Skocz do zawartości

Przepuklina pachwinowa


Michalmm

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Interesuje sie chirurgią i zgłębiam jej tajniki , stąd zbytnio się nie rozwijając zadam pytanie które mnie intryguje gdyż przejrzałem dużo podręczników i filmików na yt z operacji ale nie wiem dalej: 

W przepuklinie pachwinowej skośnej czyli najczęstszej typowej, która jak wiadomo przechodzi przez kanal pachwinowy, przez pierścień głęboki (w powiezi poprzecznej) i powierzchowny ( w m skośny zewn.) przechodzi ta przepuklina - czyli worek przepuklinowy (czyli fragment jelita otoczony otrzewną) oraz fizjologicznie przebiega tam powrózek nasienny...

Moje pytanie jest takie : czy ta przepuklina przebiega w kanale OBOK/RAZEM z powrózkiem nasiennym, czy ona jest W ŚRODKU powrózka nasiennego ?

Gdyż często na filmikach czy w podręcznikach piszą że trzeba wypreparować worek przepuklinowy z powrózka nasiennego, z kolei na filmikach widzę , że często oni jakby otwierają/ nacinają ten powrózek.... stąd ta przepuklina jest w środku ? czy leży sobie obok powrózka ? 

Ułatwi mi to zrozumienie tematu 

Michał;]]


Edit : po kolejnej analizie wydaje mi się że worek przepuklinowy jest w powrózku nasiennym.... czy ktoś może wytłumaczyć ;]?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalmm fajnie, że sobie to tak rozłożyłeś na czynniki pierwsze :) Jeśli tylko będe miał chwile to z chęcią pociągnę z Tobą ten temat, a narazie przeczytaj sobie jeszcze o czymś takim jak wyrostek pochwowy otrzewnej - to już całkiem dla zmyłki ;)

pozdrawiam

rezydent chirurgii dziecięcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eMCe71


Dziękuję za odpowiedź ;] 

Czytalem , wyrostek pochwowy to niezamknięty kanał ktorym schodzi jadro do moszny, ale tym kanałem moze wystąpić przepuklina wrodzona , czyli właśnie u dzieciaków, stąd domyślam się czemu mi Doktor napisał o tym kanale (masz pewnie do czynienia z tym częsciej niż u dorosłych) 

Interesuje mnie jak to wygląda u dorosłych , bo na pewno tą drogą nie schodzi przepuklina bo ten wyrostek jest zamknięty. Dostałem odpowiedź od znajomego kolegi, iż przepuklina skośna w kanale pachwinowym jest zrośnięta z powrózkiem nasiennym ...czyli teoretycznie lezy obok niego ?
Jakie jest Twoje zdanie ; ]?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.