82taczka_(medycyna)
Nie za bardzo rozumiem kwestii, że niby urobilinogen jest podniesiony w moczu a i tak ciemny mocz? Czy to nie uroblilinogen rozjaśnia mocz?

Proszę o wytłumaczenie tego :)

Michał

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi