Skocz do zawartości

Ile powienien zarabiać lekarz?


Mr.H

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

hmmm... ile każdy z nas by nie zarabiał po studiach to i tak będzie mało :P ...prawda jest taka że im więcej będziemy mieli tym więcej będziemy chcieli :P ...w drugą stronę jest już trudniej się poruszać, bo trudno jest zrezygnować z pewnego standardu do którego się latami przywykło ;)

...ja przez całe studia pracuję dosyć intensywnie i zarabiam sam na siebie, ale na wystartowanie z własnym życiem to ciągle za mało - dla tych niezorientowanych - tylko do tego żeby uzyskać kredyt na fajne mieszkanie (powiedzmy 500 tys zł z umeblowaniem), trzeba zarabiać 5 tys netto miesięcznie, a później spłacać po 2 500 zł :] ...oprócz tego dochodzi żywność, utrzymanie samochodu, coś trzeba sobie kupić, coś trzeba zaoszczędzić, czasem trzeba wyjechać na wczasy... ogólnie trzeba mieć przed startem w dorosłe życie odłożonych około 80-100 tys zł (ślub, wpłata do kredytu, inne początkowe inwestycje) i zarabiać miesięcznie około 12 tys zł na rękę (w przeliczeniu na dwie osoby), żeby móc powiedzieć 'żyję na poziomie, nie brakuje mi niczego, mogę spełniać swoje marzenia' - i to jest minimum na start...

Owszem, dużo ludzi żyje za 800 zł miesięcznie, ale dla mnie takie życie jak ci ludzie mają to nie jest życie... Więc jeśli ktoś zamierza skomentować 'tylu ludzi żyje za 800 zł!' albo 'tylu ludzi żyje za 4-6 tys zł!' no to super... bardzo się cieszę że ludzie potrafią żyć pełni radości za takie pieniądze, ale ja, zarabiając od 6 lat na własne wydatki wiem ile pieniędzy rozpływa się z dnia na dzień... a jeśli ktoś chce żyć na pewnym poziomie to musi się liczyć mniej-więcej z takimi wydatkami na parę:

2500 zł - kredyt

2000 zł - jedzenie

1000 zł - czynsz, opłaty, rachunki

2000 zł - utrzymanie samochodu (no chyba że ktoś ma jakiegoś rzęcha małego to może to ograniczyć, ale mówimy o samochodzie wyższej klasy, oczywiście zakładam że osoba zainteresowana już takowy posiada :P)

2000 zł - zakupy, rozrywka

1000 zł - dziecko (no chyba że ktoś nie planuje mieć)

1500 zł - oszczędności

W sumie para, która chce żyć na poziomie, nie martwiąc się o nic musi zarobić 12 000 zł netto miesięcznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiąc na osobę na jedzenie? Chyba trufle na złotych talerzach albo przy codziennym jadaniu na mieście. Duch mojej prababci straszyłby mnie po nocach. To ponad 30 PLN dziennie, a jak się jest we dwoje to gotowanie wychodzi taniej i obowiązki łatwiej rozplanować. 1000 PLN na rachunki wydaje mi się mało, zwłaszcza jak samemu płaci się za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiąc na osobę na jedzenie? Chyba trufle na złotych talerzach albo przy codziennym jadaniu na mieście. Duch mojej prababci straszyłby mnie po nocach. To ponad 30 PLN dziennie, a jak się jest we dwoje to gotowanie wychodzi taniej i obowiązki łatwiej rozplanować. 1000 PLN na rachunki wydaje mi się mało, zwłaszcza jak samemu płaci się za ogrzewanie.

Nie wiem jak często robisz zakupy - ja idąc kupując do oglądania filmu ciastka, sok, dwie bagietki z masłem czosnkowym, wydaję prawie 30 PLN, a to tylko 'deser'... ceny są jakie są - przygotowanie wspólnie obiadu to koszt około 50 zł... Nie lubię sobie odmawiać i jem to na co mam ochotę - spędzam po 10-15 godzin na siłowni w tygodniu i zapotrzebowanie na jedzenie mam duże :P

...wiem że są studenci, którzy potrafią przetrwać za 10 zł cały tydzień, ale ja wolę zjeść dobrze i pożywnie, a nie chińszczyznę z Radomia ;)

fakt faktem - obiad/kolacja w mieście to jeszcze większy wydatek;) wahający się w zakresie od 60-200 zł dla 2 osób więc rachunek jest prosty - dlatego w mieście nie jada się codziennie i umieszczam to w kategorii 'rozrywka' :]

Tylko tysiąc złotych na dziecko? WOW! xD

W optymistycznej wersji:P ...z wiekiem niestety będzie coraz droższe w utrzymaniu, ale mówimy tutaj o starcie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozbroił mnie tysiąc na dziecko i dwa na samochód xD

masz dziecko? nie, bo jesteś za młody/za młoda - więc nie wiesz ile to kosztuje, jak się dorobisz to się zapłaczesz jak będziesz musiał kupić chociażby pieluchy

w kwestii samochodu kto mnie zna, to wie dlaczego takie koszty i nie zamierzam sie z nikim licytowac

dorośniesz, pogadamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.