Skocz do zawartości
Michalmm

Przepuklina pachwinowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Interesuje sie chirurgią i zgłębiam jej tajniki , stąd zbytnio się nie rozwijając zadam pytanie które mnie intryguje gdyż przejrzałem dużo podręczników i filmików na yt z operacji ale nie wiem dalej: 

W przepuklinie pachwinowej skośnej czyli najczęstszej typowej, która jak wiadomo przechodzi przez kanal pachwinowy, przez pierścień głęboki (w powiezi poprzecznej) i powierzchowny ( w m skośny zewn.) przechodzi ta przepuklina - czyli worek przepuklinowy (czyli fragment jelita otoczony otrzewną) oraz fizjologicznie przebiega tam powrózek nasienny...

Moje pytanie jest takie : czy ta przepuklina przebiega w kanale OBOK/RAZEM z powrózkiem nasiennym, czy ona jest W ŚRODKU powrózka nasiennego ?

Gdyż często na filmikach czy w podręcznikach piszą że trzeba wypreparować worek przepuklinowy z powrózka nasiennego, z kolei na filmikach widzę , że często oni jakby otwierają/ nacinają ten powrózek.... stąd ta przepuklina jest w środku ? czy leży sobie obok powrózka ? 

Ułatwi mi to zrozumienie tematu 

Michał;]]

Edit : po kolejnej analizie wydaje mi się że worek przepuklinowy jest w powrózku nasiennym.... czy ktoś może wytłumaczyć ;]?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michalmm fajnie, że sobie to tak rozłożyłeś na czynniki pierwsze :) Jeśli tylko będe miał chwile to z chęcią pociągnę z Tobą ten temat, a narazie przeczytaj sobie jeszcze o czymś takim jak wyrostek pochwowy otrzewnej - to już całkiem dla zmyłki ;)

pozdrawiam

rezydent chirurgii dziecięcej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

eMCe71

Dziękuję za odpowiedź ;] 

Czytalem , wyrostek pochwowy to niezamknięty kanał ktorym schodzi jadro do moszny, ale tym kanałem moze wystąpić przepuklina wrodzona , czyli właśnie u dzieciaków, stąd domyślam się czemu mi Doktor napisał o tym kanale (masz pewnie do czynienia z tym częsciej niż u dorosłych) 

Interesuje mnie jak to wygląda u dorosłych , bo na pewno tą drogą nie schodzi przepuklina bo ten wyrostek jest zamknięty. Dostałem odpowiedź od znajomego kolegi, iż przepuklina skośna w kanale pachwinowym jest zrośnięta z powrózkiem nasiennym ...czyli teoretycznie lezy obok niego ?
Jakie jest Twoje zdanie ; ]?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi